Jak se sám vyléčit během 15 dní – 15. část (Naslouchejte informativním příznakům vašeho těla)

cm muz zena palce nahoru

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V tomto pokračování seriálu zaměříme svou pozornost dovnitř. Povíme si, jak se naučit naslouchat svému tělu a porozumět tomu, co se nám skutečně pokouší sdělit. V medicíně se termín „příznak“ používá hlavně na něco, co je špatné. Lékaři mluví o „příznacích onemocnění“ a pak předepisují chemikálie, které mají takové příznaky potlačovat. Když máte bolesti, předepisují vám léky na její zmírnění. Když vám zjistí vysoký krevní tlak, předepisují jiné chemikálie, aby vám tlak uměle snížili.

Tato praxe zjišťování a následného potlačování příznaků se nazývá „konvenční medicína“. Co když je ale celý tento přístup chybný? Co kdyby příznaky byly dary, spíše než kletbami? Co kdyby sdělení, která předávají, ve skutečnosti obsahovala důležitou informaci o vašem zdraví?

A to je přesně to, co se zde můžete naučit (pokut už to neznáte): příznaky jsou jako poslové… jsou prosbami těla o pomoc. A když se naučíte, jak naslouchat těmto poselstvím a nepotlačovat je, může to být klíčem k odemčení vašeho největšího léčivého potenciálu.

Předepsané léky otupují vaše tělo i mysl

Lékaři konvenční medicíny byli vyškoleni k tomu, aby příznaky potlačovali, rušili nebo ničili. Tito lékaři nepovažují příznaky za holistickou (celostní) součást vašeho léčebného procesu, ale ony tím přesně jsou.

Když si například při sportu vymknete kotník, vaše tělo vám vyšle bolestivé poselství. Toto poselství obsahuje důležitou informaci: „tato část těla je poraněná. Nepoužívej ji, dokud se to nezahojí.“ Pokud dbáte na tuto zprávu, poskytnete svému kotníku čas na uzdravení. Až se stane vyléčeným a schopným dalšího používání, bolest se vytratí. Od té chvíle jej lze opět bezpečně zatěžovat.

V této souvislosti je bolest inteligentním regulátorem vašich aktivit. Dokáže vás přimět k tomu, abyste se vyhnuli dalšímu poranění. Ale léky na ztišení bolesti otupují bolest a uměle blokují bolestivá poselství. Dovolují vám pokračovat ve hře i se zraněným kotníkem až k bodu, kdy si zřejmě způsobíte další poranění, které může vyústit k ještě větší újmě a možná i trvalému poškození, které už nepůjde vyléčit.

To je důvod, proč je bolest něčím, čemu je potřeba naslouchat – a ne ji ignorovat. Ale bolest není jen jediným poslem, kterému byste měli věnovat pozornost…

Co vám sděluje vaše kůže a nehty

Vaše pokožka je rovněž nositelem informací. To, co se děje na kůži bývá odrazem toho, co se odehrává ve vnitřních orgánech. Jestliže máte například na tváři akné, pak se stejné potíže odehrávají i ve vašem trávicím ústrojí. Akné na tváři signalizuje potřebu upravit své stravování, alespoň na čas vyřadit všechny živočišné produkty (mléčné výrobky, maso aj.) a uskutečnit detoxikaci s pomocí rostlinné stravy.

Pokud máte kůži suchou, svědivou nebo šupinkovatou, je to zjevný signál vašeho nedostatku omega-3 mastných kyselin a možná i dalších klíčových vitamínů nebo nutrientů. Zvyšte proto svůj příjem omega-3 s pomocí rybího tuku nebo rostlinných zdrojů, jako je především čerstvě drcené lněné semínko a přidejte do své stravy i jiné superpotraviny, aby se vyrovnaly vitamínové deficity, které možná máte.

O vašem zdraví toho mohou hodně napovědět také nehty: znetvořené a bezbarvé nehty poukazují na chronické výživové deficity minerálů a určitých vitamínů. Pokud se na vašich nehtech objevují brázdy, praskliny, vyblednutí nebo další příznaky, zajděte si co nejdříve k naturopatickému lékaři. Nehty na prstech totiž indikují to, co probíhá ve zbytku těla, protože nehty samy z těla vyrůstají. Pokud máte nutriční manko nebo chronické potíže s tělesnými orgány, projeví se to i na vašich nehtech.

I váš jazyk dokáže sdělit mnoho informací o vašem zdraví. Léčitelé praktikující tradiční čínskou medicínu (TCM) využívají diagnóz podle jazyka a pulsu, aby stanovili příznaky a vodítka k tomu, co se odehrává s vašimi vnitřními orgány. Diagnóza podle jazyka bývá obdivuhodně přesná: jazyk, který je bezbarvý, má hlenový povlak nebo má po stranách hluboké brázdy či další charakteristické znaky, přímo ukazuje na problémy s vašimi játry, ledvinami, plícemi nebo s trávicím ústrojím.

Pokud vás to zajímá, vyhledejte některého léčitele TCM a nechte si udělat diagnózu podle jazyka a pulsu. Je smutné, že praktikující TCM v USA mívají v tomto ohledu velmi opatrný přístup a obávají se vyslovit jakoukoliv lékařskou diagnózu, protože mají strach z uvěznění jako následku zásahu státních lékařských autorit. V takové Číně vám ale zkušený praktikující TCM dokáže sdělit mnohem více o vašem zdraví už jen na základě jednoduché diagnózy a dozvíte se tak věci, které na Západě odhalí snad jedině metoda magnetické rezonance.

Co vejde dovnitř, musí vyjít i ven

Abyste dokázali zaznamenávat co nejlépe příznaky vašeho těla, pozorujte všechno, co odchází z vašeho těla:

  • Zapáchá váš tělesný pot? Pokud ano, vaše strava je nečistá: příliš mnoho mléka, másla a masa.
  • Máte zapáchající dech? Stejný problém: nečistá strava nebo špatné trávení.
  • Je vaše stolice příliš tvrdá, měkká nebo vypadá nezdravě? Poraďte se s naturopatem – zdravý vzhled vaší stolice indikuje zdravý stav vašeho trávení.
  • Zapáchá nezvykle vaše moč? Po konzumaci např. chřestu to bývá samozřejmé, ale běžně by vaše moč neměla mít pronikavý zápach. Pokud se tak stane, jděte za naturopatickým lékařem a požádejte jej o radu.
  • Pozorujete na sobě občas hyperventilaci (tzn., že vaše dýchání je rychlejší nebo hlubší)? To může být signálem příliš kyselinotvorné stravy. Nebo to signalizuje stav předtím, než vypukne naplno diabetes. Poraďte se o tom s naturopatem.

To, co opouští vaše tělo, totiž bývá velmi přesná indikace toho, co se odehrává uvnitř. Věděli jste, že dříve praktičtí lékaři ochutnávali moč svých pacientů? Už jen z pouhého ochutnání moči byli schopni určovat diagnózu (pozn. red.:především cukrovku – moč byla sladká).

Je ovšem jasné, že v dnešní době klasičtí lékaři už nebudou ochutnávat vaši moč. Místo toho ale vaši moč promění na drahou tekutinu, protože do vás napumpují plno léků, preparátů a dalších nákladných farmaceutických produktů, které vy musíte vylučovat se svou močí a tak doslova splachovat své peníze do kanálu.

Naslouchejte svým žádostem

Vaše tělo vám rovněž napovídá, co mu schází prostřednictvím žádostí. Bývají to nepatrné nevědomé informace, které vás přimějí k tomu, abyste jedli to, co vaše tělo potřebuje. Většina lidí ovšem chybně interpretuje takové žádosti a končí to tak, že konzumují něco špatného, co jejich zdraví ubližuje, namísto aby vyhověli skutečné žádosti svého těla.

Vezměme si příklad, kdy vaše tělo žádá o sůl – o skutečnou sůl, nikoliv zpracovaný chlorid sodný, který se nachází v nezdravé stravě – možná dostáváte nutkání dát si solené pochoutky. Ale takové nutkání bývá často žádostí o celo-spektrální sůl. Zkuste si raději dát nějaké čerstvé ořechy posypané plnohodnotnou mořskou solí a uvidíte, zda to vaši žádost uspokojí.

Chuť na čokoládu může často být žádostí vašeho těla o hořčík. Vaše tělo vám posílá informaci:“Dopřej si více hořčíku!“ ale vaše vědomá mysl chybně usoudí, že prostě potřebujete více čokolády. Hlavní problém spočívá v tom, že většina zpracované a v obchodě nabízené čokolády dnes bývá nadměrně upravovaná a zbývá v ní zpravidla už jen málo hořčíku. Kupujte si opravdovou čokoládu, pokud chcete, aby obsahovala minerály, které se v ní předpokládají.

Ztěžuje si vaše tělo na nedostatek vody?

Dehydratace může způsobovat všemožné příznaky, které bývají často chybně diagnostikovány jako jiná onemocnění. Chronická dehydratace se může jevit jako následující příznaky nebo nemoci: astma, vysoký krevní tlak, hlad, potíže s ledvinami, srdeční problémy nebo zácpa.

Pravidelné pití zvýšeného množství vody (a vyhýbání se odvodňujícím nápojům, jako jsou např. sladké limonády) může být řešením skutečné příčiny, která stála v pozadí. Už v průběhu několika dnů, týdnů nebo měsíců pak můžete zaznamenávat mizení takových příznaků.

Co bývá skryto za příznakem?

Pokud se chystáte na pravidelné preventivní vyšetření u klasického lékaře, můžete se dozvědět docela užitečnou diagnózu, vztahující se ke specifickým příznakům. Západní lékaři bývají docela dobří v určování toho, co se s vámi děje podle povrchních příznaků, přestože nemají ani tušení o tom, jaké jsou skryté příčiny.

Pokud tedy obdržíte od západního lékaře nějakou diagnózu, často bývá možné si tento výsledek vzít s sebou domů a udělat s ním něco užitečného. Takže když vám například váš lékař sdělí, že máte vysoký krevní tlak a doporučí vám začít užívat toxické léky, pak nejlepší věcí, kterou můžete v tom případě udělat pro své zdraví, je roztrhat recept a navštívit natupropatického lékaře, požádat jej o radu, co dělat se skrytými příčinami vašeho vysokého tlaku, než abyste se pokoušeli něco řešit umělou cestou s pomocí chemických léků.

Šance bývá vždy k dispozici – lidé mívají často různé nutriční deficity (jako třeba nedostatek omega-3), které jsou kombinovány s dehydratací a špatnými stravovacími návyky. Nápravou těchto tří faktorů lze často dosáhnout odeznění příznaků zvýšeného tlaku. Váš konkrétní případ může být samozřejmě odlišný, proto se určitě poraďte s naturopatem o tom, co je ve vašem případě nejvhodnější.

Využívejte příznaku jako informace

Nikdy se nenechte zmást a neužívejte léky, které mají zamaskovat příznaky. Používejte příznak jako vodítko k tomu, abyste odhalili skutečné základní příčiny, které lze napravit s pomocí přírodních prostředků. To je přístup, jak byte mohli naslouchat svému tělu a interpretovat si jeho informace užitečným způsobem, který vás povede správným směrem ke skutečnému zdraví.

Jinými slovy řečeno: zamaskovávání příznaků je dětinský, nedospělý přístup k medicíně. Ale naslouchání a poučení se z příznaků k tomu, aby mohl být využit rozumnější přístup k léčení, bývá typický pro inteligentního dospělého člověka. Který přístup se rozhodnete používat vy?