Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Levandule hybridní (latinským názvem je Lavendula hybrida), jak její název napovídá, kříženec. Vznikla křížením známější levandule lékařské (Lavandula Angustifolia) a levandule širokolisté (Lavandula latifolia), častěji se s ní setkáme pod názvem lavandin. Všechny patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).
Pěstuje se v nižších nadmořských výškách. Důvodem jejího vzniku je to, že olej, který se z ní získá, je bohatší na vyšší obsah silic. Vůně tohoto oleje je charakterizována jako svěží s příměsí kafru. Používá se zejména v aroma-terapii mnohem více než olej z příbuzné levandule lékařské. Používá se jako doplněk léčby zánětů močových cest, horních cest dýchacích a pomáhá zmírňovat bolesti spojené s kašlem, rýmou i horečkou.
Používá se i zevně – zmírňuje bolesti svalů a uvolňuje zatuhlé svalstvo i klouby.
V aroma-terapii je také charakterizován jako olej, který má zklidňující účinky na psychiku, pozdvihuje ducha, dodává energii a motivaci. Olej z ní je označován jako lavandinový olej.
U některých senzitivních jedinců může jeho aplikace vyvolat alergickou reakci. Na druhou stranu ovšem může zmírnit alergickou reakci (u těch, kteří nejsou na něj citliví) při štípnutí hmyzem.
Důležité je ovšem si dát pozor, pokud si kupujeme olej z levandule lékařské (či výrobky obsahující levanduli lékařskou jako zpracovanou léčivou drogu), aby právě nedošlo k její záměně za levnější olej z levandule hybridní, k čemuž může někdy u neseriozních výrobců či prodejců dojít. Stejně jako u levandule pravé i u lavandinu jsou nejdůležitější složkou oleje estery. Bohužel, pokud se podíváme na množství jednotlivých složek levandulového a lavandinového oleje, pak levandule jich má zhruba trojnásobné množství, a je tedy daleko komplexnější.