Jalovec obecný (Juniperus communis)

cm jalovec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.


Stále-zelené keříky jalovce roztroušené na výše položených, suchých a kamenitých stráních jsou všeobecně známé, stejně jako z jejich plodů připravené pálenky – borovička a gin. Jalovcové plody se sbírají koncem října. Obyčejně to bývá poslední sběr bylinkářské sezóny. Jalovce dozrávají jednou za dva roky, někdy i několik roků vynechají, přitom plody mají jen samičí keříky. Je třeba si jich dobře všímat a sbírat jen modročerné bobulky, pěkně zabarvené. Po usušení musí být lesklé, plné a nezvrásněné. Droga je v seznamu lékárenských rostlin, takže je běžně k dostání.

Léčivá sláva jalovce začala již ve středověku, když Arabové vyráběli nezvyklou jalovcovou marmeládu, uváděnou v některých starších lékopisech dodnes. I když nám morové epidemie už nehrozí, jednou za čas je užitečné pomalu rozžvýkat po jedné 5 – 8 jalovcových bobulek na celkové pročištění organismu.

Plody jalovce mají tak silný dezinfekční účinek, že v dobách morových epidemií je doporučovali žvýkat jako prevenci proti onemocnění a kouřem z hořícího jalovce dezinfikovali příbytky. Možná by to v chřipkovém období neuškodilo ani dnes.

Hlavní léčebné použití jalovce je v současnosti při močových onemocněních (dohromady se celíkem zlatobýlem, břízou a vřesem). Přidáváme ho také do močopudných čajů a do směsi na nemoci dýchacích cest. Zlepšuje látkovou přeměnu v kloubech, což ho zároveň s močopudností předurčuje k léčbě kloubního revmatismu. Je dobrý i při srdeční slabosti, na odvodnění organismu a při různých kožních neduzích. Upravuje nepravidelnou menstruaci. Před použitím je vhodné plody rozdrtit, aby se dosáhlo lepšího vyluhování účinných látek.

Z plodů jalovce se připravuje také oblíbená koupel proti revmatismu, často s přísadou dalších rostlin. K tomuto účelu můžeme použít i mladé jarní jalovcové výhonky. Taková koupel neuvěřitelně posiluje tělo. Připravíme si ji takto: 4 šálky plodů a malých výhonků jalovce vaříme v 2 litrech vody asi 15 minut. Přecedíme a vlijeme do teplé vanové koupele. Koupeme se 2 x týdně 15 – 20 minut.

Jalovec má však i nepříjemné vlastnosti, proto není dovoleno překračovat předepsané dávkování. Neměli by ho užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvlášť při jejich zánětu, a je nebezpečný i pro těhotné ženy.

V článku jsem použila materiály D. Dugase.