Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Při svých bylinkových toulkách teď narážím na celou řadu léčivek, které jsou ve svém hojném květenství. Včera jsem se dostala až na místo, kde uprostřed stinného hájku leželo menší jezero plné žab. Bylo to úchvatné. Stejně jako ono množství bylin, které si rostly dle svých nebeských zákonů. Lány kostivalu lékařského, ale také svízele povázky, kohoutku lučního. Z nedalekého místa plně vystaveného slunci vykukovaly kopretiny bílé a jetel růžový. Nádherné místo, takových úchvatných koutů je však u nás nespočet. Kostival mne zde opravdu zaujal, rostl v řadě za sebou, všude, kam jen oko dohlédlo, skvěly se desítky rozvětvených lodyh.
Ve své podstatě hovoříme o vytrvalé bylině, dorůstající výšky 1 metru, s velkým, až 30 centimetrovým, řepovitým oddenkem, na povrchu černým, uvnitř bělavým. Lodyha je přímá, masitá, bohatě větvená a drsně chlupatá. Kopinaté listy jsou až 20 centimetrů dlouhé, v dolní části lodyhy řapíkaté, v horní pak přisedlé, na rubu silněji chlupaté než na líci. Krátce stopkaté květy tvoří hroznovité květenství z hustých dvojvijanů, mající zvonkovitou nachově fialovou korunu, výjimečně jsou růžové nebo bílé. Kvetou od května do července, plodem jsou tvrdky.
Co a kdy sbíráme?
Vydáme-li se na kostival, miřme spíše do vlhčích stanovišť, jako jsou břehy potoků a řek, ale také houštiny či mokré louky. Předmětem sběru bude především oddenek, pro zevní použití se sbírá také list. Podzemní části se vyrývají buď na samém začátku vegetačního období, tedy brzy na jaře, případně pak po odkvětu, v září a říjnu. Čerstvý kořen je křehký a velmi slizovatý, před sušením jej proto podélně rozkrojíme, aby snáze vyschl. Teplotu sušení pak uzpůsobme maximálně 45 °C. List sbírejme dle aktuální potřeby. Kostival se používá především zevně. Dříve bylo zvykem taktéž i vnitřní užívání, dnes již však víme, že celá rostlina obsahuje pyrrolizidin alkaloidy. Přes kůži, není-li porušena, se alkaloidy do těla nevstřebávají. Škodí, projdou-li zažíváním, začnou se rozkládat a vstřebávat, negativně ovlivňují například játra.
Lidové léčitelství
Látky obsažené v kořeni kostivalu zmírňují bolest a podporují regeneraci poškozených tkání, pomáhají hojit zlomené kosti, léčí záněty šlach, podvrknutí, výrony kotníku, pohmožděniny, omrzliny. Zevně se aplikuje na postižené místo obklad z kořene nastrouhaného na jemno, případně jako kašička, připravená ze sušeného kořene a vody, dále pak kostivalová mast či tinktura. Regeneraci tkáně poslouží také přiložení čerstvých listů, které jsou účinné při léčbě křečových žil. Kostivalový nálev pak zpevňuje zuby v dásních při paradentóze.
Kostivalový kořen nejčastěji využíváme k přípravě tinktury, kterou lze uchystat následujícím způsobem:
- 100 g kořene kostivalu
- ½ l 60 % pálenky
Omyté čerstvé kořeny kostivalu nakrájíme na tenké plátky, nebo je nastrouháme na hrubém struhadle a zalijeme alkoholem tak, že nad kořenem zůstane zhruba 3 centimetrová vrstva. Takto ponecháme zhruba 3 týdny, při pokojové teplotě. 1 x denně protřepeme. Kořen do alkoholu vyloučí až překvapivé množství slizu, kterým následně potíráme bolavé klouby, rozsáhlé zhmožděniny. Aplikovat lze několikrát denně. Kořenovou masu v lihu ponecháme, líh můžeme 1 x-2 x doplnit, nejvyšší účinnosti dosáhneme po půl roce. Uchováváme v chladu.
Kostival lze využít také po porodu, při poranění hráze, které mnohdy trvá i několik týdnů, než se zcela zacelí. V takovém případě uchystejme kostivalovou sedací koupel, kterou doplňme o měsíček lékařský a květ řebříčku.
Trápí-li nás akné, příčinu hledejme především v oslabeném střevě, jehož rovnováha může být vychýlena díky nevhodně poskládané stravě, alergeny v ní či stresem. Pomoci si lze však také obklady, kdy využíváme spařenou kostivalovou nať, kterou necháme zhruba 10 minut louhovat. Do nálevu namáčíme látku, kterou přikládáme na postižená místa. Opět jen upozorněním, takto léčíme následek, ne příčinu.
Při výronech lze použít tvarohový zábal, do kterého jsme vmíchali 30 kapek kostivalové tinktury. Klademe na postižená místa, necháme asi půl hodiny pracovat, léčit a napravovat.
Nechť jsou nám bylinky lékem, nechť nás léčí, nechť v ně věříme a naučíme se je opět všechny poznávat. Pak totiž pochopíme, že posečený trávník není vždy tím úplně nejlepším, neboť přicházíme o hezkou řádku léčivek, odpíráme včelám potravu, krajině vlhkost.
Knihu Zdravou stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.
V článku jsou použity informace z knihy:
Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.