Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mezi přírodními látkami jich je celá řada, které nám mohou pomoci udržet zdravé vlasy a nehty. Ve svém článku bych rád zmínil některé z nich. Nebudu rozdělovat přírodní látky na ty, které pomáhají vlasům a ty, které pomáhají nehtům vzhledem k tomu, že některé z nich jsou prospěšné jak pro vlasy, tak i pro nehty.
Na začátek je důležité zmínit, že základem vlasů a nehtů je vláknitá bílkovina keratin, která je složena z aminokyselin. Důležité z nich jsou pro ně ty, které obsahují síru, odborně řečeno pevné disulfidické můstky mezi jednotlivými proteinovými vlákny. K takovým aminokyselinám patří methionin a cystein. Samotný keratin se vytváří v keratinocytech, což jsou zvláštní buňky vlasového váčku či nehtového lůžka a slouží k obnově vlasů a nehtů. Tyto buňky mají schopnost rychlého dělení, což na druhé straně sebou přináší nevýhodu v tom, že jsou citlivé na nedostatek vitamínů, minerálů a dalších látek. Tyto látky se velmi často zúčastní procesů, které vedou ke vzniku aminokyselin, z nichž se právě keratin skládá. Pokud je jich nedostatek, dochází ke zhoršení kvality vlasů a nehtů.
Důvodů, proč dochází ke snížení kvality vlasů a jejich častějšímu vypadávání, může být více. Namátkou lze jmenovat stres, hormonální změny v těhotenství, genetické dispozice, nízkou hladinu látek, jako jsou estrogeny či železo, onemocnění štítné žlázy, vedlejší nežádoucí účinky léků nebo také, což je vzácnější, předávkování vitamínem A či selenem. U nehtů jsou to problémy zejména v nedostatečném množství zmíněných sirných aminokyselin cysteinu a methioninu, ale i dalších nutričních látek. Velmi časté je například třepení nehtů, lámání nehtů, vzácnější jsou bílé skvrnky na nehtech či porcelánově bílé skvrny, nemoc známá pod jménem leukonychie. Dala by se sem zařadit i mykóza, plísňové onemocnění nehtů, ale to už je téma na samostatný článek.
Již byla zmiňována aminokyselina methionin. Ta je velmi často doporučována jak při lámavých nehtech, tak při vypadávání vlasů. Je to z důvodu jejího vysokého obsahu v keratinu, který je základní stavební bílkovinou vlasů a nehtů. Pozitivní je, že methionin také zvyšuje vstřebávání zinku, což je další látka důležitá pro vlasy a nehty. Důležité je ale i vědět, že methioninem se dá předávkovat. Celková denní dávka by neměla (pokud lékař nedoporučí jinak) překročit 250 mg. Vyšší dávky mohou způsobovat nevolnost až zvracení, bolesti hlavy, ale také snižovat obsah kyseliny listové v krvi.
Poměrně velká je skupina minerálních látek. Další již zmíněnou látkou je železo. Při jeho nedostatku dochází častěji k vypadávání vlasů a oslabování nehtů. Důležitá je také měď, která nehraje roli sama o sobě, ale je důležitá pro řadu enzymů, jejichž nedostatek se může projevit zhoršeným stavem vlasů a nehtů. Křemík je důležitý, protože na sebe váže vodu a tím zvyšuje pružnost vlasů i nehtů. Jelikož ho věkem ubývá, dochází k větší lámavosti vlasů a nehtů. Posledním ze skupiny minerálních látek je zinek, který je podobně jako měď součástí řady enzymů, které se podílejí na metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, a je rovněž řazen mezi antioxidanty. Je důležitý pro růst a dělení buněk a jeho nedostatek vede k vypadávání vlasů, někdy dokonce až k alopecii areata (vlasy vypadávají ve větším množství na ohraničeném místě).
Další skupinou jsou vitamíny, které jsou užitečné pro vlasy a nehty. Vitamín A je důležitý pro správné fungování sliznic a kůže, pokud nám chybí, mohou být vlasy a nehty suché a lámavé. Zde je ale důležité zmínit, že se tímto vitamínem, vzhledem k jeho rozpustnosti v tucích, dá předávkovat. Samostatnou kapitolou jsou vitamíny ze skupiny vitamínů B. Nedostatek kyseliny listové zhoršuje stav keratinu, protože je rovněž důležitou látkou při tvorbě aminokyseliny methioninu. Vitamín B6 (pyridoxin) a vitamín B2 (riboflavin) působí proti vypadávání vlasů. Následky stresu lze v některých případech zmírnit zvýšeným přísunem vitamínu B1 (thiaminu), který je při stresu organismem více spotřebován. Vitamín B12 (cyanocobalamin) je zase důležitý pro vznik methioninu. Do skupiny vitamínů B se dá také zařadit kyselina panthothenová, která je důležitá hlavně pro obnovu kůže (tyto látky se označují jako keratoplastika), ale ze zkušeností se doporučuje proti šedivění a padání vlasů.
Existuje i celá řada dalších látek mimo tyto skupiny – aminokyseliny, vitamíny či minerály. Je možné uvést několik příkladů. Klíčkový olej vylepšuje stav vlasů. Kolagen, známý z přípravků z oblasti kloubní výživy, kde pomáhá vyživovat a chránit klouby a udržovat vaziva a šlachy v dobrém stavu, také vyživuje vlasy a nehty a pomáhá zlepšovat jejich kvalitu. Lecitin podporuje růst vlasů a pomáhá zlepšovat stav nehtů.
Vždy je důležité si pročíst složení přípravku, který je určený na zlepšení vlasů a nehtů, a zvážit, které jeho složky jsou pro vás nejvýhodnější a rovněž se můžete poradit i v naší lékařské poradně.