Jak vám běžná chůze může zlepšit zdraví?

cm zena na louce1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Není to složité. Deset tisíc kroků denně – takový je lék předepisovaný na zdravotní potíže pramenící z nedostatku pohybu či stárnoucího organismu. Jde zejména o obezitu a následně pak nemoci srdce a cév. Potvrzuje to například velká studie z Velké Británie, zaměřená na tento přirozený způsob pohybu. Výzkumy také zjistily, že dostatek pohybu má pouze deset procent populace ve vyspělých zemích. Dospělý člověk ujde denně jen patnáct set metrů, a to je opravdu málo. Pro udržení zdravé kondice je třeba ujít alespoň sedm až osm kilometrů, což představuje zhruba sto minut chůze.

Přirozený pohyb

Výhodou je, že chodit může téměř každý. A je to velmi přirozený způsob pohybu, který nepoškozuje klouby a vazy, nehrozí při něm velká zranění. Chůze neodrazuje ani lidi, kteří mají nadváhu nebo špatný pohybový rozsah. Na co všechno má chůze vliv? Kromě toho, že zvyšuje energetický výdej, a přispívá tak k hubnutí či k udržení váhy, má také pozitivní vliv na hladinu tuků v krvi. Ty se nejvíce podílejí na vzniku aterosklerózy neboli ucpávání cév. Navíc klesají i hladiny krevního cukru, krevního tlaku, a naopak se zvyšuje odolnost proti stresu a běžné každodenní zátěži. Pozitivní je také to, že si lidé, kteří hodně chodí, udrží schopnost pohybu až do vysokého stáří. Zároveň je méně ohrožují zlomeniny. Bývají totiž nejen obratnější, ale také jim v důsledku osteoporózy neřídnou kosti, protože jsou pravidelně zatěžované, a tím pádem silnější.

Nejméně půl hodiny

Samozřejmě u většiny lidí nelze očekávat, že potřebnou denní dávku nachodí při běžných činnostech. Má-li se projevit pozitivní zdravotní efekt chůze, je potřeba, aby to byl vytrvalostní pohyb trvající alespoň třicet až čtyřicet minut. K tomu, aby tahle aktivita měla smysl, je také dobré pohybovat se za určité tepové frekvence. Zjednodušeně řečeno byste se měli trochu zadýchat, ale ne tolik, že byste se už při řeči zadrhávali. Ve vyšší frekvenci se totiž srdce příliš namáhá. Do svalů se zároveň vyplavují látky, které způsobují, že se při pohybu necítíte dobře a druhý den vás bolí tělo. Přitěžující pohyb pak přestává být užitečným, naopak může škodit.

Pružně a plynule

K dokonalosti je ještě dobré zvládnout správnou techniku chůze. V první řadě je to plynulost. Ta je zaručena stejnou délkou kroků. Při odlišné délce dochází k rozdílnému zatěžování pravé a levé nohy. Chůze by měla být pružná, čímž se odlehčí páteři a kloubům. Jak toho docílit? Při chůzi se nejdříve došlápne na patu a postupně se přenáší těžiště těla dopředu ke špičce. Přitom se pata odlehčuje. K posilování drobných svalů na noze je užitečné chodit ve vhodném terénu naboso. Jinde jsou ale naopak nutné pevné boty.

Jak mohou pomoci doplňky stravy?

Jedním z produktů, který může při zvýšené aktivitě pomoci Vašim kloubům a svalstvu je unikátní doplněk stravy. Vedle účinných farmakologických substancí (chondroitin a glukosamin sulfát), obsahuje také velké množství přírodních bioaktivních látek. Jak už název napovídá, jde o optimální a komplexní kloubní výživu, přispívající k účinné a současně bezpečné péči o pohybový aparát. Vyvážený bylinný komplex 11 bylin, obsažený ve výrobku, zajišťuje nadstandardní péči, kterou zatím nenabízí žádný jiný z dosud dostupných potravinových doplňků prodávaných v lékárnách.

Účinné látky:

 • Glukosamin sulfát a Chodroitin sulfát,
 • Farmaceutická želatina,
 • Bylinný komplex.

Obsažené byliny:

 • Přeslička rolní
 • Konopice sp.
 • Rdesno ptačí
 • Bršlice kozí noha
 • Šišák bajkalský
 • Třapatka nachová
 • Jinan dvoulaločný
 • Žen-šen (kořen)
 • Borůvka černá
 • Vrbovka

Výrobce produktu – společnost Herbamedicus – má ve svém portfoliu také další produkty zaměřené na péči o pohybový aparát. Jde o řadu unikátních bylinných přípravků s názvem Koňská mast. Tento bylinný balzám je vyroben podle tradiční receptury s obsahem 25 bylin, o kterých je známo, že ulevují při bolestech kloubů, svalů a páteře. Obsahuje vysoké podíly výtažků z plodů a květů kaštanu koňského, kostivalu, rozmarýnu, arniky a je obohacen o množství účinných bio-aktivních látek, získaných z dalších rostlin. Vyvážený obsah těchto substancí zaručuje široký a silný účinek.