Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V tomto článku bych rád zmínil příklady některých léčivých rostlin používaných při různých problémech spojených s gastrointestinálním traktem. Bude se jednat vždy o rostliny dostupné v běžných obchodech či lékárnách, nejedná se o rostliny jedovaté či silně působící, které spadají výhradně pod kompetenci lékaře (byť se s tím často nyní nesetkáváme).
Na podporu trávení
Tyto léčivé rostliny jsou souhrnně označována jako stomachika. Jejich směsi jsou známé jako žaludeční čaje. V tradičním přírodním léčitelství jsou používané při nechutenství, zácpě, průjmu, poruchách trávení, dráždivém tračníku a podobně.
Tyto léčivé rostliny reflektoricky ovlivňují žaludeční sekreci, zvyšují vylučování žaludečních šťáv. Hlavní skupinou obsažených přírodních látek jsou hořčiny a silice. Z dalších látek obsahují třísloviny nebo slizy. Měly by se podávat zhruba čtvrt hodiny před jídlem pro povzbuzení trávení.
Do této skupiny patří puškvorec obecný (Acorus calamus), řebříček obecný (Achillea millefolia), andělika lékařská (Archangelica officinalis), křen selský (Armoracia rusticana), pelyněk pravý (Artemisia absinthium), paprika roční (Capsicum annuum), zeměžluč okolíkatá (Centaurium umbellatum), lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra), máta peprná (Menthae piperitae), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), dobromysl obecná (Origanum vulgare) nebo smetanka lékařská (Taraxacum officinale).
Proti nadýmání
Tyto léčivé rostliny jednak uvolňují stahy hladkého svalstva a tím umožňují odchod střevních plynů, ale také potlačují vývoj kvasných bakterií. Užívají se při křečových stavech gastrointestinálního traktu. Hlavní skupinou účinných látek jsou silice. Ty působí také antisepticky a podporují odchod plynů.
Do této skupiny patří: kmín kořenný (carum carvi), koriandr setý (Coriandrum sativum), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), máta peprná (Menthae piperitae), meduňka lékařská (Melissa officinalis), bazalka pravá (Ocimum basilicum) nebo bedrník anýz (Pimpinella anisum).
Proti průjmu
Tato skupina je nazývána obstipancia. Jedná se o střevní dezinficiencia, případně slizovité látky, při úplném vyprázdnění střev se nasazují léčivé rostliny s obsahem tříslovin (adstringencia). Obsažené látky působí na nervy na sliznici a tak snižují četnost nucení na stolici ovlivněním střevní peristaltiky (zvyšují i možnost resorpce) nebo pomáhá obsažený tanin, který působí nejen proti průjmu, ale také protizánětlivě. Zmíněné slizy působí podpůrně, tím že pokrývají střevní sliznici, zmenšují dráždění příznivě ovlivňují průjem.Při průjmech rovněž pozitivně působí obsažené rostlinné kyseliny (absorpčně, svíravě, antisepticky).
Do této skupiny patří: mrkev obecná (Daucus vesca), jahodník obecný (Fragaria vesca), ořešák královský (Juglans regia), ostružiník křovitý (Rubus fruticosus), šalvěj lékařská (Salvia officinalis) nebo brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus).
Projímavé léčivé rostliny
Tato skupina je nazývána laxativa. Urychlují střevní peristaltiku buď prostým zvětšením obsahu nebo tím, že nabobtnají a zadržením vody “roztáhnou” střeva a stimulují vyprazdňovací reflex.
V ovoci se také můžeme setkat s látkami, označovanými jako pektiny. Ty působí příznivě při zácpě nabobtnáním ve střevě.
Často je také v lékárnách požadován list nebo lusk senny (kassie), zde působí látky antrachinony. Dráždí hladké svalstvo střeva (uvolňují se pomalu, a tak nepůsobí toxicky).
Kromě senny sem patří například řešetlák Purshův.
Ještě sem patří skupina léčivých rostlin, ve starší literatuře označovaná poeticky mazadla.
Byly to oleje nebo tuky, promaštěním stolice sníží její přilnavost ke stěně střevní a usnadní její pohyb. Tato skupina se dnes ovšem používá zcela okrajově.
Je třeba upozornit, že dlouhodobé užívání laxativ (zejména starší lidé nebo pacienti s mentální anorexií) vede k závislosti a snižuje výživu organismu.
Do této skupiny patří kromě zmíněných rostlin ještě například krušina olšová (Frangula alnus), len užitkový (Linum usitatissimum), řešetlák počistivý (Rhamnus cathartica) nebo reveň dlanitá (Rheum palmatum).
I přesto, že se jedná o dostupné rostliny, rád bych pro úplnost na závěr upozornil, že při jejich je třeba dodržet doporučené dávkování a pacient nesmí být náhodou přecitlivělý na některou z obsažených látek. Také obecně platí, že užívání těchto rostlin nesmí být v rozporu s pacientovým zdravotním stavem a užívanými léky. V případě vážnějšího stavu nebo pochybnosti je třeba se nejprve poradit s lékařem nebo aspoň v lékárně či v například také v naší lékařské poradně.