
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kosatec německý neboli Iris germanicae je vytrvalá bylina z čeledi kosatcovitých (Iridaceae), která dosahuje výšky až jednoho metru. Někdy bývá zaměňován s kosatcem vodním neboli puškvorcem. Býval znám pod řadou dalších názvů, z nichž můžeme uvést brunátné lilium, kosatec vlašský či smrdutý mečík (samé poetické názvy…).
Má mečovité a šedozelené listy vyrůstající z oddenku. Má velké květy, jejich okvětí je barvy modré nebo modrofialové či bílé. Tobolky mají elipsoidní tvar a jsou až šest centimetrů dlouhé. Roste v oblastech jižní a střední Evropy. Kořen má silný, až omamující zápach a je dobré předem varovat, že při konzumaci způsobuje zvracení a průjem. Jeho chuť byla popsána jako ostrá a stahující. Rovněž se nesmí konzumovat jeho listy, které mají silný emetický účinek, vyvolávají dávení a u slabších jedinců i mdloby.
Je docela zajímavé, že semeno kosatce německého bylo v dřívějších dobách používáno jako náhražka kávy.
Jako rostlinná droga se uvádí oloupaný oddenek. V současnosti vzhledem k negativním vlastnostem při neopatrném dávkování se příliš neobjevuje v léčitelství. Dříve se v tradičním léčitelství podával u katarů horních cest dýchacích. Rovněž se využívaly jeho další účinky, tedy mírně projímavé, močopudné a žlučopudné. Obsahuje také sliz, což bylo využíváno při ochraně zanícených sliznic v organismu. Oddenek se užíval ve formě nálevu či práškovaný.
Je zajímavé, že v dřívějších dobách se věřilo, že je to vhodný prostředek při hledání či udržení lásky a také pro udržení peněz, pokud byl nošen v peněžence či ukládán v pokladně s penězi. Býval i součástí směsi pro kadidla a odvar z něho sloužil jako zdroj černého barviva na barvení rouch.