Kondylomata

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kondylomata jsou latinsky označovány jako condylomata accuminata. Česky mají několik názvů – jsou genitální či venerické bradavice, špičaté kondylomy či tzv. fíčky. Jedná se o infekční virové onemocněné (HPV – lidský papilomavirus), přenášené pohlavním stykem. Riziko nákazy je značné jak při genitálním, tak při análním styku. Menší riziko je při orálním sexu. Onemocnění se přenáší jen intenzivním přímým stykem s jedincem s projevy bohatými na viry.

Kondylomata mají podobu bradavičnatých útvarů, které se vyskytují na místech vlhké zapářky na genitáliích, v tříslech nebo v jejich okolí. U muže se vyskytují v předkožkovém vaku, na vnitřním listě předkožky za okrajem žaludu, na uzdičce, na žaludu samotném a v zevním ústí močové trubice; dále kolem análního otvoru a na hrázi. Nejdříve se na postiženém místě objevují malé, bělavé až růžové útvary, které se během doby zvětšují co do počtu i do velikosti. Pokud nejsou odstraněny, odumírají a prorůstáním vaziva se oplošťují. pak mohou napodobit sekundární syfilis a porůstají, podobné hemoroidům, do análního otvoru. Některé typy viru se mohou zvrhnout v maligní nádor. Inkubační doba jsou dva měsíce.

Hrozí ovšem nebezpečí, že infekce je bezpříznaková a virus zůstává přítomen v epidermis pokožky. Velmi důležité je, že odborníci uvádějí, že přítomnost kondylomů v konečníku zvyšuje při análním styku riziko přenosu HIV až o 800 %! Bohužel, právě proto, je při jejich výskytu vzít do úvahy možnost existence i HIV infekce o infikovaného jedince, zvláště u těch z rizikových skupin či s rizikovým chováním. Právě u HIV pozitivních pacientů lékaři zaznamenali výskyt rozsáhlých kondylomů.

Dermatovenerologové používají zmražení (kryalizaci) a následné použití cytostatika podofylinu. Léčba je možná též spálením elektrokauterem nebo se provádí přímo chirurgické odstranění. V některých místech, kde jsou kondylomata malých rozměrů, lze použít rychlé vyškrábnutí ostrou chirurgickou lžičkou. Samoléčba není možná, není možné si zakoupit žádný volně prodejný lék na toto onemocnění. Podofylin je cytostatikum a při překročení doporučené koncentrace se stává velmi toxickým, opatrnosti je třeba v místech s poraněnou pokožkou nebo při opruzení. V takových případech dojde k přílišnému vstřebávání a hrozí velmi nebezpečné periferní neuropatie nebo i kóma!

Ochrana před tímto sexuálně přenosným onemocněním neexistuje. Hlavním rizikem je promiskuita, někdy zanedbaná hygiena. Kondom chrání sporadicky. Doporučují se běžná hygienická opatření po styku. Při podezřelých projevech na genitálu je třeba včas vyhledat kožního lékaře. Je to nevypočitatelný virus, a tudíž léčba je na tom stejně jako léčba HIV, neexistuje specifická léčba. Dvě nejdůležitější zásady jsou léčit každý doprovodný zánět pochvy a udržovat postižené oblasti v suchu. Bradavice mohou být také odstraněny chladovou, horkou, chemickou laserovou terapií nebo chirurgickým zákrokem. Ať se však použije jakákoli metoda odstranění, mohou se genitální bradavice objevit znovu. Přírodní prostředky lze užívat jako prevenci (kosmetikum Epigen Intimo) či jako doplněk celkové léčby (přípravky z hlívy ústřičné).