Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dostávám do poradny časté dotazy mužů na podivné zkroucené žilky, které se jim objevily na šourku a projevují nad tím znepokojení. Jde o rozšířené, vinuté a prodloužené žíly svazku spermatické žíly, které nazýváme varikokele. Lidověji také pampinokela – od slova pampinus, což je révový úponek.
Rozlišujeme varikokelu spontánní a varikokelu druhotnou.
U té spontánní není známá příčina, významně se však na vzniku varikokely podílí anatomické uspořádání spermatické žíly. Převažuje výskyt levostranné varikokely. Vyskytuje se převážně mezi 15.-35. rokem věku, po 40. roce se s ní setkáváme zřídka. Ve vyšším věku se původní nález varikokely obvykle zmenšuje.
Druhotné varikokely vznikají náhle a rychle se zvětšují- jsou součástí nějaké nemoci. Nacházíme je při nádorech ledvin, hydronefróze a nemocech v pánvi.
Většina mužů nevěnuje obvykle nálezu vatrikokely pozornost. Potíže nemusí být úměrné velikosti varikokely, často právě malé varikokely jsou zdrojem velkých subjektivních potíží nemocného. Stěžují si pak na tíhu v šourku, bolesti v oblasti varlete a chámovodu na postižené straně. Bolesti se mohou šířit do třísla a bederní krajiny. Někteří udávají pocit horka, pocení šourku a jiné, vzdálené neurovegetativní potíže. Nejsou vzácné i potíže psychické a sexuální v souvislosti s nálezem varikokely. V případě objevené varikokely je vhodné navštívit svého lékaře a urologa.
Varikokelu, která nepůsobí potíže a není následkem jiného patologického procesu, není třeba operovat. Při nálezu postupující atrofie (zmenšování, zanikání) varlete, poruchách tvorby spermatu a větších subjektivních i psychických potížích je operace doporučována.
Celá problematika pak patří do rukou specialisty.