Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
S příchodem jarních měsíců se velmi často cítíme oslabeni, malátní a bez energie. Není to vinou moderní doby, jarní únavou trpěli již naši předkové. Právě v jarním období se objevuje nejčastěji – můžeme ale být na její příchod již připraveni nebo alespoň mírnit pomocí přírodních prostředků její průběh.
Jarní únava (stejně jako tzv. podzimní únava či deprese) souvisí s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují. Je to proto, že máme za sebou zimu s nedostatkem tolik potřebného slunečního světla. Jeho dostatek vyvolává vznik depresivních stavů a snižuje sexuální aktivitu.
Rovněž po proběhlé zimě je náš organismus vyčerpán a unaven stresem a nemocemi. V zimě se více lidí pohybuje v uzavřených prostorech a tak se zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekčních nemocí formou kapénkové infekce. Zvyšuje se produkce smogu, která má za následek vyšší podíl kyslíkových radikálů v našem okolí. Tyto látky pak ještě více zatěžkávají náš organismus oslabený stresem a zvyšují náchylnost k infekci. Svoji roli hraje i menší podíl ovoce a zeleniny v našem jídelníčku. Toto vše klade velké nároky na naše tělo, které často musí maximálně využívat rezervy energie i imunitní systém.
Jak se jarní únavě bránit a jak mohou pomoci přírodní prostředky?
Před příchodem jara můžeme více zařazovat do jídelníčku ovoce nebo zeleninu. Ovšem má to dva háčky. Jednak v dnešní přechemizované době nemáme jistotu, že obsahuje potřebné vitamíny a další živiny a navíc si přiznejme, řada z nás ovoce a zejména zeleninu zrovna nemá moc v oblibě.
Proto je vhodné doplnit jejich konzumaci různými multivitaminovými přípravky, kterých je dnes na trhu mnoho – ať už ve formě tablet, cucacích tablet, želatinových tabletek či šumivých tablet. Vhodné je také užívat samotný vitamín C, nejlépe v osvědčené kombinaci se zinkem – tato kombinace zvyšuje působení vitamínu C.
Jak již bylo zmíněno, v našem organismu pod vlivem stresu a v prostředí s mnoha škodlivinami se uvolňuje více volných kyslíkových radikálů a náš imunitní systém nemusí sám na jejich zneškodnění stačit. Může dojít k poškozování buněk, což se nejvíce projeví v imunitním systému. Imunitní systém můžeme podpořit užíváním přírodních látek ze skupiny antioxidantů, které zmírňují působení volných kyslíkových radikálů. Z antioxidantů můžeme zmínit beta-karoten, vitamíny C a E, resveratrol, ubichinon neboli koenzym Q10, selen, zinek a další látky.
Také je důležité, abychom neoslabovali náš organismus některými zlozvyky, jako je kouření či konzumace alkoholu. Důležité je rovněž mírnit stres, kterému jsme denně vystaveni. K tomu pomáhá dostatek spánku, vhodné relaxační metody (jako například jóga, autogenní trénink a další) a také odpočinek, ať už aktivní či pasivní. Ke zmírnění napětí a stresu může pomoci i řada přípravků obsahující výtažky z léčivých rostlin (kozlík lékařský, meduňka lékařská, chmel otáčivý či mučenka) nebo rovněž aminokyselinu l-tryptofan.
K posílení organismu, aby lépe odolával negativním vlivům, jako je stres, zvýšené riziko infekce či fyzická nebo duševní námaha, je dobré užívat přírodní prostředky, které obsahují výtažek z léčivých rostlin označované jako adaptogeny. Takto nazývá přírodní (někdy i klasická) medicína přírodní látky zvyšující odolnost organismu proti zmíněným negativním vlivům z okolí.
K nejznámějším adaptogenům patří třapatka nachová (Echinacea purpurea) či ženšen všehoj (Panax ginseng). Mezi další patří například rozchodnice růžová (Rhodiola rosea, obsahuje rosaviny a kyselinu salidrovou), eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus, obsahuje eleutherosidy) a také indický ženšen (Withania somnifera, obsahuje withanolidy). Adaptogeny se objevují i v dalších rostlinách, mezi které patří například klanopraška čínská či leuzea saflorová.
Jak je ze článku patrno, prostředků a metod, jak předejít jarní únavě či mírnit její průběh, je celá řada – je jen na nás, které z nich si vybereme.