Klikva velkoplodá

cm klikva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Americká brusinka je součástí velkého množství přírodních přípravků, které jsou určeny většinou jako doplněk celkové léčby (nebo jako prevence) u infekcí močových cest. Ovšem označení “americká brusinka” nebo “kanadská brusinka” je zkreslené a nepřesné. Správný název je klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon).

Patří do rodu vřesovcovitých (Vacciniaceae), stejně jako borůvka (brusnice borůvka, Vaccinium myrtillus) a „pravá brusinka” (brusnice brusinka, Vaccinium Vitis-idaea).

České zákazníky někdy uvádí ve zmatek označení kanadská brusinka, protože znají brusinku z naší přírody, ale klikva je pro ně neznámá. I při překladu anglického výrazu „cranberries“ do češtiny, překladač nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusnicemi a zmíněnou klikvou, vše překládá výrazem „brusinky“.

Klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá je plazivá rostlina. Roste obvykle na vlhké, na minerály chudé půdě (zejména rašeliništích a slatinách). Mají bílé, až narůžovělé květy na stopkách. Jejich plody jsou růžové až červené bobule, které mají nakyslou chuť. Klikva u nás roste pouze výjimečně. Plody klikvy velkoplodé jsou k nám převážně dovážené ze Severní Ameriky.

Již v zemích původu se používala v tradičním léčitelství, ve formě drcených bobulek. Dokonce se z nich dělaly obklady na rány. Pro vysoký obsah vitamínu C se klikva používala jako prevence proti kurdějím, hrozícím zejména námořníkům na moři.

Klikva je adekvátní náhradou “české” brusinky, ba se dá i říci, že je ještě o něco lepší. Má hlavní význam jako přírodní prostředek vhodný při infekcích močových cest (vyvolaných zejména baktérií Escherichia coli). Může pomoci i jako prevence, navíc zmírňuje zápach moči.

Princip jejího působení spočívá v tom, že zvyšuje tvorbu kyseliny hippurové, která působí proti baktériím. Klikva také zabraňuje přilnavosti baktérií na sliznici močových cest. To má za následek zhoršené podmínky pro přežití baktérie a snižuje se tím průběh infekce, ale také propuknutí infekce. Předpokládá se, že látky, které tento efekt vyvolávají, tvoří skupinu fytochemických látek známých jako proantokyanidy.

Klikovou šťávu lze bezpečně užívat i v kombinaci s moderními klasickými léky. Může to urychlit proces hojení.

Klikva velkoplodá není jediná klikva, existuje například i klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos) nebo klikva maloplodá (Vaccinium microcarpum).