Kravské colostrum a jeho blahodárné účinky na lidský organismus

cm sklenice mleka1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Colostrum (kolostrum, první mateřské mléko) – pro někoho nic neříkající slovo a pro mnohé tekutina, bez které by nebylo ráno ránem. Co to ale colostrum je? Colostrum je mlezivo, které je součástí mateřského mléka a vytváří se v prsních žlázách v prvních hodinách po porodu. Tato přírodní látka poskytuje perfektní kombinaci životně důležitých složek (imunoglobuliny, růstové faktory, vitamíny, minerály a proteiny), které napomáhají našemu tělu v boji proti parazitům, bakteriím a virům. O kravském (bovinním) colostru již proběhlo mnoho studií, které ukazují, že je z 95 % podobné tomu lidskému. Jednou z nejznámějších studií o kravském colostru je studie z roku 2007, která tvrdí, že potravinové doplňky z kravského colostra brání chřipce účinněji než vakcína proti chřipce. V této studii výzkumní pracovníci v San Valentinu porovnávali účinnost podávání tablet z colostra s očkováním proti chřipce na zdravých lidech ve věku 30-80 let. Jednotlivci byli rozděleni do čtyř skupin. Dvě skupiny lidí, které užívaly colostrum, byly méně nemocné než ty, které užívaly vakcínu proti chřipce.

SLOŽKY KRAVSKÉHO COLOSTRA

Imunoglobuliny (Ig) jsou známé jako protilátky, které využívá imunitní systém, aby identifikoval, bojoval a neutralizoval neznámé objekty, jako jsou bakterie a viry. Absorpce imunoglobulinů je nezbytná pro pasivní imunitu nově narozených savců po porodu.

  • IgG: kravské colostrum má více IgG než všech ostatních imunoglobulinů, které v colostru nalezneme, což poskytuje velkou porci imunity proti invazi patogenů. IgG pomáhá zahájit příval dalších imunitních funkcí.
  • IgA: je strategicky umístěno v částech lidského těla – konkrétně v trávicím, dýchacím a močovém traktu, kde hraje ústřední roli ve slizniční imunitě tak, aby zabránilo množení patogenů.
  • IgM: reaguje jako první na patogeny, které se dostávají do těla. IgM napadá bakterie a činí je neaktivními.
  • IgE: hraje důležitou roli v reakcích na alergie a pomáhá ničit parazity v trávicím systému.
 • IgD: z velké části spolupracuje s IgM. IgD a IgM posílají signál do B lymfocytů, které aktivují. V případě, kdy jsou lymfocyty B aktivovány, začíná IgD spolupracovat s ostatními imunoglobuliny, aby podpořil imunitní systém. Také pomáhá ve vytváření specifických protilátek.

Cytokiny: colostrum obsahuje mnoho těchto proteinových regulátorů buněčné komunikace. Cytokiny jsou molekuly, které přenášejí důležité informace mezi buňkami a mají vliv na regulaci růstu, dělení buněk, regulaci zánětů a zlepšení obranyschopnosti. Jsou také důležitými prostředníky v regulaci imunitní a zánětlivé odpovědi.

Laktoferin: je jedna z nejmocnějších podpor imunitního systému a živin, které známe. Je velmi důležitý nejen pro svou obranu proti jakémukoliv typu infekce, ale také pomáhá udržet imunitní systém proti přehřátí a mnohým zánětům. Stovky studií ukazují, že laktoferin je účinná antibakteriální, antimykotická, antivirová a parazity zabíjející sloučenina. Nové informace nyní ukazují, že laktoferin je manažerem imunitních buněk a pomáhá optimalizovat a koordinovat útoky vetřelců.

Lysozym: je antibakteriální enzym, který pomáhá podporovat imunitní systém vytvářením buněčné zdi proti škodlivým bakteriím. Lysozym spolupracuje s ostatními složky colostra. Bylo prokázáno, že Lysozym vytváří synergický efekt s lactoperoxidase, IgA a laktoferinem. Lysozym a IgA společně bojují proti bakterii E.Coli. V přítomnosti Laktoferinu jsou antibakteriální účinky lysozymu zvýšeny.

Lactalbumin: důležitá živina a protein rozpustný ve vodě, který obsahuje nezbytné aminokyseliny důležité pro růst a vývoj těla.

Lactoperoxidase: hlavní antibakteriální enzym, který byl v colostru nalezen a který chrání kojící prsní žlázy před infekcemi. Některé viry a poloviry jsou citlivé na obranné účinky lactoperoxidase.

Proline Rich Polypeptides (PRPs) jsou malé řetězce aminokyselin, které mají mocný efekt při zahajování a udržení rovnováhy imunitní odpovědi. Funkce PRPs: reguluje imunitní systém, působí jako molekulární signalizační zařízení, podporuje růst B lymfocytů, stimuluje aktivitu NK buněk („přirozené zabíječe“) a podporuje růst leukocytů (bílých krvinek).

RŮSTOVÉ FAKTORY

Růstové faktory pomáhají stimulovat růst buněk, buněčné rozmnožování a zrání buněk.

  • EGF (Epidermal Growth factor): Hraje důležitou roli v regulaci buněčného růstu, rozmnožování a dělení. Rodina EGF růstových faktorů může pomoci modulovat vývoj pokožky, prsních žláz a střev.
  • FGFs (Firoblast Growth Factors): podílí se na růstu nových krevních cév a při hojení ran.
  • IGF-1 (Insulin-like Growth Factor): nejhojněji obsažen v růstových faktorech z kravského colostra. Tyto proteiny jsou jednořetězcové polypeptidy s aminokyselinami. Hrají důležitou roli při růstu dětí a má anabolické vlivy v dospělosti.
  • PDGF (Platetet-derived Growth Factor): jeden z mnoha proteinu, které regulují růst buněk a jejich dělení. Hraje důležitou roli v tvorbě krevních cév.
 • TGF-alpha & TGF-beta (Transforming Growth Factors): TGF-alpha vyvolává epiteliální vývoj tkáně. TGF-beta – hraje rozhodující roli v regeneraci tkání, rozmnožování buněk, tvorby kostní chrupavky a reguluje imunitní systém.

Základní živiny: Colostrum poskytuje energii a živiny. Je velmi bohaté na uhlovodíky, lipidy a proteiny. Uhlovodíky jsou samozřejmě přítomné v mlezivu spolu s vitamíny a minerály – vápník, hořčík, draslík a zinek.

Vitamíny: Colostrum obsahuje vitamíny A, B2, B9, B12 a D. Vitamíny jsou nezbytné organické živiny, které stejně jako minerály pracují jako katalyzátor v biologických procesech. Tyto biologické procesy jsou důležité pro vývoj retinolu, dopravu důležitých látek skrz buněčné zdi a ve zpracování dalších živin.

Minerály a Ionty: Colostrum obsahuje vápník, chlorid, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík a zinek. Minerály působí jako katalyzátory v tělesných funkcích, jako je funkce metabolismu a formace ATP (důležitý nukleotid, který je zcela zásadní pro funkci všech známých buněk). Minerály jsou také důležitými stavebními bloky kostí a zubů.

Uhlovodíky: Součástí colostra jsou jednoduché cukry, ale i ty nejsložitější oligosacharidy. Uhlovodíky jsou důležitým zdrojem energie a jsou součástí buněčného rozeznávání.

Aminokyseliny: Aminokyseliny se skládají z velkého množství součástek, které jsou potřebné pro stavbu proteinových bloků prostřednictvím propojení peptidových vazeb. Aminokyseliny jsou důležité pro vývoj živin a svalů.

Proteiny: Proteiny v colostru poskytují nezbytné výživové složky pro vývoj svalů a tkání. Proteiny poskytují energii.

Colostrum se skládá z látek důležitých pro vývoj novorozence a jeho budoucí imunitní systém. Není divu, že tato „elektrárna“ živin má blahodárné výhody i pro dospělé.