Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Minerály, lidově kameny či šutry, sbírají mineralogové amatéři i profesionálové. Ale existují kameny či kamínky, které ani oni nechtějí vlastnit – kameny ledvinové (močové) a žlučové. Tyto kameny nám dokáží nepříjemně zkomplikovat život, způsobit velké bolesti a často je nutné je odstranit až chirurgicky.
Žlučové neboli žlučníkové kameny vznikají nejen ve žlučníku, ale také ve žlučovodu. Vytvoření těchto kamenů je následkem špatné životosprávy (nadměrný příjem cholesterolu, tuků a vápníku a naopak málo hořčíku a vlákniny v potravě), obezita, ale i prudké zhubnutí. Jejich vznik může také způsobit užívání některých léků (například na snížení cholesterolu), nemoci (jaterní cirhóza, hypercholestrolémie) nebo těhotenství.
Z řečeného vyplývá, že jednoznačně nejlepší prevencí je dodržování správné životosprávy, zejména vyloučení tučných jídel ze svého jídelníčku. Důležité je také vysoké zastoupení vlákniny v jídelníčku. Součást vlákniny, pektin, pomáhá při léčbě rozpouštěním již existujících kamenů. Pokud přesto ke vzniku kamenů dojde, dá se léčba podpořit užíváním některých přírodních přípravků.
V první řadě je třeba zmínit jihoamerickou bylinku Phyllanthus niruri, známou pod obchodním označením Chanca Piedra. Tato rostlina obsahuje látky, které působí protizánětlivě, spamolyticky a diureticky. Všechny tři vlastnosti jsou u žlučových kamenů důležité – snižuje se riziko vzniku zánětu na poškozené sliznici a uvolněním svalů se zvyšuje pravděpodobnost uvolnění kamene ze žlučovodu nebo žlučových cest. Užitečný je také extrakt z černé ředkve, která mimo jiné také podporuje rozpouštění žlučových kamenů. Také podporuje sekreci žluči a zlepšuje funkci jater.
Z léčivých rostlin, které pomáhají při žlučníkových obtížích, lze například uvést řepík lékařský, benedikt čubet či čekanku obecnou. Preventivně působí i pití čaje ze smilu písečného, jenž podporuje tvorbu žluče díky obsahu hořčin a díky tomu pomáhá rovněž eliminovat riziko.
Kameny ledvinové mohou vznikat nejen v ledvinách, ale i na dalších místech močového traktu, proto se někdy označují i jako močové. Důvod, proč vznikají, ještě zcela přesně neznáme. Dochází k nim často při narušení pitného režimu – hlavně při dehydrataci nebo při delším pobytu na lůžku. Můžeme si je vytvořit ale i dlouhodobě nedostatečným pitným režimem.
Proto zásada číslo jedna při jejich prevenci je dodržovat pravidelně pitný režim, složený hlavně z obyčejné pitné vody, občas kombinované s minerálkou či neslazenými ovocnými šťávami či kvalitními džusy. Důležité je mít také vhodně složenou stravu a vyhýbat se stresovým situacím. Mohou být větší, ale také drobné jako písek (lékaři někdy označovaný jako “bahno”). Mohou se lišit složením – nejvíce jsou složeny z oxalátů v kombinaci s fosfátem sodným nebo samotným fosfátem vápenatým (asi 70 %). V některých případech také dochází k jejich vzniku při infekcích močových cest.
Stejně jako u žlučových kamenů, pomáhá zde bylinka Phyllanthus niruri neboli Chanca piedra. Zde se kromě jejího protizánětlivého působení a uvolnění svalů ještě připojí její diuretické působení (podporuje vylučování moči, takže může podpořit “odplavení” kamene z močových cest). Jako doplněk léčby lze rovněž užít přírodní prostředek ledvinový elixír, který obsahuje několik výtažků z léčivých rostlin. S “propláchnutím” močových cest mohou pomoci také různé urologické čajové směsi. Z dalších čajů také jako doplněk celkové léčby je možné pít například čaj šípkový či z lipového květu.