Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Koptis čínský (Coptis chinensis Franch) je jedna z významných léčivých rostlin tradiční čínské medicíny. Čínské jméno rostliny je při přepisu do latinky Huang Lian. Uvádí se, že koptis patří v této medicíně mezi nejoblíbenější rostliny používané při různých typech zánětů. Z dalších oblastí uváděných v této medicíně lze zmínit podporu tvorby žluči, průjmy, záněty jater a žaludku a další možnosti jako byla tehdy třeba léčba dyzentérie (úplavice).
Rovněž se zmiňuje pozitivní působení na vysoký krevní tlak či vysokou hladinu cholesterolu. Z případů zevního použití lze uvést aplikaci při vředech, akné, hnisavých infikovaných ranách a popáleninách. Některé zdroje doporučují i její aplikaci při lupence. Jako rostlinná droga se používá oddenek.
Důležité je ovšem, že obsažené látky v koptisu čínském, zejména berberin, ale i další (palmatin, hydrastin a coptisin) mají mít (a některé vědecké studie to i potvrzují) antimikrobiální působení. Uvádí se účinek na grampozitivní bakterie, konkrétně jsou zmiňovány escherichie, pseudomonas, protea, stafylokoky, beta hemolytické streptokoky a další. V tradiční čínské medicíně se tato léčivá rostlina používala i proti parazitům, kvasinkám či prvokům. Některé práce uvádějí, že by látky obsažené v koptisu mohly pomáhat i při plísňových či virových (chřipka) infekcích. Je nutno zmínit, že doposud zmiňované studie byly prováděny na zvířatech.
Koptis čínský by neměly užívat těhotné a kojící ženy a opatrnosti by měli dbát lidé s kardiovaskulárními chorobami, zejména s nemocemi srdce. Rovněž není vhodný pro děti. Některé prameny uvádějí, že pokud by ho užívala kojící žena, může zvyšovat hladinu bilbirubinu u novorozenců a kojenců.
Jako zajímavost lze uvést, že obsažený berberin se používal také na barvení textilu, například vlny či jiných vláken.