Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jód je v naší stravě nedostatečným prvkem, přestože je pro náš organismus velmi důležitý. Potřebuje ho hlavně pro správnou funkci štítné žlázy, metabolismus živin, zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů. Dále zklidňuje nervy a zlepšuje mentální funkce. Zvýšenou potřebu tohoto prvku mají – dospívající mládež, těhotné a kojící ženy. U rostoucího plodu ovlivňuje celkový růst a vývoj jednotlivých orgánů (mozek, pohlavní a mentální vývoj).
Jód a štítná žláza
Štítná žláza je malá zhruba 25 g vážící žláza velikosti palce. Jako motýlí křídla objímá z obou stran dýchací trubici. Má podstatný vliv na metabolismus celého těla. Jestliže výkonně pracuje, máme dobrý apetit, trávení, klid v duši a potěšení ze sexu. Do toho všeho významně promlouvá právě štítná žláza. Při pokusech v roce 1915 byl izolován hormon štítné žlázy a zjistilo se, že ona bez tohoto životně nezbytného stopového prvku nemůže fungovat. Je to hlavně proto, že jód potřebuje pro své hormony tyroxin, trijodthyronin, které ovládají mnohé životně důležité funkce našeho organismu. Tělo dospělého člověka obsahuje až 50 mg jódu, který je převážně ve štítné žláze. Jód se ve střevě vstřebává skoro 100% a během 24 hodin se 50 – 70 % tohoto množství dostane do štítné žlázy. Co hormon štítné žlázy uvolní, vyloučí ledviny.
Pokud hormony štítné žlázy dostává malé dávky jódu, dochází ke změnám ve struktuře a funkci štítné žlázy. Často narůstá tzv. struma. Velký nedostatek tohoto prvku vede ke snížení funkce štítné žlázy. Důsledkem toho jsou poruchy růstu, špatná látková výměna, nesoustředěnost a obrovská únava. Nejvíce jódu obsahují višně a třešně, které jsou pouze sezónní záležitostí. Pak mořské ryby a plody, ale v našich oblastech netvoří velkou část jídelníčku. Ostatní strava obsahuje jen patrné stopy tohoto prvku. Nemůžeme se tedy divit, že zvětšená štítná žláza je téměř běžným zdravotním problémem. Bez léčení vede k následné chorobě z nedostatku jódu – strumě. Jejími prvními příznaky jsou bolesti v krku, dýchací obtíže, bušení srdce a pocity stísněnosti.
Nedostatek jódu může vést k těmto dvěma problémům. Štítná žláza začne produkovat hormonu příliš málo – hypofunkce nebo zase příliš mnoho – hyperfunkce.Při hypofunkci je štítná žláza vyzývána, aby vyloučila více hormonu. Ona to sice udělá, ale bez dostatečného množství jódu, je to bez výsledku. Tak se pořád zvětšuje, až se na krku objeví struma. Hypofunkci lze poměrně snadno léčit. Spočívá v podstatě v dlouhodobém pravidelném dodávání jódu. Hyperfunkci je obvykle založena dědičně. Štítná žláza se odpojí od běžné hladiny hormonů a samovolně produkuje nadbytek hormonů. Jód má rovněž silné dezinfekční účinky.
Nejcennějšími zdroji jódu jsou:
- višně, třešně
- mořská sůl
- minerální vody, například Vincentka
- mořské řasy, ryby
- vejce
- brokolice
- citron
- špenát
- žampion
- hrách
- čokoláda
- pórek
- polníček
- mrkev
Je třeba zdůraznit, že nejlepší vstřebávání jódu do organismu je z produktů rostlinné či živočišné říše. Rovněž dusitany ve vodě mohou zhoršovat příjem tohoto prvku.