Léčivé rostliny při lokální léčbě zánětu

cm nohy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zánět je obranná reakce živého organismu na různé druhy poškození. Fyziologicky zastává obrannou funkci, ale může být také poškozující reakcí organismu (rozvoj chronického zánětlivého procesu). Může být vyvolán infekčními mikroorganismy, působením chemických a fyzikálních vlivů nebo ischémií tkáně.

Při lokální léčbě zánětu může pomoci řada léčivých rostlin. Používají se obvykle při zhmoždění, podvrtnutí a následných otocích nebo při stavech po nadměrné námaze. Rovněž jejich použití je užitečné při přetížení svalů a kloubů v souvislosti s nadměrným zatížením při sportu či jiné zvýšené fyzické aktivitě. Aplikují se na místech, kde není porušena kůže.

Obecně pro všechny uvedené léčivé rostliny platí, že jejich extrakty se používají k místní léčbě zánětlivých onemocnění podkoží, šlach a kloubů. Extraktem je míněn výtažek z rostliny zpracovaný do různých léčivých přípravků – mastí, krémů, balzámů a podobně. Extrakt z kostivalu lékařského se dá navíc použít i u špatně hojících se ran.

Jednou z nejoblíbenějších rostlin je arnika horská (Arnica montana). Z této léčivé rostliny se používá květ a extrakt z něho má mírný protizánětlivý účinek (není doporučena aplikace v těhotenství a kojení a u dětí do 15 let věku). Aplikuje se ve formě spreje, masti či krému na postižené místo jednou až třikrát denně. Výtažek z arniky můžete najít v našem sortimentu v přípravku Koňská mast chladivá forte.

Velmi oblíbený je také extrakt z nati nebo kořene kostivalu lékařského (Symphytum officinalis), který obsahuje směs látek s protizánětlivým účinkem (zejména alantoin a kyselinu rozmarýnovou). U kostivalu, na rozdíl od arniky nejsou známá rizika pro těhotné a kojící ženy. Obvykle se nanáší jednou až několikrát denně na postižené místo. Důležité je použití formou masťového obvazu. Pomáhá u poúrazových stavů, doprovázených otokem bolestí a zánětem. Výtažek z kostivalu můžeme najít v přípravku Koňská mast hřejivá.

V řadě přírodních přípravků se můžeme setkat s extraktem z kůry stromu Boswellie serrata. Tento extrakt obsahuje velké množství látek označené jako boswellové kyseliny. Ty patří do skupiny protizánětlivých triterpenoidů. Mají protizánětlivé a antiarthritické účinky. Tyto kyseliny zastavují dva enzymy odpovědné za vznik zánětů a tím zabraňují spuštění zánětlivého procesu. Výtažek z boswellie můžete najít v přípravku Stopkašel Dr. Weiss.

V řadě mastí, krémů, balzámů či mazání se můžeme setkat i s dalšími extrakty z léčivých rostlin. Patří k nim rozmarýnový a jalovcový olej, borovicová silice, vrbová kůra, kopřivová nať, květy levandule, heřmánek a další. Řadu z těchto mastí můžete najít v řadě přípravků s označením Koňská mast (viz odkazy výše).

Obecně se nedoporučuje tyto extrakty používat při alergii na ně, na otevřené plochy či na plochy s rizikem krvácení. Rovněž se nesmí aplikovat do očí a na sliznice.