Kondylomata – genitální bradavice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kondylomata, známá také jako genitální bradavice, jsou virové onemocnění způsobené lidským papilomavirem (HPV). Přenáší se především pohlavním stykem a představují nejen estetický problém, ale i vážné zdravotní riziko. Mohou se objevit na genitáliích, v tříslech nebo kolem análního otvoru a v některých případech mohou vést až k maligním nádorům. Jaké jsou možnosti léčby, prevence a proč jejich výskyt výrazně zvyšuje riziko přenosu HIV?

Co jsou kondylomata?

Kondylomata jsou latinsky označovány jako condylomata accuminata. Česky mají několik názvů – genitální či venerické bradavice, špičaté kondylomy či tzv. fíčky. Jedná se o infekční virové onemocnění (HPV – lidský papilomavirus), které je přenášené pohlavním stykem.

Riziko přenosu

Riziko nákazy je značné jak při genitálním, tak při análním styku. Menší riziko hrozí při orálním sexu. Onemocnění se přenáší pouze intenzivním přímým stykem s jedincem s projevy bohatými na viry.

Jak kondylomata vypadají a kde se vyskytují?

Kondylomata mají podobu bradavičnatých útvarů, které se vyskytují na místech vlhké zapářky na genitáliích, v tříslech nebo v jejich okolí.

Výskyt u mužů

U mužů se vyskytují v předkožkovém vaku, na vnitřním listě předkožky za okrajem žaludu, na uzdičce, na žaludu samotném a v zevním ústí močové trubice. Dále mohou být kolem análního otvoru a na hrázi.

Průběh onemocnění

Nejdříve se na postiženém místě objevují malé, bělavé až růžové útvary, které se postupně zvětšují co do počtu i velikosti. Pokud nejsou odstraněny, odumírají a prorůstáním vaziva se oplošťují. Mohou napodobovat sekundární syfilis a porůstat, podobné hemoroidům, do análního otvoru. Některé typy viru se mohou zvrhnout v maligní nádor. Inkubační doba je přibližně dva měsíce.

Nebezpečí a spojitost s HIV

Infekce může být bezpříznaková, a virus tak může zůstat přítomen v epidermis pokožky.

Zvýšené riziko HIV

Odborníci uvádějí, že přítomnost kondylomů v konečníku zvyšuje při análním styku riziko přenosu HIV až o 800 %! Právě proto je důležité při jejich výskytu zvažovat možnost existence i HIV infekce, zejména u rizikových skupin nebo osob s rizikovým chováním. U HIV pozitivních pacientů lékaři často zaznamenávají rozsáhlé výskyty kondylomů.

Možnosti léčby

Dermatovenerologové využívají několik metod léčby kondylomat.

  • Zmražení (kryalizace) a následné použití cytostatika podofylinu.
  • Spálení elektrokauterem nebo chirurgické odstranění.
  • Rychlé vyškrábnutí ostrou chirurgickou lžičkou u malých kondylomů.

Nebezpečí samoléčby

Samoléčba není možná – na toto onemocnění neexistují volně prodejné léky. Podofylin je cytostatikum a při překročení doporučené koncentrace se stává velmi toxickým. V případě aplikace na poraněnou pokožku nebo opruzená místa hrozí vážné zdravotní komplikace, jako jsou periferní neuropatie nebo dokonce kóma!

Je možná ochrana před kondylomaty?

Ochrana před tímto sexuálně přenosným onemocněním prakticky neexistuje.

Hlavní rizikové faktory

  • Promiskuita
  • Zanedbaná hygiena
  • Kondom chrání pouze částečně

Doporučují se běžná hygienická opatření po styku. Při podezřelých projevech na genitálu je třeba včas vyhledat kožního lékaře.

Možnosti odstranění

Bradavice lze odstranit několika metodami:

  • Chladová, horká či chemická léčba
  • Laserová terapie
  • Chirurgický zákrok

Bez ohledu na zvolenou metodu mohou genitální bradavice znovu recidivovat.

Podpora imunitního systému

Doplněk léčby mohou být přípravky z hlívy ústřičné.