Kelp k pohodě štítné žlázy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vnitrozemský stát ve střední Evropě, moře relativně vzdáleno, ryby mořské jdou na trh jen z dovozu. To vše svědčí pro skutečnost, že vnitrozemští obyvatelé mohou častěji trpí-vat nedostatkem jódu a strumou, prodělávat operaci štítné žlázy nebo radioterapii, doživotně užívat léky pro umělou dodávku léku s hormony. A jodizovaná sůl řeší prevenci onemocnění jen zčásti.

Potraviny s jódem

Tak si lze vysvětlit náchylnost našich i sousedních obyvatel k výchylkám od normální funkce štítné žlázy. Také v mém rodě mám příbuzné, kteří byli touto nemocí, tedy hypofunkcí (sníženou funkcí štítné žlázy) nebo hyperfunkcí (zvýšenou činností štítné žlázy) postiženi. Když jsem viděla jejich trápení, začala jsem ve své výživě posilovat množství těch potravin, které přirozeně jód obsahují. Šlo především o ryby, samozřejmě mořské, solila jsem rodinná jídla mořskou solí (tam, kde slanou vodu nesliji např. od těstovin pryč), častěji vřazovala do koláčů třešně a višně a sem tam jedla kiwi. Do teplého nudlového salátu jsem kromě restované zeleniny, slunečnicových semínek, pažitky, česneku, oleje a kostiček tofu vmíchávala i některé mořské řasy – nori, dulse, wakame…

Kelp v tabletách

V pozdější době jsem přesto občas mívala výkyvy nálad a termoregulace těla, občas potíže udržet si svoji hmotnost. Vypozorovala jsem, že pouhá dodávka jódu v potravinách drží jeho hladinu na potřebné úrovni jen tehdy, pokud je člověk s ohledem ke štítné žláze zdráv. A začala jsem užívat potravní doplněk KELP. Tři tablety ráno a dvě večer, dlouhodobě.

Letos jsem se nechala změřit v rámci preventivní medicíny na nejmenovaném neinvazivním měřicím přístroji a lékař při hodnocení výsledků (ve srovnání s odebranou anamnézou z vyplněného formuláře) konstatoval, že je moje štítná žláza dobře léčena. „Není léčena“, ozval se protestem můj manžel lékař. Tak tedy nějakým způsobem dobře ošetřována, třeba potravním doplňkem… S tím jsme už mohli souhlasit a odcházeli potěšeni domů.

I z jiných výsledků jsme se mohli poučit, abychom předešli některým chybám vedoucím k jistému typu chorob. Vždyť se ne nadarmo říká – zdraví máme jen jedno.