Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Některé léčivé rostliny mohou být vhodným pomocníkem při mírně zvýšené hladině krevního cukru. Pokud je ovšem již třeba užívat léky či si aplikovat inzulín, pak je třeba zdůraznit, že tyto rostliny již není vhodné užívat. Také univerzálně platí, že nemohou nahradit lékařem předepsané léky. Takže je dobré si ještě pro jistotu zopakovat, že užívání těchto léčivých rostlin, ať už ve formě čajů nebo doplňků stravy, je vhodné při mírné formě cukrovky, kdy pacient ještě nemá předepsané žádné léky, ale jen dodržuje lékařem nařízenou dietu.
Glukokininy
Tyto léčivé rostliny při cukrovce působí mírně a snižují hladinu krevního cukru. Obsahují látky zvyšující štěpitelnost a stravitelnost cukrů. Tyto látky se označují glukokininy.
Glukokininy jsou obsaženy hlavně v listech, ale i v jiných částech rostlin, např. podzemní částech, semenech, částech plodů. Nacházejí se v podzemních částech rostlin (řepa, celer, brambory), hrachu, cibuli, v semenech (pšenice, žito, rýže), v prázdných luskách fazolí, osemení čočky, hrachu, žaludů, brusinkách, kvasnicích apod.
Nejúčinnější jsou jejich kyselé extrakty. Z léčivých rostlin jsou z této skupiny nejpoužívanější jestřabina (Galega officinalis), fazol (Phaseolus vulgaris), brusnice, brusinka, borůvky (Vaccinium vitis-idaea, Vaccinium myrtillus) nebo lopuch (Arctium lappa).
V čajových směsích mají být tyto sušené rostliny drobně rozmělněny.
Hořčiny
Při cukrovce působí podpůrně také rostliny, jež obsahují hořčiny (amara). Hořčiny podporují trávení nebo mohou také přispět k zrychlení střevní pasáže. Mechanismus jejich účinku není dosud uspokojivě vysvětlen. Je možné, že lepší trávení přispěje k tomu, že pacient lépe přijímá dietu při cukrovce nebo také, že dráždí slinivku (pankreas) k tvorbě trávicích enzymů, ale také samotného inzulínu.
K nejpoužívanějším léčivým rostlinám z této skupiny patří vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), zeměžluč okolíkatá (Centaurium umbellatum), lišejník islandský (Cetraria islandica), hořec žlutý (Gentiana lutea), pampeliška (smetanka lékařská, Taraxacum officinale) nebo pelyněk (Artemisia absinthium).
Inulin
Další skupina rostlin, jež mají příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, jsou rostliny obsahující inulin. Díky své velmi nízké energetické hodnotě je inulin používán v potravinách pro diabetiky.
Lidské tělo jej neštěpí, proto se ze střeva nevstřebává a neovlivňuje hladinu cukru v krvi. Jak zcela přesně působí, zatím ještě nevíme. Díky svým vlastnostem inulin příznivě ovlivňuje zvýšenou hladinu tuků v krvi, zpomaluje vstřebávání sacharidů a pomáhá navozovat pocit sytosti.
K nejvýznamnějším léčivým rostlinám obsahujícím inulin patří smetanka lékařská (Taraxacum officinale), lopuch větší (Arctium lappa), oman pravý (Inula helenium), pupava bezlodyžná (Carlina acaulis), topinambur hlíznatý neboli slunečnice hlíznatá (Helianthus tuberosus), čekanka obecná (Cichorium intybus), artyčok kardový, obecný (Cynara cardunculus) nebo jakon (Smallanthus sonchifolius).