Kolostrum

cm skakajici lide

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tekutina mléčné žlázy, která se poprvé objevuje po porodu. Těsně před produkcí „plnohodnotného mléka“. Uvozovky jsou zde schválně, protože dříve byl zastáván názor, že kolostrum není pro dítě dobré a vylévalo se, dítěti se pak podávalo až to pravé „plnohodnotné mléko“.

Bylo prokázáno, že kolostrum je jedním z velmi významných faktorů, ovlivňující imunitu celoživotně. Obsahuje všechno, co potřebuje novorozenec pro svůj start do zdravého života, pro dokonalou obranyschopnost! Obsahuje množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Také významné bílkoviny, růstové faktory a inhibitory proteás, hrající velmi výraznou roli v imunitním systému.

Obsahuje protilátky, imunoglobuliny, alfa-laktalbumin, který má přímé protibakteriální účinky a podporuje regeneraci buněk. Růstové faktory mají pozitivní vliv na dělení buněk, urychlují regenerační a hojivé procesy. A ještě obsahuje – lactoferrin, což je přírodní imunostimulátor, který pomáhá novorozenci přežít dny, kdy se ocitá v prostředí plném neznámých bakterií a virů. U zdravých jedinců dovede zabezpečit imunitu proti chřipkám, nachlazením, parazitům a infekčním bakteriím. U člověka se nachází v různých sekretech (slzy) nebo sliznicích (trávicí, močový trakt, nos, uši, hrdlo) – všude tam, kde je největší nebezpečí vstupu infekce.

Laktoferrin se uplatňuje při omezování růstu nádorů a metastáz, při omezení zánětlivých projevů, bolestivosti a zlepšení hybnosti u lidí trpících záněty kloubů, při omezení růstu některých plísní, zejména kandidóz, při zlepšení očních poruch a vidění. Omezuje produkce volných radikálů a snížení projevů stárnutí, které jsou způsobeny radikálovými reakcemi. Kolostrum není počítáno mezi léčiva. Je to potravinový doplněk. „Působení kolostra zatím není vědecky prokázáno a neví se vlastně jakým způsobem účinkuje, ale zkušenosti potvrzují, že funguje“ uvádí docent MUDr. Ivan Malbohan.

Kolostrum zkoumají laboratoře na celém světě (kanadská firma Proenzi, americká společnost Neways). Výsledky hovoří o ochraně proti infekčním onemocněním a proti bakterii Heliobacter pylori, odpovědné za vznik některých forem žaludečního a dvanácterníkového vředu. Chrání žaludeční sliznici i před škodlivými účinky některých léků. Některé studie hovoří o vlivu proti vytváření zubního kazu, příznivý efekt bývá zjišťován u průjmových onemocnění. Podle odborného časopisu New England Journal of Medicine působí také proti anémii, specifickému svalovému onemocnění, revmatické artritidě, roztroušené skleróze a ovlivňuje chronický únavový syndrom. Má vliv na hojení ran, na vytváření svalové hmoty, na zlepšení nervového systému a ke zvyšování výdrže a vitality.

Některé firmy již kolostrum zařazují do svých produktů. Používají k tomu kolostra kravského. Protože telátko je odkázáno na přísun obranných látek zažívacím traktem. Jsou vněm všechny popsané důležité složky podporující imunitní reakce organismu, velké množství bílkovin, jen málo tuku a malé množství mléčného cukru.