Kosatec německý

cm kosatec nemecky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kosatec německý neboli Iris germanicae je vytrvalá bylina z čeledi kosatcovitých (Iridaceae), která dosahuje výšky až jednoho metru. Někdy bývá zaměňován s kosatcem vodním neboli puškvorcem. Býval znám pod řadou dalších názvů, z nichž můžeme uvést brunátné lilium, kosatec vlašský či smrdutý mečík (samé poetické názvy…).

Má mečovité a šedozelené listy vyrůstající z oddenku. Má velké květy, jejich okvětí je barvy modré nebo modrofialové či bílé. Tobolky mají elipsoidní tvar a jsou až šest centimetrů dlouhé. Roste v oblastech jižní a střední Evropy. Kořen má silný, až omamující zápach a je dobré předem varovat, že při konzumaci způsobuje zvracení a průjem. Jeho chuť byla popsána jako ostrá a stahující. Rovněž se nesmí konzumovat jeho listy, které mají silný emetický účinek, vyvolávají dávení a u slabších jedinců i mdloby.

Je docela zajímavé, že semeno kosatce německého bylo v dřívějších dobách používáno jako náhražka kávy.

Jako rostlinná droga se uvádí oloupaný oddenek. V současnosti vzhledem k negativním vlastnostem při neopatrném dávkování se příliš neobjevuje v léčitelství. Dříve se v tradičním léčitelství podával u katarů horních cest dýchacích. Rovněž se využívaly jeho další účinky, tedy mírně projímavé, močopudné a žlučopudné. Obsahuje také sliz, což bylo využíváno při ochraně zanícených sliznic v organismu. Oddenek se užíval ve formě nálevu či práškovaný.

Je zajímavé, že v dřívějších dobách se věřilo, že je to vhodný prostředek při hledání či udržení lásky a také pro udržení peněz, pokud byl nošen v peněžence či ukládán v pokladně s penězi. Býval i součástí směsi pro kadidla a odvar z něho sloužil jako zdroj černého barviva na barvení rouch.