Letargie, málo energie

unava e1628488693671

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

To jsou hodně obecné pojmy. Slovo letargie se překládá z řečtiny jako zapomínání, ale může mít také další různé významy, např. lhostejnost, netečnost, otupělost, zpomalení aktivity člověka.

Pisatelé uvádějí ve svém dotazu do poradny dost často takové a jim podobné projevy, které je trápí. Ale toto nestačí. Jak jsem napsal, jsou to jen obecné pojmy. Takové příznaky mohou být součástí mnoha chorob. Ale mohou být také projevem v uvozovkách „jen“ vyčerpání, a to v důsledku hektického způsobu života. Je tedy nutné, aby nastal celkový rozbor situace, buď si takový rozbor udělá každý sám, nebo vyhledá svého lékaře, který jej zná a který může kromě odběru podrobné anamnézy provést pomocné laboratorní vyšetření z krve. Může dostat obraz toho, co se v jeho těle odehrává, zjistí, zda v těle probíhá zánět, alergie, zda málo pracují ledviny, slinivka, játra, nebo zda je chybný počet krvinek.

Co předpokládáme

Lze očekávat pokles červených krvinek, hemoglobinu, hematokritu a samozřejmě železa. Pokud nemá lidské tělo k dispozici dostatečné množství železa, nastává jeho nedostatek i v krvi, což vede k výrazně nízkým hladinám červených krvinek. Železo je nezbytné při tvorbě hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která jim umožňuje přenášet v těle životu potřebný kyslík. Ten se pak nedostává do buněk, a ty, pochopitelně, začnou strádat. Nedostatek železa může výrazně snížit kvalitu života a lze si také představit, že uvedené projevy jsou toho následkem a mohou se přidat i další projevy, např. únava, bolesti hlavy, závratě i mdloby.

Další znaky

Mezi další znaky nedostatku železa patří suchá pokožka, lámavé nehty a vypadávání vlasů. I v tomto případě musí nastat rozbor, zjištění, že chybí železo, nestačí.

Proč chybí?

Pokud je to kvůli nedostatečnému příjmu železa, chybné dietě, lze to napravit změnou diety nebo krátkodobým nasazením potravního doplňku obsahujícího železo.

Ale pokud se nezmění podstata nebo pokud se neobjasní jiná příčina, pak substituce železa není trvalým řešením.

Specifika u žen

Ženy mohou ztrácet železo silným krvácením při menstruaci a snadno jim to stačí k objasnění příčiny. Ale i v tomto případě je třeba udělat rozbor.

  • Je to silné krvácení normální?
  • Nebo je to projev hormonální nerovnováhy, nestability, působí jeden hormon příliš dlouho, i když již působit nemá? V takovém případě substituce železa potravním doplňkem problém také trvale neřeší. Ba naopak, jen prodlužuje dobu neřešené příčiny, která je maskovaná dodávaným železem.

Specifické skupiny

Železo může chybět také fyzicky aktivním lidem, veganům a vegetariánům, protože železo se nachází především v masných výrobcích.

Setkávám se s následujícím fenoménem:

Lidé nastoupí na dietu, protože tím chtějí řešit svůj zdravotní problém, a ono se jim při dietě opravdu uleví, jejich nemoc se zmírní nebo se úplně přestane projevovat. Z obavy, aby se jim nemoc nevrátila, pak již trvale onu dietu dodržují, řádově třeba mnoho let. A tím si nevědomky způsobí mnohem větší problémy, než jim tehdy v minulosti přinášela jejich základní nemoc. Letargie a ztráta energie je dovede na psychiatrii, kde dostanou pro řešení problému antidepresiva, a tím je opět zamaskována příčina a doba trápení se prodlužuje a odkládá na neurčito.

Signály pro změnu

Proto opět zdůrazním význam hloubkového rozboru životní situace. Obecné projevy, které jsem zde popsal, není radno podceňovat; je třeba je vnímat jako signály a varování, že se v životě děje něco špatně. Působí faktory, které zná jen jedinec sám, a nemoc neustoupí, dokud nedojde ke zcela zásadní změně v přístupu ke svému tělu, k přehodnocení programu, kterým se daný člověk řídí.

Prioritně tedy nejde o léky či potravní doplňky, o které nás tazatelé žádají.

MUDr. P. Šácha