Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ten, kdo bez zbožňuje, stejně jako já, si již určitě natrhal voňavé, smetanově zabarvené kvítky, které se posléze velmi snadno suší a zalévají v lahodnou čajovou směs. Keř má jen nízké požadavky na půdu. Postačí sluneční svit, který je pro něj klíčový. Kromě květů lze upotřebit kůru, kořen, listy, taktéž i sladce nakyslé bezinky, které dozrávají v srpnu, jakožto základ mnohých zavařenin, případně šťáv.
Bez se v Česku vyskytuje ještě ve dvou dalších variantách, bez chebdí a bez červený. Bez chebdí je keřík s měkkým stonkem, ostatní odrůdy bezu mají stonek dřevnatý. Červenou variantu poznáme podle nápadně červeně zabarvených plodů. Tyto druhy bezu nesbíráme. Květenství sušíme zavěšená na šňůrku, případně je rozložíme do velmi slabé vrstvy, aby bylinka nezhnědla a neztratila nic ze svých léčivých schopností. Při sušení dodržujme optimální teplotu do 45 °C. Bylinky nikdy nesušme na přímém slunci, pozvolné sušení ve stínu jim ponechává svou léčivou esenci.
Květy řadíme na seznam rutinových dárců, společně ještě s šípky a z potravin pak s pohankou, paprikou a albedem citrusů, čímž rozumíme světle bílou blanku, která na plodech zůstane po oloupaní svrchní slupky ovoce. Albedo určitě nevyhazujme, cenného rutinu by byla škoda. Podaří-li se černý bez správně nasušit, zachovává si také zajímavé množství vitamínu C, dále ještě třísloviny, silice, slizy. Bezinky pak obsahují glykosid sambunigrin, jehož mírně jedovaté účinky varem vyrušíme. Proto je nikdy nekonzumujme syrové, mohlo by nám býti zle. V tomto případě je ponechme ptactvu, které je sezobává jako výtečnou pochoutku.
Léčivé účinky bezu černého
Právem mu náleží titul krále mezi léčivými stromy, neboť jeho doprovodné účinky jsou vskutku významné. Vezměme jen fakt, s jakou silou léčí respirační choroby, kdy zároveň působí také močopudně a potopudně, čímž nás jemně detoxikuje. Lze jej tedy aplikovat při chřipce a angíně, zánětu průdušek či dutin, rýmě či kašli. Účinné látky nám uleví při vykašlávání a napomohou opět dýchat.
Inhalace parami nálevu z květů pomáhá při vleklých katarech dýchacích cest a nepříjemném kašli. Nejrůznější dýchací neduhy lze tedy podpořit jak teplým čajem, taktéž i inhalací par z léčivých květů.
Díky zajímavému množství rutinu zpevňuje bylinka křehké stěny vlásečnic a zvyšuje tak jejich celkovou elasticitu, což se hodí především kuřákům či diabetickému pacientovi s dlouhodobě dekompenzovaným diabetem, ať už I. či II. typu. Zde není ke škodě ani močopudný vliv, neboť napomáhá unaveným ledvinám s efektivnějším vodním hospodářstvím. Dnový pacient pak pro změnu může využít uvolňující obklady ze sušeného bezu, kterým se vyplní plátěný pytlíček, ten se dále nahřívá a přikládá na postižené klouby. Podobného účinku dosáhnete také bezovou koupelí, která celkově harmonizuje, navozuje pocit hlubokého uvolnění s protizánětlivými a protirevmatickými účinky.
Své uplatnění nachází černý bez taktéž i v kosmetice, kde z něj lze uchystat nejrůznější pleťové vody či tonika. Níže předkládám recept našich babiček, které z bylinky připravovaly výtečnou pleťovou masku. Nechť tedy žije domácí kosmetika, která mi přijde mnohem příjemnější, nežli mnohé předražené krémy z lékáren. Nezapomeňme, to, co bychom nesnědli, nenanášejme ani na kůži. Ta je velmi propustná a vše, čím o ni pečujeme, má ten dar vstřebávat se hluboko do těla. Studujme tedy seznamy ingrediencí a dopřejme si vskutku to nejčistší.
Pleťová maska z černého bezu
- 50 g čerstvého černého bezu
- 150 ml vroucí vody
Květy vložíme do misky a zalijeme vroucí vodou, mícháme, výsledkem bude hustější kaše, kterou necháme vychladnout, poté nanášíme na dobře očištěný obličej a přikryjeme ručníkem. Aplikujeme na 20 minut, poté sundáme a pleť omyjeme vlažnou vodou.
Čisticí bezové tonikum
- 2 hrsti čerstvých listů černého bezu
- 150 ml vroucí vody
Listy umístíme do skleněné lahve a zalijeme vroucí vodou. Necháme odstát zhruba dva týdny v lednici, aby došlo k uvolnění léčivých složek. Lahvičku každý den protřepeme. Vůně tonika je nasládlá, barva muškátová. K očistě pleti lze použít 2 x denně.
A nyní můj tip pro horké letní dny.
Bezová limonáda
- 10 květů černého bezu
- 200 g medu
- 3 litry vody
- 2 BIO citrony
Omytý černý bez umístíme do větší sklenice společně s plátky citrónu. Ve vodě jemně rozpustíme med, můžeme i mírně prohřát a nalijeme k bezu a citrónu. Sklenici překryjeme sáčkem, upevníme provázkem a na několika místech propícháme, abychom zajistili přívod vzduchu. Sklenici umístíme na slunné místo a celou směs necháme 12 dní odpočívat. Další dva dny pak přesuneme do chladu, aby limonáda došla. Přecedíme a užíváme, chutná vskutku výtečně.
Jako poslední jsem pro vás vybrala bezový ocet, který mám odzkoušen a mohu doporučit, jakožto výtečnou gurmánskou záležitost, jež povznese každý váš zeleninový salát. Hrajme si a kouzleme, život je dar.
Bezový ocet
- 5 velkých čerstvých bezových květů
- 250 ml vinného či jablečného octa
Sklenici či lahev vypláchneme a naplníme květy, které následně zalijeme octem. Hrdlo převážeme plátnem a v chladu a temnu necháme odpočívat celých 5 týdnů. Poté ocet přecedíme, dobře uzavřeme a můžeme používat dle své libosti.
Všem přeji krásné, horké a hojné léto…