Ledvinové kameny

cm ledviny2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kameny se mohou vyskytovat nejen v ledvinách, ale i v dalších místech urogenitálního traktu jako je močovod či močový měchýř.  Vznikají sražením nadměrného množství určitých látek a minerálů v moči. Kameny se vyskytují přibližně třikrát častěji u mužů než u žen. Nejčastěji se vyskytují v letních měsících, protože vlivem pocení dochází k vyšší koncentraci moči.

Výskyt kamenů se  může objevovat u některých pacientů i opakovaně. V ledvinách a močovodu se může objevovat několik různých typů kamenů. Nedá se stanovit vysloveně vyvolávající příčina. Určitou roli může hrát dehydratace nebo dlouhodobé upoutání na lůžko. Největší podíl tvoří mezi kameny složené z oxalátů v kombinaci s fosfátem sodným nebo samotným fosfátem vápenatým (asi 70 %). Samotný oxalát (neboli šťavelen) není sám o sobě na závadu, je to přirozený produkt metabolismu. Jeho sloučenina s vápníkem je ovšem špatně rozpustná a tak vznikají kameny. Riziko jejich vzniku může zvyšovat konzumace potravin bohatých na kyselinu šťavelovou, jako například rebarbory, špenátu, listové zeleniny či kávy.

Přibližně ve zbývajících 20 procentech je vznik kamenů vázán na chronickou močovou infekci.  Tento druh kamenů je tvořen kombinací vápníku, hořčíku a fosforečnanu amonného a souvisí s vysokou koncentrací amoniaku (čpavku) a vyvolávaných působením baktérií na močovinu (ureu). Zbytek představují kameny tvořené pouze kyselinou močovou (5 %), které se vykytují hlavně u pacientů trpících dnou. Nejčastějším příznakem přítomnosti kamenů v urogenitálním traktu je ledvinová kolika. Mohou ji předcházet problémy při močení. Samotná kolika se léčí klidem na lůžku a podáváním léků tlumících bolest.

Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin, který může podpořit odchod kamenů močovými cestami ven z organismu. Takto většina kamenů odejde z těla bez problémů. Větší kameny musí odstraněny chirurgicky nebo také novou metodou pomocí ultrazvuku. Při této metodě se kameny rozbíjejí pomocí sondy zasunované do močového traktu. Ještě novějším postupem je tzv. litotrypse rázovou vlnou, která rozbíjí kameny uvnitř organismu bez narušení jeho integrity a to aplikací rázových vln zvenčí.

Pokud lékař při vyšetření pokládá za příčinu vzniku kamenů metabolickou poruchu, může nemocnému předepsat speciální dietu a někdy i léky snižující v moči koncentraci látek, z nichž kameny mohou vzniknout. Nezbytný je ovšem dostatečný příjem tekutin. Tyto metody mohou pomáhat nejen rozpouštět již existující kameny, ale také fungovat jako prevence. Z přírodních prostředků se dá jako prevence i doplněk léčby pít čaj chanca piedra. Jako doplněk léčby lze rovněž užít přírodní prostředek ledvinový elixír, který představuje směs několik výtažků z léčivých rostlin. K propláchnutí organismu slouží různé bylinné ledvinové čaje.