Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Před pár dny přišlo jaro a celý svět žije jarní očistou, detoxikačními kůrami, velikonočními půsty, více či méně extrémními očistnými rituály. Nebudu rozebírat výhody či nevýhody každého z nich ani jejich účinnost, přijde mi, že stěžejní je důvod, proč to vlastně člověk dělá.
Je totiž důležité, aby s fyzickou očistou přišla také ta psychická. Nepřijde mi příliš efektivní držet přísnou „detoxikační“ dietu a u toho trpět a těšit se, až znovu budu moci normálně jíst. Stejně tak pustit se do nějaké kůry jen proto, že to někde píšou, s cílem „všichni to dělají, tak já také musím“.
Jarní očista by se dle mého názoru měla prožívat všemi smysly. Dopřát si zklidnění mysli a zaposlouchat se do zvuků právě probuzené přírody, oddat se sluneční lázni, laskat se s vůněmi prvních květů, upřít oči do dálky a vnímat světle zelenou barvu prvních lístečků a s tím i ochutnávat, co to kde vlastně vyrostlo. Bez prožitku vlastního těla, celé bytosti jako součásti vyššího celku, koloběhu přírody, nemá jarní očista valného významu.
Ať už tedy držíte dietu, absolvujete nějakou speciální kůru, držíte půst, buďte stále u sebe – vnímejte, prociťujte, zvědomujte – pak dosáhnete mnohem většího efektu.
S trochou nadsázky souhlasím s bylinkáři, kteří tvrdí, že na každou zdravotní potíž roste kousek dále bylina, která jí umí vyléčit. A nemusí to být ani potíž, stačí, když je to jen potřeba – potřeba nastartovat metabolismus do nového období. Když se podíváte, co v tuto dobu začíná všude kolem rašit, jsou to přesně ty rostliny, které mají účinné látky na pročišťování. Můžeme s nimi bez obav experimentovat, přidávat do salátů, polévek, nádivek, či jen tak zobat.
Nabídnu pár svých osvědčených tipů:
Pampeliška (kořen a nejmladší lístky)
Na začátku jara ještě nejsou mladé lístečky hořké, tak jako v létě a kořen si ještě uchovává svoji sílu. Když se na něj podíváme „energeticky“, je v něm ukryt potenciál celé rostlinky pro růst. Obsažené účinné látky stimulují činnost jater, podporují tvorbu žluče a pomáhají rozpustit žlučové kaménky, působí močopudně a pomáhají při infekcích močových cest.
Pokud plejete záhony po zimě, nebo se snažíte o monokulturní trávník, můžete mladé rostlinky pampelišek celé vytrhnout i s kořenem, pečlivě umýt a cca 15 minut povařit. Tekutinu můžete vypít, pokud máte chuť, povařenou rostlinku i s kořenem si dejte k jídlu. Nakrájejte na menší kousky, osolte, opepřete a zalijte olejem s citronovou šťávou. Je to výborný doplněk k bramborám či jen tak.
Sedmikráska (květy)
Sedmikráska kvete téměř celý rok, ale na jaře má největší sílu. Jejími květy můžeme ozdobit jakýkoli salátek či polévku, posypat jídlo. Obzvláště děti to mají velmi rády – moje dcera si s oblibou přikusuje květy sedmikrásky jen tak k rohlíku. Kromě účinných látek, které mají vliv na vylučovací systém, přispívá ke kvalitě pokožky a má dezinfekční účinky na sliznice dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání.
Bršlice kozí noha (nejmladší lístky)
Nejúpornější plevel na zahradě a jak dokáže být v tuto roční dobu lahodný! Přidávám jen tak lístečky ještě než se rozvinou do obvyklého tvaru do salátu a polévek. Působí močopudně, uvolňuje křeče, pomáhá při léčbě revmatismu.
Chybu samozřejmě neuděláte ani, když posbíráte listy petrklíče, rozrazilu, květy fialky, popence, česnáčku či tolik v poslední době oblíbeného medvědího česneku. Na jaře se v podstatě dá sníst každý plevel a můžeme si být jisti, že nám s jarní očistou vypomůže.
Tak načerpejte síly!