Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Toto bude ultrakrátký článek. Požitek z velmi jednoduché techniky. Ve skutečnosti se jedná o velmi jednoduchou záležitost. A právě tyto nejjednodušší, nejprostší věci někdy fungují nejlépe. Mimochodem, v Japonsku se traduje příběh, ve kterém jednoho muže porazilo auto. Muž upadl na zem, pak se postavil, udělal onu techniku, a teď poslouchejte dobře: řidiči, který ho srazil, poděkoval! 🙂 Inu, Japonsko…
Jak ovládat hněv se v Japonsku učí už děti. V knize Harmonie těla a mysli nás s touto jednoduchou technikou seznamuje indický mistr Osho:
Prostě jen začněte zhluboka dýchat…
To je celé.
Ale musíte to udělat hned. I ruský léčitel S. N. Lazarev, kterého často zmiňuji, klade též důraz na to, abychom jakýkoliv pocit nespokojenosti či podráždění nenechali v duši příliš dlouho bujet, neb ji může zcela „rozežrat“. Jinými slovy: hněv – stejně jako další negativní emoce – je nejvýhodnější „useknout“ hned na začátku.
Tady se nám nabízí cesta.
Prostě jenom přesunout pozornost k nádechům a výdechům. Dýchat.
Jak je možné, že to funguje?
Opravdu nejde ve stejnou dobu se zlobit a zároveň zhluboka dýchat.
Ostatně, zkuste si to!
Mechanismus je podle Osha prostý a má dva důvody:
- Zlost potřebuje určitý rytmus: „Vztek se může projevit jen při zvláštním rytmu dýchání. Jakmile začnete dýchat zhluboka, nemůže se zlost projevit. Zlost vyžaduje jiný styl dýchání“ (Osho, 2011: 28).
- Mysl se přeladí ze zlosti na dýchání. A pak, jak píše Osho, je velmi těžké mít zlost: „Proto se Japonci dokážou ovládat nejlépe ze všech lidí na světě. Jsou k tomu vedeni již od dětství“ (2011: 28).
Doporučujeme knihy o osobním rozvoji.
Literatura:
Osho (2011): Harmonie těla a mysli. Pavel Dobrovský-Beta: Praha.