Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vitamin D a jeho užívání patří v současnosti mezi diskutovaná témata mezi zájemci o přírodní či celostní medicínu. Jaký je jeho význam? Vitamín D není jedna látka, jedná se o souhrnný název pro látky, ze kterých organismus vytváří hormon kalcitriol, který zásadně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v našem těle. Jeho význam je v účasti při resorpci vápníku a fosfátu ze střeva a přispívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Oba tyto prvky jsou nepostradatelné pro stavbu kostí. Proto je dostatek vitamínu D3 důležitý pro to, abychom měli pevné a silné kosti.
Co obsahuje vitamín D?
Takové látky odborníci označují jako kalciferol. Odborné názvy jednotlivé kalciferoly jsou ergokalciferol (vitamin D2) a cholekalciferol (vitamin D3). Vitamin D2 ponecháme stranou, protože ten se tvoří a vyskytuje v rostlinné říši. Je zajímavé, že vitamin D3 u živočichů se tvoří z cholesterolu (pokud by někdo považoval, jak někdy vyplývá z populárních článků, cholesterol za čisté zlo). Z cholesterolu vzniká provitamin 7- dehydrocholesterol a z něho vitamin D3. Za standardních okolností probíhá tento proces vlivem slunečního záření v kůži.
Takto to probíhá už zhruba 300 miliónů let, kdy se naši vzdálení předci, první obratlovci, přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník, na souš. Odborníci uvádějí, že takto vytvořený vitamín D3 by měl pokrýt 80 % naši denní potřeby.
Zbytek můžeme získat z potravy. V potravinách se cholekalciferol nachází v rybím tuku ((losos, makrela, sardinky, tuňák a další ryby), tresčích játrech, v másle, sýrech, vaječném žloutku a plnotučném mléce. Oproti jiným vitamínům se vůbec nenachází v ovoci a zelenině.
Nedostatek vitamínu D
Pokud máme dlouhodobě nedostatek vitamínu D3, dochází ke špatnému vstřebávání fosforu a vápníku do krve a v důsledku toho dochází k tzv. měknutí kostí (jsou křehké, ohýbají se a snadněji se lámou). Pokud k tomu dochází u dětí, nazývá se to křivice (latinsky rachitis, proto se vitaminu D3 někdy říká antirachitický vitamín).
Křivice u dětí se projevuje poruchou tvorby kostí. V kostech nemocného dítěte začíná převažovat chrupavčitá hmota a dochází k deformacím ve tvaru kostí. U kojenců měknou také lebeční kosti, zvláště na týlu. Zuby rostou nepravidelně a zubní sklovina je narušena.
Osteomalacie u dospělých vede k měknutí kostí, deformitám a k výrazné svalové slabosti. Léčí se vitaminem D3 a vápníkem, což však bohužel neodstraní již vzniklé deformity. U dospělých dochází také ke zvýšené kazivosti zubů. Příčinou nedostatku vitamínu D3 u dospělých jsou poruchy jeho vstřebávání při celiakii (intolerance lepku), hepatobiliárních či pankreatických chorobách, onemocnění ledvin, při vrozené poruše vstřebávání vitaminu D3, narušení metabolismu fosforu, ale také při užívání některých léků.
Doporučená denní dávka vitamínu D3 není zcela přesně stanovena. Doporučované dávky se někdy liší. Podle jednoho ze solidních zdrojů (údaje z Recommended Dietary Allowances, 10th Edition. Food and Nutrition Board, National Research Ccouncil–National Academy of Sciences, 1989) se to do půl roku věku dítěte pohybuje v dávce 7,5 mikrogramů denně. Od půl roku do deseti let je 10 mikrogramů denně. Osoby od 11 do 24 let věku potřebují 10 mikrogramů denně. Od 24 let neomezené výše je doporučována dávka 5 mikrogramů denně. Výjimkou jsou těhotné a kojící ženy, kde je doporučována dávka 10 mikrogramů denně. Zdůrazňuji, že se vždy jedná o celkovou denní dávku a dávky jsou v MIKROgramech! Často se můžeme setkat s tím, že množství vitamínu D3 je uváděno v tzv. IU (International Units, mezinárodních jednotkách). Přepočet je:1 µg (mikrogram)= 40 IU.
Pozitivně působí na dostatek vitamínu D3 dostatečný pohyb na slunci, pohyb a optimální složení jídelníčku. V případě nedostatku, v zimě a v případě malých dětí je doporučován vitamín D3 ve formě kapek či tobolek (u dospělých).
Jak je tomu s vitamínem D3 u novorozenců a kojenců?
Dětem se podává vitamin D3 ve formě kapek. Kapky s vitamínem D3 se nesmí rozpouštět ve vodě či čaji. Jsou totiž rozpustné pouze v tucích, proto je stačí smíchat s několika kapkami mléka. Je třeba dát na lžičku nejprve mléko a až potom přidejte vitamíny, aby nedošlo k jejich přilnutí na povrch lžičky.
Taktéž není vhodné dávat kapky do celé láhve mléka nebo do většího množství kaše, neboť není zaručeno, že dítě všechno vypije. Nedoporučuje se ani kapat přímo do úst, neboť může dojít k jejich přilnutí na sliznici a následně k nedostatečnému vstřebání.
Proč se ale podává vitamin D3 (řekne některá z maminek), když by stačil krátký pobyt na slunečním světle?
U novorozenců je primárním důvodem to, že hladina vitaminu D3 v jejich těle závisí na tom, jaká je jeho hladina v těle matky. Pokud má matka vitamínu D nedostatek, trpí tímto nedostatkem také novorozenec. Co se týče kojenců, nedostatek vitamínu D u matky má za následek také nízký obsah tohoto vitamínu v mateřském mléce. Možnost přirozené tvorby vitamínů D3 u novorozenců a kojenců je dána také tím, že není vhodné je vystavovat přímému slunci. Důvodem je především riziko spálení jemné dětské pokožky a riziko vzniku rakoviny kůže. Z těchto důvodů se u nás podává kojencům preventivně vitamín D v umělé formě.
Vitamín D pro děti
V současnosti se na trhu objevují již první přípravky s vitaminem D3, které je možné podávat dětem od 1. měsíce ukončeného věku nebo obecně pro kojence. Je však třeba u nejmenších dětí konzultovat podávání těchto přípravků s lékařem. Nesmí se kombinovat s již předepsanými kapkami s vitamínem D3 od lékaře a ani předepsané kapky automaticky nahrazovat přírodními přípravky s vitaminem D3 pro nejmenší děti.
Pokud se nedodrží pokyny lékařů, může na druhé straně dojít u dětí k předávkování vitaminem D3 (na rozdíl od vitamínů skupiny B a vitamínu C není rozpustný ve vodě, nemůže se jednoduše vyloučit ledvinami). Odborníci uvádějí, že příznaky se objeví zhruba po jednom až třech měsících nesprávného podávání. Jsou to hypotonie (nízký tlak), anorexie (nechutenství), iritabilita (zvýšená dráždivost), polyurie (nadměrné močení), dehydratace, zácpa, žízeň, bledost a zvracení.
I u dospělých ve vysokých dávkách vitamín D3 naopak metabolismus vápníku a fosforu narušuje, vede k hyperkalcémii a může skončit i smrtí. Samotné sluneční záření vzhledem k regulačním mechanismům syntézy nikdy nevede k hypervitaminóze.
Na závěr je důležité uvést, že nedostatek vitamínu D3 podle současných výzkumů oslabuje také imunitu a je spojen s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím a chřipce. Aktivní metabolit vitaminu D3 (1,25-dihydroxycholekalcifero) zastává důležitou regulační roli při tvorbě antimikrobiálních peptidů, které jsou důležitou součástí imunity tkání. Vitamin D3 je rovněž důležitý v různých imunodermatologických procesech (k léčbě lupénky se podává kalcitriol).
Je třeba zmínit, že dospělí (i děti od tří let věku) mají k dispozici řadu přírodních přípravků s obsahem vitamínu D3, často v kombinaci s vápníkem nebo dalšími složkami.