Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Patří do čeledi Zingiberaceae – Zázvorovité. Mezi její lidové názvy patří označení indický zázvor či indický šafrán. Je to vytrvalá, asi půl metru vysoká rostlina se zduřelým článkovaným oddenkem, z něhož vyrůstají listy a kořeny. Listy jsou dlouze řapíkaté, široce kopinaté, před rozvinutím kornoutovitě svinuté. Mezi nimi vyrůstá přímý, asi 15 cm vysoký stvol, zakončený hustým klasem bledě žlutých květů. Plodem je trojpouzdrá mnohosemenná tobolka, která se v době zralosti otevírá třemi chlopněmi. Semena jsou s míškem.
Mezi oblasti, kde se vyskytuje, patří jižní a jihovýchodní Asie, Indie, Vietnam, Kambodža. Mezi obsahové látky patří barvivo a silice. Barvivo tvoří žlutý fenolický kurkumin, desmethoxykurkumin a bis-desmethoxykurkumin. Silice v obsahu 1,5 až 6 % je tvořena především sekviterpeny, z nichž 50 % až 80 % připadá na turmerony a dehydroturmeron. Dále obsahuje alfa- a beta-pinen, kamfen, limonen, eugenol a protichřipkově působící cineol, škrob a kurkuminoidy (kurkumin).
Podporuje tvorbu a vylučování žluči, zlepšuje trávení. V lidovém léčitelství se používá se při chronických onemocněních jater a žlučníku (chronické záněty žlučníku a žlučových cest, dále u stavů po zánětu jater), bolestech břicha, nadýmání a také proti parazitům. Působí pozitivně na prokrvení, neboť stimuluje periferní rozdělování krve a zmenšuje nebezpečí tvorby krevních sraženin. Zmírňuje záněty kloubů, vhodná při artróze. U některých citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci.
Dále při bolestech v krku, ramenou, bolestech zubů a poruchách menstruace. Zevně na hnisavé záněty spojivek, nehojící se vředy, lišeje a různá poranění. Napomáhá rozpouštět krevní sraženiny. Nejnovější studie ukazují, že kurkumin, pálivá žlutá složka koření kari, izolovaná z oddenků této zázvorovité rostliny by mohly mít význam jako doplněk léčby nádorových onemocnění. U indického obyvatelstva je důležitým kořením, zejména na zeleninové pokrmy a ryby. Žluté barvivo se využívá k barvení, látek, potravin a ke kosmetickým účelům, dříve také k výrobě reagenčních kurkumových papírků na důkaz kyselin (kyselina boritá). Na prášek rozemletý oddenek je základem tzv. kari koření a v malém množství se používá k přípravě některých orientálních parfémů.