Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Příroda je mocná čarodějka. I ze zdánlivě obyčejných rostlinek, které běžně označujeme jako obtížný plevel, dokáže vykouzlit cosi zázračného. Tak třeba kokoška pastuší tobolka, neboli caspella bursa-pastoris, roste všude. Vyroste takřka přes noc a navzdory tomu, jak na ni nahlížíme my, je nesmírně léčivá a vzácná…
Kokošku najdeme rok co rok v hojném množství podél cest, na loukách, polích, stráních, v zahradách… Kvete opravdu dlouho: od března až do listopadu. Malé, špinavě bílé květy se táhnou po celém dlouhém stonku. Na stoncích pak dozrávají malé srdcovité šešulky.
Pojďme se teď podívat, co tato zázračná, neprávem zavrhovaná, rostlinka umí. Její účinky na organismus jsou totiž skutečně široko-spektrální, a proto je vhodná také jako doplněk při cílené detoxikaci.
Využití kokošky pastuší tobolky
- Při různých druzích krvácení – z nosu, žaludku, krvácení ran, menstruačním krvácení – všude tady se osvědčil čaj z pastuší tobolky, denně 2 šálky. Ženy, které trápí hormonální nerovnováha a podstupují detoxikaci, mohou kúru doplnit o čaj z kokošky (vrchovatou lžičku na šálek). Pije se 8–10 dní před očekávanou menstruací. Ta je pak výrazně slabší.
- Ženy v klimakteriu rovněž ocení čaj, který je vhodné pít až po dobu 4 týdnů, každý den dva šálky. Následuje třítýdenní pauza a opět další kúra.
- Při hemeroidech, doprovázených nepříjemným krvácením, se osvědčily nálevy z kokošky pastuší tobolky. Sedací koupele v teplém nálevu zastavují krvácení a ulevují od potíží. Nálev můžeme použít i k jemným výplachům. Sem patří také výhřez z konečníku nebo ochablý svěrač.
- Krevní tlak je další z věcí, jež čaj z kokošky dokáže regulovat. Vysoký snižuje, nízký zvyšuje. Opět stačí dva šálky denně.
- Onemocnění svalů bývá velice agresivní a má na organismus katastrofální dopad. Jen málokdo ví, že jako podpůrný prostředek při léčbě se mohou osvědčit bylinky. A právě kokoška! Nadrobno nasekanou pastuší tobolku nasypeme do režné pálenky a necháme ji 10 dní na slunku a teple macerovat. Výluh potom vtíráme do svalů a k tomu pijeme 4 šálky kontryhelového čaje (doporučení z knihy Zdraví z boží lékárny).
Další užitečné tipy pro využití pastuší tobolky!
- Používejte ideálně čerstvé rostliny, především k přípravě tinktur. Pastuší tobolka kvete velkou část roku, a tak není problém sehnat si čerstvé rostliny.
- Kořeny kokošky můžete jíst čerstvé, syrové. Rovněž lístky a květenství, které mají příjemně osvěžující, štiplavou chuť a můžete je bez obav přidávat třeba do polévek nebo zeleninových salátů.
- Čaj připravujeme následovně: 1 vrchovatou kávovou lžičku tobolky zalijeme vroucí vodou, necháme krátce vylouhovat a pijeme čerstvé, teplé.
- Pozor si dejte na jediné: konzumujte kokošku v umírněném množství (dva šálky čaje, sedací koupel, výplach nebo potírání tinkturou úplně postačí jednou). Při nadměrné konzumaci vás může zastihnout lehká otrava nebo se vytvořit krevní sraženiny. Nadměrná konzumace pastuší tobolky vyvolává zvýšení děložních stahů, proto se nedoporučuje těhotným ženám.
- Na obklady vezmeme dvě hrsti kokošky pastuší tobolky, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.
- Tinkturu připravíme z čerstvé kokošky, tedy z listů, květů i stonků. Nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo lahve, vše zalijeme 38–40% režnou nebo ovocnou pálenkou (bylinky musí být ponořené). Necháme stát 10 dní na slunku nebo v teple.
Jinak si ale tuto zázračnou rostlinku může dopřávat opravdu každý. A byl by hřích nechat ji jen tak ležet ladem, když je jí všude okolo takové množství. Zvlášť účinná bude kokoška pastuší tobolka také při detoxikaci při ženských potížích a cévních potížích.