Kiwi a mango – známe je opravdu?!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kiwi a mango jsou oblíbené druhy ovoce, které sice nemají původ v naší zeměpisné oblasti, ale jsou již dlouho oblíbené jako chutné a zdravé zpestření jídelníčku. Známe ale přírodní látky, které oba lahodné ódy obsahují? Pojďme si o nich něco povědět.

Kiwi

To, co známe pod jménem kiwi, je plod popínavé dřeviny se jménem aktinidie lahodná, latinsky Actinidia deliciosa (původem z Číny). Plod je podobný slepičímu vejci, slupka je hnědá a chlupatá, dužina obvykle zelená. Plod kiwi je především výraznou zásobárnou vitamínu C. Jeho jeden gram obsahuje jeden miligram tohoto vitamínů. Takže pokud sníme denně jedno kiwi, tak nám to stačí (pokud jsme zdraví) k pokrytí celodenního příjmů tohoto vitamínu. Vitamín C je také významný antioxidant, který pomáhá ochraňovat náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

Kiwi obsahuje navíc i hořčík. Ten společně s vitaminem C přispívá k podpoře látkové výměny, zpevnění cév a žil, posílení imunitního systému. Je užitečný také pro náš zrak. Z minerálů dále obsahuje draslík (i když v menším množství než v banánech). Draslík spolu se sodíkem zajišťuje v našem organismu správné hospodaření s vodou, vedení nervových vzruchů, kontrakci svalů a udržování správného srdečního rytmu. Draslík je nezbytný pro vytváření zásob cukrů a jejich přeměnu na energii. Z dalších látek obsažených v kiwi je možné zmínit vitamin E, vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B6 (pyridoxin), niacinu, kyselinu listovou (vitamín B9), vitamínu A, železo nebo měď.

  • Vitamín E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus. Tím posiluje také imunitní systém. Některé zdroje uvádějí, že chrání proti toxinům z cigaretového kouře a jiných znečišťujících látek. Pomáhá předcházet ateroskleróze. Krev obsahuje zvláštní nosiče pro látky typu cholesterolu a mastných kyselin, které jsou označovány jako lipoproteiny. Jeden z nich, LDL, zvyšuje riziko arteriosklerózy, pokud je oxidován volnými radikály. Vitamín E pravděpodobně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí především vzhledem k tomu, že chrání LDL proti oxidaci. V boji proti těmto nemocem také napomáhá fakt, že hraje určitou roli při bránění tvorbě krevních sraženin.
  • Thiamin je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů. Hraje roli při štěpení cukrů a škrobů (štěpením těchto látek vzniká energie, kterou potřebujeme). Je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.
  • Riboflavin hraje důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které se podílejí na štěpení a využití sacharidů, tuků a proteinů (bílkovin) nebo také na produkci energie uvnitř buněk.
  • Pyridoxin má důležitou úlohu v aktivitách mnoha enzymů. Hraje významnou roli nejen při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy, ale také při uvolnění zásob cukrů v játrech a svalech a jejich přeměnu na energii.
  • Niacin je významný v aktivitách řady enzymů, které jsou součástí celkového metabolismu sacharidů, tuků či aminokyselin. Některé tyto enzymy ale působí  nejen při nervovém a trávicím systému, produkci pohlavních hormonů, ale i při zachování zdravé kůže. Svoji roli hraje i při snižování hladiny cholesterolu v krvi.
  • Kyselina listová má důležitou roli v těhotenství, důležitou roli hraje při krvetvorbě a jako součást vzniku nukleových kyselin. Dále se podílí na vzniku řady aminokyselin. Význam jejího podávání v období těhotenství je, že u plodu pomáhá s dělením buněk, podporuje jeho růst a diferenciaci tkání, hlavně v oblasti nervové soustavy. Právě její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu v oblasti nervové soustavy (ale i v jiných oblastech).
  • Vitamin A má největší význam pro naše oči. Pomáhá nám při vidění za šera a správně rozeznává barvy. Dále pozitivně působí na sliznice, rovněž podporuje růst, vývoj, kvalitu a funkčnost kostí a hraje roli i při krvetvorbě. Kladně ovlivňuje spermie a vajíčka, je potřebný pro správný vývoj plodu.
  • Železo  je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Rovněž je částí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje také celé tělo energií.
  • Měď je důležitou součástí řady enzymů, právě jejich prostřednictvím se zúčastní řady metabolických dějů v našem organismu či buněčného dýchání. Například je nezbytná při tvorbě enzymu superoxidu dismutázy, který patří mezi účinné antioxidanty. Proto pomáhá chránit tkáně před poškozením. Zúčastní se metabolismu aminokyselin nebo sacharidů. Dále hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a elastinu, což jsou základní bílkoviny kosti, kůže a pojivových tkání. Rovněž má význam při tvorbě červených krvinek, pomáhá ve využití zásob železa. Pomáhá také udržovat správnou pigmentaci ve vlasech, kůži a očích (je součástí melaninu).

Kiwi rovněž obsahuje velké množství bílkovin a vlákniny. Vláknina pomáhá při trávicích problémech a v některých případech (není to univerzální) může být dobrým pomocníkem při hubnutí.  Vláknina působí jako podpora prevence řady onemocnění, a to kardiovaskulárních onemocnění, obezity, diabetu II. typu a některých nádorových onemocnění, zejména rakoviny tlustého střeva.

Mango

mango Druhým z dvojice je mango, což je tropické ovoce, plod mangovníku, který patří do rodu Mangifera.  Původem pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Mango může být různé velikosti, tvaru nebo barvy. Obsahuje řadu důležitých přírodních látek, z kterých můžeme zmínit vitamin A, vitamin C, vitamíny ze skupiny B (hlavně pyridoxin neboli vitamin B6) beta karoten, draslík, zinek, měď, mangan nebo vlákninu. O významu některých látek jsem se již zmínil u kiwi, takže ještě přidám informace o těch dalších.
  • Beta karoten (neboli provitamin A, protože z něj vzniká v těle vitamin A) patří k antioxidantům a chrání buňky před oxidativním stresem. To znamená, že chrání buňky před poškozením nestabilními molekulami kyslíku, takzvanými volnými radikály. I když jsou si podobné, je důležité, že každý z nich specificky působí na určitou tkáň. Beta karoten se v organismu mění na vitamin A (na vitamin A se může přeměnit i alfa karoten i kryptoxantin, ale ne v takovém množství).
  • Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby inzulínu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin. Nedostatek zinku vede ke snížení chuti k jídlu a poruše vnímání chuti. Těžký a dlouhodobý nedostatek zinku může vyvolat kožní poruchy jako je vypadávání vlasů, vyrážky nebo záněty kůže či ústní dutiny.
  • Mangan hraje významnou roli v řadě fyziologických pochodů, kterých se účastní buď jako součást enzymů (například v antioxidačních dějích) nebo jejich aktivátor (například enzymů podílejících se na metabolismu cukrů, aminokyselin a cholesterolu). Podporuje normální vývoj chrupavky a kostí (je přidáván do přípravků upravujících bolesti kloubů) a proces hojení. Mangan je tedy významný pro správný metabolismus cukrů a jeho nedostatek může zvyšovat riziko onemocnění cukrovkou. Zinek, mangan a měď dohromady působí příznivě na vlasy a kůži.

Takže nyní už víme, jak jsou mango a kiwi přesně prospěšné našemu zdraví a nezbývá mi, než popřát dobrou chuť!