Kolik minut denně se smějete?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Svou náladu si můžeme vybrat sami – podobně jako zboží v katalogu. Nemusíme čekat, až někdo řekne něco vtipného a nemusí nám k tomu, aby z nás spadly zábrany, pomáhat alkohol. Stačí se pro dobrou náladu a pro smích rozhodnout. Pak neexistují hranice. Pak i druhým lidem zpříjemníme jejich den.

Smích je jedna z nejúžasnějších věcí, jakou jsme my, lidé, dostali darem. Prodlužuje život, pomáhá proti stresu a zbavuje napětí. Také posiluje naši imunitu a je to ten nejlevnější kosmetický přípravek – zcela zdarma. Proč se tedy každý den několik minut vědomě nezasmát?

Jak smíchem otevřít vlastní srdce

Když se smějeme, vtahuje nás to prudce do naší srdeční čakry. Pokud máme starosti, v totálním a intenzivním smíchu se rozplynou. Na naši duši působí vydatný smích jako velmi pozitivní šok – vymrští nás to blíže k nám samotným, do naší pravé podstaty. Smích také otevírá cestu k druhým lidem. Často stojí u zrodu nových přátelství, prolamuje bariéry, stmeluje. Rád zařazuji krátké smíchové meditace i během svých kurzů. Ukazuje se, že skupina jako celek poté pracuje lépe, lidé jsou si bližší. Když naopak cestuji vlakem, jsou to úžasné okamžiky, když někomu v kupé nabídnu, že se budeme smát. Často zážitky na celý život. Zjistil jsem, že ale já sám musím být iniciátorem. Kdybych čekal na iniciativu druhých, nikdy bych se toho, co chci, nedočkal (vnímavý čtenář si tuto parabolu může vztáhnout na cokoliv ve svém životě).

Prostě se smějte

Dejte si závazek, že se každý den na chvíli zasmějete. Pokud je hlasitý smích pro vás na počátek příliš, začněte úsměvem. Nic nestojí a dokáže divy. Při hlasitém, bezdůvodném smíchu jde pak o jediné: začít. Prostě se začněte smát! Možná se napřed budete cítit divně a sami sebe pokládat za blázny. Jde o přirozenou reakci, přes kterou je třeba se dostat – odstranit tento svůj blok. Chcete-li získat větší jistotu, navštivte osobně nějakou jógu smíchu nebo si kupte Oshovu Oranžovou knihu – meditační techniky, kde je meditace smíchu podrobně rozepsána.

Takže ještě jednou: Kolik minut denně se smějete? Nebo lépe – kolik minut se odteď budete každý den smát?