
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Zánět jako takový je velmi potřebný jev. Je nutný k likvidaci infekce, k hojení ran, tedy i k přežití organismu. Důležitá je ovšem jeho síla a délka trvání. Přehnaná zánětová odpověď imunitního systému na podněty vznikající v těle či působící zvenku může být ničivá a poškozující. Stejně tak dlouhodobě probíhající slabší zánět. V místě zánětu se kumulují buňky imunitního systému, zvyšuje se koncentrace imunitní buňky stimulujících působků, protizánětlivých cytokinů a vzniká začarovaný kruh.
Takové záněty stojí za poškozením sliznic, tkání, orgánů a postupnou ztrátou jejich funkce vedoucí k selhání, např. ledvin, degenerativními onemocněními, včetně aterosklerózy, autoimunitními či rakovinnými patologickými procesy. Je proto více než žádoucí takovéto zánětlivé procesy tlumit a zastavovat.
Medicinální houby jsou známé svými imunomodulačními účinky. Obsahují složky, které mají imunostimulační účinky, tedy posilující obranyschopnost, aktivitu imunitního systému a zánětlivou odpověď v akutní fázi. Jsou zde však i složky, které dokáží imunitní systém i zánětlivou reakci tlumit. Jedná se o záněty autoimunitní, alergické i chronické infekční či poinfekční a degenerativní záněty.
Které houbové složky dokáží tlumit zánětlivou reakci?
Vědci prováděli pokusy in vitro, tj. na populacích buněk imunitního systému, i in vivo, tj. na zvířecím modelu po vyvolání zánětu. Pokusy bylo prokázáno, že houbové extrakty dokáží tlumit zánět. Můžeme zmínit např. Chagu a Auricularii, u nichž byly nalezeny protizánětlivé účinky, ale nezkoumalo se, které složky za nimi stojí. U dalších hub byly zkoumány jednotlivé protizánětlivě působících složek.
Medicinální houby obsahují velké množství polysacharidů, mezi nejznámější patří beta glukany, které mají různé složení i rozvětvení. Jsou to 3D molekuly, a je to právě jejich struktura a složení, které určují jejich funkci – aktivační nebo tlumivou. Po pokusech in vitro s beta glukany z cordycepsu a shiitake se ukázalo, že došlo ke snížení koncentrace pro-zánětlivých cytokinů, ale snižuje se též koncentrace prostaglandinů či leukotrienů, které též podporují zánět. Tento zánět snižující efekt se potvrdil u myší i u lidí. Podávání houbového preparátu složeného přineslo pokles protizánětlivých cytokinů. Další klinická studie byla provedena na pacientech hospitalizovaných kvůli střevním zánětům, ulcerózní kolitidě a Crohnově nemoci. Podávání stejného preparátu jako výše vedlo ke zlepšení stavu pacientů, tedy snížení zánětu ve střevech.
Zánět zmírňují i další složky hub
-
- Terpenoidy a steroly – např. lanostanové triterpenické a ganoderické kyseliny extrahované z Reishi jsou schopné snížit aktivitu imunitního systému a utlumit tak zánětlivou reakci. Další složky, tentokrát steroly izolované z Shiitake, např. inotodiol, mají podobný efekt.
-
- Peptidy – sem můžeme zařadit účinný peptid získaný z Cordycepsu ‒ Cordymin. Tento peptid při pokusech prokázal, že dokáže zamezit vycestování leukocytů do místa zánětu, který by tak ještě prohloubily a prodloužily jeho trvání.
-
- Fenolické sloučeniny ‒ např. pyrogalol z Agaricu působí tlumivě na makrofágy, které pak syntetizují menší množství prozánětlivých cytokinů.
- Polynenasycené mastné kyseliny, které jsou známé hlavně z rybího tuku, ale nacházejí se i v medicinálních houbách, mají též protizánětlivé účinky.
Roli hrají i „různorodé“ látky, jedná se např. o aromatické látky, aldehydy, estery, složky, které mají funkci neutralizátorů volných radikálů, neboť právě volné radikály aktivují buňky imunitního systému. Patří sem i agarykoglyceridy jako sekundární metabolity, tj. jedná se o látky, které vznikají z mateřské látky až v těle člověka, po požití houby.
V textu jsou jmenovány pouze některé složky a některé medicinální houby, kterým se vědci věnovali. Není však pochyb o tom, že medicinální houby modulují aktivitu imunitního systému, dokážou tlumit jeho aktivitu a omezovat tak zánětlivou odpověď na různé podněty, ať už vnější (infekce, alergeny) či vnitřní (volné radikály, vlastní antigeny při narušení tolerance k vlastním tkáním). Užívání medicinálních hub je tedy prospěšné při zánětech jakéhokoli charakteru.