Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika

cm kricici zena2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Toto bude ultrakrátký článek. Požitek z velmi jednoduché techniky. Ve skutečnosti se jedná o velmi jednoduchou záležitost. A právě tyto nejjednodušší, nejprostší věci někdy fungují nejlépe. Mimochodem, v Japonsku se traduje příběh, ve kterém jednoho muže porazilo auto. Muž upadl na zem, pak se postavil, udělal onu techniku, a teď poslouchejte dobře: řidiči, který ho srazil, poděkoval! 🙂 Inu, Japonsko…

Jak ovládat hněv se v Japonsku učí už děti. V knize Harmonie těla a mysli nás s touto jednoduchou technikou seznamuje indický mistr Osho:

Prostě jen začněte zhluboka dýchat…

To je celé.

Ale musíte to udělat hned. I ruský léčitel S. N. Lazarev, kterého často zmiňuji, klade též důraz na to, abychom jakýkoliv pocit nespokojenosti či podráždění nenechali v duši příliš dlouho bujet, neb ji může zcela „rozežrat“. Jinými slovy: hněv – stejně jako další negativní emoce – je nejvýhodnější „useknout“ hned na začátku.

Tady se nám nabízí cesta.

Prostě jenom přesunout pozornost k nádechům a výdechům. Dýchat.

Jak je možné, že to funguje?

Opravdu nejde ve stejnou dobu se zlobit a zároveň zhluboka dýchat.

Ostatně, zkuste si to!

Mechanismus je podle Osha prostý a má dva důvody:

  1. Zlost potřebuje určitý rytmus: „Vztek se může projevit jen při zvláštním rytmu dýchání. Jakmile začnete dýchat zhluboka, nemůže se zlost projevit. Zlost vyžaduje jiný styl dýchání“ (Osho, 2011: 28).
  2. Mysl se přeladí ze zlosti na dýchání. A pak, jak píše Osho, je velmi těžké mít zlost: „Proto se Japonci dokážou ovládat nejlépe ze všech lidí na světě. Jsou k tomu vedeni již od dětství“ (2011: 28).

Doporučujeme knihy o osobním rozvoji.

Literatura:

Osho (2011): Harmonie těla a mysli. Pavel Dobrovský-Beta: Praha.