Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Listnatec bodlinatý (Ruscus aculeatus) pochází ze západní a jižní Evropy, severozápadní Afriky a jihozápadní Asie. Je to stále zelený keř, který může být i vyšší než jeden metr. Jedná se svým růstem trochu o netradiční keř, protože větve vyrůstají přímo ze země. Má malé bílé květy. Plodem je bobule o průměru pět až deset milimetrů. Přezimuje na světle v chladu, avšak bez přítomnosti mrazu.
Jako rostlinná droga se používají čerstvé mladé výhony a sušený podzemní oddenek. Z přírodních látek obsahuje steroidové saponiny, něco málo silice a látky označované jako ruscogeniny. Některé málo kvalitní přípravky právě tyto zmíněné ruscogeniny neobsahují.
Je prokázáno, že listnatec bodlinatý pozitivně ovlivňuje elasticitu žilních stěn, napomáhá omezovat tvorbu otoků a přispívá k pocitu svěžesti a lehkosti nohou. Účinné látky z kořene a mladých stonků – ruskogeniny a neoruskogeniny – zmenšují kapilární hyperpermeabilitu. Některé zdroje uvádějí, že v klinických studiích byla prokázána prospěšnost kombinace těchto účinných látek s kyselinou askorbovou a bioflavonoidy. Dále je zmiňováno, že francouzští vědci jako první odhalili, že listnatcový extrakt způsobuje smrštění cév a má také protizánětlivý účinek. Od té doby se objevuje v přípravcích pro léčbu žilní oběhové nemoci (speciálně pro ženy, které si stěžují na pocity tíže v nohou) a hemeroidů.
Další, zatím počáteční výzkumy ukazují, že jednoduchý alkoholový extrakt z celých oddenků listnatce měl velmi silný vliv na zužování periferních cév. K dalším působením na cévy je důležité mínit, že zvyšuje tonus pomalého žilního systému a snižuje kapilární lomivost. Díky enzymatickému vlivu snižuje bolest a otoky. Extrakt z listnatce tedy příznivě ovlivňuje i nedostatečný krevní oběh v končetinách. Byly prokázány také protizánětlivé vlastnosti listnatce. Proto je doporučován jako doplněk léčby hemoroidů a cévních problémů včetně zánětů. Pro svůj protizánětlivý efekt mohou být použity i u zánětu žil, post-trombotického syndromu či pooperačních žilních problémech či ostatních poruchách periferní hemodynamiky.
Při dodržení doporučovaných dávek nejsou uváděny žádné vedlejší účinky kromě příležitostné nauzey (nevolnosti) nebo gastritidy. U citlivých osob mohou účinné látky vyvolat podráždění žaludku. V takovém případě je dobré brát léčivý prostředek při jídle.
Na závěr je možné zmínit, že z listnatce se také připravuje čaj ze sušeného oddenku. Zelenina z listnatce se například ovšem nevyrovná chřestu. Není tak vydatná a chutná spíše trpce nebo hořce. Listnatec ve větším množství může způsobit průjem. Vhodnější je použití zelených větví s plody jako trvanlivé ozdoby v domě. Bobule jsou mírně jedovaté.