Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pokud si přejete v co nejkratším čase zvýšit vlastní sebevědomí, musíte začít dělat to, čemu jste se doteď vyhýbali. Lepší pocit ze sebe a větší sebevědomí se získává každodenními drobnými činy, promyšleným tréninkem. Jak na to?
Bylo by neseriózní tvrdit, že pocit vlastní hodnoty lze zvýšit snadno a rychle – obzvláště, když nám bylo celý život vtloukáno do hlavy, jak jsme neschopní a nemožní. Vybudování zdravého sebevědomí je proces, který vyžaduje čas. Urychlit to celé však může, když půjdeme hned do akce:
Jeden v minulosti vysoce postavený český politik měl jako dítě se sebevědomím velké problémy. A tak ho jeho maminka, ještě na základní škole, přihlásila, do recitačního kroužku. Také se domluvila s třídní učitelkou, aby chlapce posílala co nejčastěji s třídní knihou do jiných tříd – aby musel zaklepat, pozdravit a překonat svou plachost. Po revoluci v roce 1989 to nejednou vypadalo, že se tento muž jako bravurní řečník již narodil…
I vy můžete vlastní sebevědomí zvýšit. Pokud pro to něco uděláte.
Potřebujete sadu rychlých úspěchů
Potřebujete si navyknout na to, že jste dobří. Potřebujete opakovanou zkušenost, že jste dosáhli cíle. Ať už jde o mluvení na veřejnosti, větší sebevědomí ve vztazích s opačným pohlavím nebo při uzavírání nových zakázek, můžete proces získávání sebevědomí urychlit tím, že v úvodu z cvičných důvodů „snížíte laťku“ a získáte v krátkém čase co nejvíce (kladných) zkušeností.
Ruský mág Vadim Zéland ve svých knihách Ovlivňování reality vysvětluje, co má takovým „snížením laťky“ na mysli. Popisuje případ trhovců, kteří když úplně první den ráno začínají na svém stánku prodávat, dají prvním pár zákazníkům zboží pod cenou. To má za následek, že prodej už od začátku proudí – zatímco by jinak čekali na prvního zákazníka třeba až do oběda (podobně si například některé sportovní týmy vybírají na začátek přípravných zápasů před sezónou slabší soupeře – aby si hned od začátku zvykli na pocit vítězství, a přitom mohli natrénovat spoustu důležitých herních dovedností).
Jak se zbavit trémy, když se vám někdo hodně líbí
Pokud ztrácíte řeč v blízkosti někoho hodně atraktivního, nebo ho máte problém vůbec oslovit; dejte si závazek, že podstoupíte následující trénink: Začnete se bavit s úplně každým, koho potkáte. Budete si povídat s dědečky na zastávkách, při placení v obchodě vyseknete poklonu paní prodavačce – prostě váš růst sebevědomí odstartujete v situacích, ve kterých „o tolik nejde“. A každý drobný úspěch bude pro vaše sebevědomí přímo balzámem.
Nepomůže vám totiž, když budete přeskakovat příliš velké úrovně obtížnosti. Vzpomínáte na náš úplně první příklad? Pokud chcete mluvit před desítkami tisíc lidí na náměstí, začněte v malém recitačním kroužku…
Proč někdo sebevědomí má a někdo ne?
Potkávám se na svých kurzech a v terapiích s lidmi velmi sebevědomými, i těmi, kdo sebevědomí nemají skoro žádné. Jaká jedna věc tyto dvě skupiny odlišuje? Zkušenosti s prožíváním vlastní hodnoty.
Přirozeně sebevědomí lidé mají opakovanou zkušenost toho, že jim svět neublíží, že se nemusí bát. Opakovaně dostávají od druhých pozitivní zpětnou vazbu a též jsou si sami vědomi své vlastní hodnoty. Zažívají úspěch.
K sebevědomí krok za krokem
Zkušenosti se získávají v čase. Tento článek byl o tom, jak to trochu „urychlit“ a jít svému štěstí v životě naproti.
Mimochodem, těsně před dokončením textu vyšel na IDNES.cz rozhovor s novým trenérem pardubických hokejistů Petrem Draisaitlem. Jeho odpověď na otázku, co s pochroumanou psychikou hráčů, shrnuje hlavní myšlenku tohoto článku – jak jsou důležité každodenní maličkosti a budování sebevědomí krok po kroku: „Musejí se z toho dostat taky sami. Tím, jak se dennodenně chovají, jak trénují, jak se připravují. Kecat můžeš celý den, ale sebevědomí nikde nekoupíš.“
Takže slovy pana trenéra: Dost keců – je čas začít trénovat!
Citovaný zdroj: www.idnes.cz („Cíl je jasný, zůstat v extralize…“, 20. 1. 2016, rubrika Sport)