Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ječmen dvouřadý je jednoletá obilovina se stébly asi jeden metr vysokými a dvěma řadami fertilních klásků. Ječmen obsahuje až 30 % vláknin, 40 % škrobu, 10 % dextrinu, 3 % maltózy a glukózy, 11 % bílkovin, 2 % tuku, 3 % minerálních solí a malé množství dalších látek. Z ječmene se vyrábí slad, který je pokládán za velmi výživnou potravinu a je doporučován v rekonvalescenci po těžkých onemocněních, ale i pro běžné doslazování nápojů, moučníků a jídel. Obzvlášť vhodný je pro děti, těhotné a kojící ženy. Je mnohem vhodnější sladidlo než-li cukr a med. Ječný slad je běžně dostupný v prodejnách zdravé výživy.
Odvar z ječné slámy používáme při koupelích nebo na obklady míst postižených lupenkou či těžšími formami ekzémů, nebo na koupele nohou při bolesti kloubů a při edémech v oblasti kotníku. Odvar si připravíme povařením 1 polévkové lžíce mletého ječmenu asi po dobu 5 minut, maximálně však 8 minut v 0,3 litru vody. Před užíváním je možné jej přecedit. Koupel má trvat 10 až b15 minut a provádí se obyčejně obden. Celá kúra by pak měla trvat 3 týdny.
Z ječmene si můžeme připravit posilující extrakt. Vyrábí se následujícím způsobem: dvě lžíce čerstvého ječmene se vaří 15 minut v 0,6 litru vody. Vzniklý odvar necháme 15 minut ustát a pak jej odpařujeme v lázni tak dlouho, až zůstane asi 300 ml extraktu. Ten pak konzervujeme přidáním 300 ml lihu 96 %, vše protřepeme a na papírovém filtru přefiltrujeme. Tinkturu užíváme 2x denně 15 kapek. Výborně slouží pro regeneraci a posílení organismu.
Pro velice zesláblé jedince nebo pro rekonvalescenty po těžkých chorobách je výborná ječná voda, tentokrát podle bylináře Stacha, který uvádí tři způsoby přípravy:
- 70 gramů potravinového ječmene se vaří v 0,75 litru vody, přecedí se a nechá vychladnout. Odvar se pije chladný. Denně čerstvý.
- Tři hrsti ječmene se vaří 3 hodiny v 1,5 litru vody. Přecedí se a celé množství se vypije natřikrát během dne.
- 70 gramů neloupaného ječmene a 35 gramů umytých a nakrájených rozinek vaříme v 1,5 litru vody, až ječmen popraská. Vyvařenou vodu doplníme a opět krátce vaříme. Pak přecedíme a necháme vychladnout. Potom do chladného odvaru přidáme kůru ze 3 citrónů, 70 gramů sucharů a necháme 2 hodiny odstát. Přecedíme, přidáme 0,15 litru vína a 4 lžíce ovocného sirupu nebo cukru. Promícháme a užíváme přes den. Přes noc skladujeme v chladničce.
Na nízký krevní tlak velmi dobře působí syrová kaše z ječmene. Vezmeme 2 až 3 lžíce sladového ječmene, pomeleme na kávovém mlýnku a smícháme se 2 až 3 polévkovými lžícemi minerální vody (neperlivé). Necháme alespoň 8 hodin přikryté talířem odstát. Buďto ráno nebo večer před jídlem rozmícháme s čerstvým ovocem a sníme.
Odvar z ječmene se podává i malým dětem při zánětu tlustého střeva. Deset až patnáct gramů ječmene dáme do 0,5 litru studené vody a 10 minut na velmi mírném ohni přikryté vaříme. Odstavíme a necháme 25 minut vyluhovat, potom přecedíme. Přes celý den podáváme dítěti dávky po 2 až 3 polévkových lžících.
Na článku jsem použila materiály J. Janči aj. A. Zentricha.