Jak se zbavit zápachu nohou

zapach nohou

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pocení nohou a problémy s tím spojené představují poněkud dosti nepříjemný problém. Samo o sobě pocení (hyperhidróza) reguluje tělesnou teplotu a je rozhodně pro člověka nezbytné. Vzniká nezávisle na okolní teplotě, nicméně je také vegetativní reakcí spojenou například se stresem nebo silnými emocemi.

Je přirozené se více potit v teple, při tělesné námaze, při horečce, v nervozitě, zlosti, rozpačitosti nebo při strachu. Při tomto procesu se tělo ochlazuje a vyměšuje potem i řadu pro sebe škodlivých látek. Pocení nohou ovšem může, pokud mu nepředchází správná prevence, vytvořit živnou půdu pro vznik plísňové nebo kvasinkové infekce na kůži nohou.

Jaká je správná prevence?

Kromě samozřejmého pravidelného mytí nohou patří k prevenci častá výměna ponožek a obuvi. Vhodné je také preventivní používání zásypů nebo sprejů na nohy.

 • Pravidelná hygiena nohou (mýdlem, mezi prsty, pečlivě usušit, aby nedocházelo k růstu plísní).
 • Prodyšná obuv a ponožky z přírodních materiálů.
 • Uzavřené boty nechávat vysychat po vyzutí.
 • Pravidelné odstranění zrohovatělé kůže, která by zadržovala bakterie.
 • Práce se stresem. Stres zvyšuje pocení a přispívá k překyselení organismu, proto jeho redukce může pomoci i s pocením nohou.
 • Vyvážená strava a vhodný pitný režim.
 • Namáčení nohou v roztoku vody a octa nebo čaje (obsahuje taniny, které pomáhají redukovat pocení a zápach) může být efektivní. Můžete také zkusit posypat nohy jedlou sodou, která pomáhá absorbovat vlhkost a pachy.
 • Pokud je zápach spojený s plísněmi nohou, cíleně se věnovat střevnímu mikrobiomu a redukci kvasinek (Candida albicans).

Spreje proti zápachu nohou

Na ošetření obuvi, ponožek nebo dámských punčoch je možné použít různé antimikrobiální spreje. Tyto produkty jsou často obohaceny o látku, která pohlcuje zápach (chlorofyl), působí antihydroticky (proti pocení – například šalvěj) nebo působí antimikrobiálně a proti plísním (z přírodních látek třeba čajovníkový olej).

 • Šalvěj lékařská má navíc regenerační účinek na drobné defekty pokožky nohou (puchýře, praskliny a otlaky). V přípravcích můžete najít ještě výtažek z řepíku lékařského nebo dubové kůry. Jsou to adstringencia, tedy látky stahující póry a ústí potních kanálků a omezující tak vylučování potu (podobně jako šalvěj lékařská).
 • Arnika horská se používá jako antiflogistikum (má protizánětlivý účinek) a jako kožní dezinficiens.
 • Měsíček lékařský pomáhá v léčbě kožních zánětů, působí hojivě a proti plísním.

Tyto látky se obvykle ve sprejích kombinují – může to být arnika a čajovníkový olej, měsíček, šalvěj a arnika nebo chlorofyl a čajovníkový olej.

...

Zásypy na nohy

Jejich cílem pohlcení zápachu a obvykle obsahují navíc i antimikrobiální složku. Zásypy se používají k preventivnímu ošetření obuvi proti jejich napadení mikroskopickými houbami, kvasinkami a bakteriemi, ke konzervaci obuvi a tím i k prevenci dermatomykóz. Rovněž obvykle obsahují složky, které pomáhají zmírňovat zápach.

Rovněž se dají používat přírodní přípravky obsahující oleje ze sibiřské jedle bělokoré (Pini Sibirica). Tento olej obsahuje velké množství éterických fytoncidů, Fytoncidy jsou látky podporující antibakteriální, antimykotické a antivirové procesy, pomáhají posilovat imunitní a oběhový systém a zmírňují zánětlivé stavy. Odborníci uvádějí, že fytoncidy podporují vytváření interferonu (látka napomáhající obraně buněk proti útoku virů) v buňkách ohrožených viry, které pronikají do buněk a ničí je prostřednictvím změny jejich genetického kódu.