Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Klebsiella je rod gramnegativních bakterií z čeledi enterobacteriaceae. Na rozdíl od většiny příslušníků této čeledi jsou klebsielly nepohyblivé tyčinky a jsou opatřeny polysacharidovým pouzdrem.
Rod gramnegativních bakterií klebsiella se zcela normálně vyskytuje ve vodě, v půdě, může se vyskytovat v trávicím a dýchacím ústrojí člověka a zvířat, kde je součástí jejich mikrobiální flóry. Bakterie sama od sebe škodit vůbec nemusí, je to podmíněný patogen.
Známe čtyři patogenní druhy: klebsiella oxytoca, k. ozaenae, k. rhinoscleromatis a k. pneumoniae – ta je hlavní představitelkou rodu a nejčastějším původcem tzv. nozokomiálních infekcí, které se vyskytují a přenášejí v nemocnicích, v pečovatelských domech a na těch místech s větším počtem nemocných, častěji u oslabených pacientů. Přenos je fekálně-orální, kontaktem i vzduchem.
Jak a kde se prosazuje
Klebsiella způsobuje bronchopneumonie – záněty plic a jejich komplikace. Je nebezpečná pro novorozence a malé děti, u nichž může vyvolávat purulentní meningitidy (závažná infekční onemocnění mozkových obalů s vysokou úmrtností) a sepse.
Klebsiella se prosadí snadněji tam, kde je již pacient nemocný, má oslabený imunitní systém a různé infekty jsou opakovaně zaléčovány antibiotiky. Za takové situace normální antibiotika nezabírají. Musí se přistoupit k léčení specifickými antibiotiky dle citlivosti – cefalosporiny, dále třeba aminoglykosidy, karbapenemy apod.
Jedním z problémů současné medicíny je zvyšující se počet bakteriálních kmenů s nebezpečnými fenotypy rezistence, a tam patří klebsiella pneumoniae s produkcí širokospektrých ß-laktamáz AmpA (ESBL). Lze konstatovat, že jejich výskyt je v České republice relativně vysoký. Vědci předpokládají, že zmutované kmeny klebsielly budou mít tendenci přežívat v zažívacím traktu dlouhodobě. Někteří nakažení mají bakterii v těle trvale, někteří se jí samovolně zbaví.
Klinické projevy infekce
Záleží na tom, kde je infekce. Když například bakterie způsobí zápal plic, objeví se horečka, kašel, bolesti na hrudi, problémy s dýcháním, tvoří se více hlenu, který může být hustý i krvavý.
Klebsiella může zasáhnout i jiné části těla. Například může infikovat úrazové nebo operační rány, může působit na mozkové pleny, srdce, močový systém zvláště u starších lidí, kteří současně trpí inkontinencí.
Prevence
Patogenní bakterie se v těle prosadí mnohem snadněji, je-li přítomna dysbióza. V běžné praxi se proto snažíme po antibiotické léčbě o optimalizaci rovnováhy cíleným osídlením trávicího traktu dnes již známými probiotiky.
Symbióza je trvalý společný život nestejnojmenných organizmů.
Správné osídlení střeva tělu prospěšnými mikroorganizmy a dobré podmínky pro jejich existenci tvoří základ pro celkové zdraví a správná funkce imunitního systému. Tímto způsobem je dána možnost, aby se imunitní systém s nebezpečným bacilem vypořádal sám, a to bez použití antibiotik.
Možnost vytvořit symbiózu znamená možnost skutečné prevence.