Jak si pamatovat svoje sny (6 jednoduchých pomůcek)

cm spici par

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Někteří z nás si pamatují sny jen občas. Sám jsem míval období, kdybych nebyl schopný vybavit si po několik dní ani jediný sen. Od Vánoc ale dodržuji pár věcí, které pomáhají. Díky nimž si sny může pamatovat každý. Jaké to jsou?

Už Sigmund Freud tvrdil, že když začneme svým snům věnovat více pozornosti, budeme jich mít více, než bývá běžné. Uchovat si svoje sny v paměti není schopnost, která by nám spadla sama do klína. Začnete-li ale dodržovat následující doporučení, vaše schopnost pamatovat si sny prudce vzroste.

1. Veďte si snový deník

Do deseti minut po probuzení zapomeneme 90 % snů. Pokud chceme svou snovou paměť rozvinout, snový deník je základ. Už jen to, že si ho dáme blízko postele, vysílá našemu podvědomí signály, že to, co prožíváme během noci, je pro nás důležité a hodné zachycení. Pořiďte si jakýkoliv hezký sešit a nebojte se, že budete muset každé ráno strávit hodinu zápisy – stačí 5 minut, což už vám ohromně pomůže. Kdykoliv jsem si své sny zapisoval, platila jednoduchá rovnice: „Zapisuješ = pamatuješ.“ Podle experta na tzv. lucidní (bdělé) sny Toma Poutníka jsme totiž kulturou vycvičeni k tomu, abychom poselství snů nevěnovali pozornost. Nemáme-li v úmyslu si ráno své sny zaznamenat, svádí nás to k rychlému vyskočení z postele a přehlédnutí všeho významného, co se během noci odehrálo.

2. Zapište si z každé noci alespoň něco

Na začátku si možná budete pamatovat jen útržky. Občas se mi stane, že si pamatuji pouze jméno člověka, místo děje nebo jen krátké úryvky rozhovoru či pocit (například euforie, spěchu…). V knize Průvodce lucidním sněním je snovému deníku věnována celá jedna kapitola. Říká se v ní, že každý malý úlomek snu, který si zapíšeme, má pro nás hodnotu. Je to vlastně fascinující zpráva z jiné dimenze (vnitřní reality), a navíc se nám tato práce bude v budoucnu hodit i při tzv. lucidních snech (kterým bude věnován příští článek).

3. Po probuzení se chvíli nehýbejte

Spoustu snů zapomeneme díky rychlému vyskočení z postele a prudkým pohybům. Pokud máte problém si své sny vybavit, vyzkoušejte si, že hned nebudete otevírat oči a naopak budete chvíli jen tak uvolněně ležet.

4. Když si nepamatujete nic, zkuste po chvíli v posteli změnit svou polohu

Když ležíte, nehýbete se a nemůžete si na žádný sen vzpomenout, zkuste se přetočit na druhý bok nebo do jiné polohy. Souvisí to se spojením naší snové paměti s tělem a někdy to může pomoci.

5. Mějte silný záměr

Spolu s vedením snového deníku je toto nejdůležitější bod. Musíte vědět, PROČ má pro vás význam si sny pamatovat. Musí to být vaše priorita. Platí, že čím více pozornosti zapamatování snů věnujete, tím lepší jsou výsledky. Ideální je, když se záměrem pamatovat si sny přímo usínáte…

6. Spěte co nejdéle

Musíte-li brzy vstávat do práce, dopřejte si komfort pomalého ranního vstávání alespoň o víkendu. Zjednodušeně řečeno: Nejvíce snů se nám zdá tehdy, když spíme dlouho. Často jenom to, že si můžeme ráno např. o hodinu a půl přispat, může mít na schopnost pamatovat si sny velmi kladný efekt.

Zdroj: Dylan Tucillo a kol (2015).: Průvodce lucidním sněním. Praha: Knižní klub.