Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V současnosti se můžeme setkat s velkým boomem využití léčivých vlastností konopí setého, ovšem je tím míněno pro účely tohoto článku využití těch přípravků, které neobsahují látku THC, která ho řadí, pokud je tato látka obsažena, mezi omamné a psychotropní látky.
Konopí seté, latinsky Cannabis sativa, je to jednoletá dvoudomá rostlina z čeledi konopovité (Cannabaceae), pocházející ze střední Asie. Nás zajímá legálně pěstovaný druh s nízkým obsahem psychotropních látek, tetrahydrocannabinolu (označovaného zkratkou jako THC; jedná se o psychoaktivní látku ze skupiny kannabinoidů nacházející se hlavně v květenství rostliny). V Česku je povolen v legálně pěstovaném konopí obsah THC do 0,3 %, jenž se pěstuje jako zdroj oleje (označovaného jako na semeno) a dále jako tzv. rostlina přadná, kdy se z ní získává technické vlákno, konkrétně ze stonku rostliny. Je zajímavé, že pevnost pěstovaného vlákna je větší než u lnu a má velmi dobrou odolnost proti povětrnostním vlivům.
Nás nicméně primárně zajímá konopný olej a jeho využití v přírodní medicíně. Jak již bylo řečeno, získává se ze semen rostliny a to lisováním. Semena konopí obsahují až 35 % oleje. Tento olej se dá užívat vnitřně jako zdroj řady látek užitečných pro dobré fungování našeho organismu. Jedná se o olej nerafinovaný získávaný lisováním za studena, která má sám o sobě příjemnou oříškovou chuť. Dá se, díky menšímu obsahu nasycených mastných kyselin, používat dlouhodobě.
Primárně je důležitý jako zdroj nenasycených mastných kyselin, hlavně omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Jsou v poměru 1:3, což je velmi důležité, neboť tento poměr je ideální pro vstřebávání v našem těle. Olej obsahuje hlavně kyselinu linolovou, alfa-linolovou a kyselinu gama-linolenovou (GLA). Rovněž obsahuje fytosteroly, z minerálů vápník, hořčík, draslík a železo a z vitamínů vitamíny A, E (toho obsahuje poměrně vysoké množství), D a některé vitamíny ze skupiny B (B1, B2, B3, B6).
Co tím přináší?
Jednak samozřejmě díky obsahu nenasycených mastných kyselin působí preventivně proti kardiovaskulárním nemocem, pomáhá harmonizovat hladinu krevního tlaku a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Pomáhá zabraňovat svalovým křečím, což pomáhá mimo jiné sportovcům. Působí jako prevence cukrovky, i vnitřně pomáhá proti vzniků zánětů a při některých kožních onemocněních, jako je lupenka či atopický ekzém. Všeobecně pomáhá pro dobrý stav kůže, vlasů a nehtů. Obsahuje také velký podíl vitamínu E, který patří k antioxidantům a pomáhá působení oxidativního stresu na buňky.
Dá se použít i v kuchyni, hlavně jako součást salátů nebo se přidává do těsta. Nesmí se používat ke smažení, fritování a vůbec vaření při vysokých teplotách.
Konopný olej je součástí i mnoha přípravků z oblasti přírodní kosmetiky, dává se do různých mastí, krémů, balzámů a podobně. I zde působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně. Dále v nich podporuje hojení ran, popálenin, lupenky, ekzémů, akné či křečových žil nebo bércových vředů. |
Rovněž pomáhá zklidňovat podrážděnou pokožku, což pomáhá při alergických reakcích či atopickém ekzému, lupénce či akné. V masážních emulzích či gelech uvolňuje ztuhlé klouby, svalstvo, křeče a následně snižuje bolest nemocných částí těla. V kosmetických přípravcích z oblasti dekorativní kosmetiky, kde pomáhá zpomalovat procesy stárnutí kůže, pleť hydratuje, zvláčňuje a rovněž snižuje tvorbu vrásek. V šampónech a jiných přípravcích vlasové kosmetiky vlasům dodává lesk. Při péči o nehty zase pomáhá nehtům dodat tvrdost. Je například součástí regeneračního pleťového krému pro muže či pleťové masky pro ženy.
Čili jeho využití, i bez tolik nyní diskutované dostupnosti konopí s vyšším obsahem THC, je prospěšné pro naše zdraví v mnoha ohledech.