Maceška polní

cm maceska polni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maceška polní, známá také pod druhým názvem violka rolní (viola arvensis), patří do bylin z čeledi Violkovitých (Violaceae). V této čeledi jsou jednotlivé druhy poměrně složitě členěny, což vědci označují, že patří do taxonomicky (taxonomie – nauka o dělení rostlin do druhů, čeledí apod.) složitého komplexu, lidově lze říci, že v této čeledi je obtížné se vyznat. Patří sem i známější sestra violky rolní, violka trojbarevná (viola tricoloris) a také violka nejmenší. Samotná čeleď obsahuje až 450 druhů. Rostou vlastně všude, v Evropě je hlavně můžete najít v oblasti Středozemního moře. I v České republice se vyskytuje hojně. Můžete na ní také narazit na Sibiři, v Severní Americe, ale také v oblasti Sinajského poloostrova.

Violka rolní dorůstá v průměru výšky 10 až 20 cm. Její lodyha je zpočátku obrostlá chloupky, později už ne. Listy jsou jednoduché a řapíkaté. Z důležitých látek tato rostlinná droga obsahuje sliz (složený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy), dále třísloviny, flavonoidy (rutin, violatin) a z dalších látek antokyany (způsobují zabarvení) nebo karotenoidy. Z vitamínů obsahuje vitamíny C a E a také alkaloidy (violin) a silice.

Sbírá se kvetoucí nať (Herba violae trocoloris) zbavená zdřevnatělých částí. Z působení, které se uvádí v tradičním léčitelství, lze zmínit působení proti revmatickým bolestem, podpora vykašlávání u vlhkého, produktivního kašle, podpora usazování vápníku v kostech a také vylučování odpadních látek z organismu. Z dalších oblastí, kde může pomoci, se uvádí příznivé působení při kožních i cévních nemocech, při alergii, pomoc při zmírňování otoků či močopudný efekt. Zevně ve formě koupelí pomáhá při ekzémech či alergiích.

Jinak se podává nejčastěji ve formě nálevu nebo macerátu. Tuto léčivou rostlinu by neměly užívat těhotné a kojící ženy a obecně platí, že by neměla být podávána dlouhodobě. Při předávkování se může objevit zvracení, u některých citlivých osob se může objevit i při dávkách jinak běžných. Jako zajímavost lze uvést, že některé zdroje zmiňují, že květy se přidávají i do salátů a nápojů.

Celková nabídka knih o bylinkách.