Jak se připravit na zimní únavu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zimní únava je problém pro většinu z nás. Po teplém létě, plném aktivit během dovolených, svátků či víkendů přichází podzim a zima s návratem do pravidelného zaměstnání či do školy. Při něm jsme vystaveni okolnostem, které ohrožují naše zdraví. Je to jednak únava z práce či studia, jednak také stres, který přichází v souvislosti s prací v kolektivu a se zadanými úkoly. Mnoho z nás také řeší různé resty, které si odložili právě v zimním období. Podzim je také typický náhlými změnami počasí (alespoň v posledních letech). Po teplém babím létě může tak teplota poklesnout během jednoho dvou dnů až k nule. To řada z nás špatně snáší a výsledkem je oslabená imunita, která je živnou půdou pro vznik různých infekcí, nejen onemocnění horních cest dýchacích nebo chřipky, která jsou virového původu.

Ostatně podzim a zima jsou častými obdobími chřipkových nebo jiných epidemií.

Jak tomu předejít?

Samozřejmě vždy platí univerzální doporučení: dodržovat správnou životosprávu, obohatit jídelníček ovocem či zeleninou, vhodné jsou i rekreační sporty (běh, chůze, plavání nebo jízda na kole), vyhýbat se stresu, který obecně oslabuje imunitu a vyhnout se místům s velkou koncentrací lidí v době epidemií.

Samozřejmě ale ne všechno lze dosáhnout, protože stejně musíme do práce většinou cestovat hromadnou dopravou, nemáme tolik času nebo sil na sport či pravidelné obohacení jídelníčku vhodnými potravinami.

A právě proto nám přicházejí pomoci přírodní látky, označované obecně jako adaptogeny, které tvoří velkou a nesourodou skupinu. Pomáhá nás chránit proti negativním podmínkám z okolního prostředí, které nás mohou vysílit a vyčerpat, ať už po stránce fyzické (nemoc, rekonvalescence, těžká fyzická práce apod.) nebo psychické (vyrovnávání se s těžkou situací, která klade vyšší nároky na naši psychiku). Obsahují, zjednodušeně řečeno, látky, které pomáhají chránit organismus před vyčerpáním. Dále snižují hladinu glukózy a hladinu krevního tlaku. Tím dojde ke zlepšení energetické bilance (zmenšení neadekvátního výdeje) a ochrání se i imunitní systém, který je nadměrně zatěžován.

Některé z adaptogenů bych rád připomenul, ať už ty velmi či méně známé. Tato skupina byla dříve tvořena léčivými rostlinami (jistou výjimku představuje mumio), nyní k nim přibyli i zástupci ze skupiny léčivých hub.

Nejznámější je zřejmě echinacea

Echinacea Echinacea neboli třapatka nachová (Echinacea purpurea), která je vhodná zejména jako prevence v období chřipkových epidemií, ale i jako doplněk léčby nachlazení a chřipek. Významně ovlivňuje lymfatický systém a otok uzlin v souvislosti s infekcí a podporuje nespecifickou imunitu. Třapatka nachová z fytochemikálií obsahuje silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny – palmitová a linolová, fenolické látky a polysacharidy.

Další známou látkou je ženšen

Ženšen korejský Adaptogenní efekt ženšenu je přisuzován změnám v absorpci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků. Dále zvyšuje činnost mozku a pomáhá k udržení psychické rovnováhy. Tím, že chrání organismus proti vyčerpání a posiluje adaptační mechanismy, chrání nemocného vůči stresu. Pomáhá nás udržet bdělé, ovšem ne za cenu nežádoucích účinků při užívání stimulačních látek, jako je například kofein. Rovněž na rozdíl od nich nenarušuje průběh spánku.

Další, již méně známějším adaptogenem je rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Rozchodnice růžová Svým jedinečným působením rostlinka rozchodnice skvěle konkuruje i takovým bylinným adaptogenům jako je např. ženšen. Mezi hlavní účinky patří centrální stimulační účinek, zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, zvyšuje hladinu dopaminu, zvyšuje imunitní reakci organismu a normalizaci hladiny glukózy v krvi. Působí blahodárně na žaludeční sliznici a pomáhá chránit srdce.

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) pochází z dalekých oblastí Sibiře a Číny

Eleuterokok ostnitý Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří tzv. eleuterosidy (velká skupina), dále deriváty kyseliny benzoové, polysacharidy, tokoferoly a další látky. Tato bylina má významnou imunostimulační aktivitu, dále zesiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje aktivitu některých enzymových systémů, má pozitivní účinek na metabolismus, pomáhá zlepšovat psychický stav a rovněž se udává jeho ochranný účinek při některých typech infekcí zásahem do obecné adaptačního syndromu vyvolaného infekcí.

Vitánie spavá

Vitánie spavá V indické tradiční medicíně, ajurvédě, je s oblibou používaná jako adaptogen Withania somnifera (vitánie spavá), někdy nepřesně označovaná jako “indický ženšen”. Pomáhá zlepšovat náladu, imunitu, ale i snižovat množství špatného cholesterolu a cukru v krvi. Droga se používá jako sedativum a zlepšuje paměť. Dále se užívá při infekčních onemocněních pro svůj protizánětlivý, antivirový a baktericidní účinek. Má užití při rekonvalescenci po těžké nemoci, při fyzickém a duševním vyčerpání a nespavosti. Dále se používá i ve směsích pro své adaptogenní účinky, zvyšující nespecifickou odolnost vůči negativním vnitřním i vnějším vlivům účinky.

Z léčivých rostlin bych jako poslední rád zmínil klanoprašku čínskou (latinsky Schizandra sinensis), též známou jako schizandra. Látky obsažené v rostlině působí proti únavě, stresu, zlepšují dýchání a ostrost zraku a celkově povzbuzují organizmus.m tonizující účinek na lidský organismus. Semena této rostliny mají povzbuzující účinky na centrální nervový systém, stimulují cévní systém a dýchání a zvyšují krevní tlak. Z těchto všech uvedených vlastností se dají odvodit možnosti použití klanoprašky – k obnově duševních i tělesných sil při vyčerpání, po celodenní únavě, při zatížení organismu.

Na závěr bych rád zmínil alespoň dva zástupce ze skupiny léčivých hub, které se dají zařadit mezi adaptogeny (je jich mnohem více). Je to housenice čínská (Cordyceps sinensis) a lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), známá pod názvem Reishi.

Cordyceps Housenice čínská obsahuje glukany a nukleotidy, které tradičně posilují imunitu a tím i celý organismus. Také působí proti zánětům a infekcím, a tak se řadí mezi látky, které jsou označována jako přírodní antibiotika. Dále pomáhá snižovat stres, harmonizuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém. Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou odolnost.
Reishi Lesklokorka lesklá neboli Reishi obsahuje mimo jiné velké množství různých druhů polysacharidů, což má vliv na její schopnosti podpořit imunitu (některé z nich jsou působením podobné beta glukanům). U některých z nich vědci zkoumají protinádorové působení. Dále obsahuje velké množství antioxidantů, polysacharidy, triterpeny, vlákninu, organické germanium, enzymy, adenosiny. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová. Odborníci uvažují o tom, že tato houba, tradičně doporučovaná na problémy s pamětí, by měla právě díky působení určitých látek ze skupiny terpenoidů i příznivé působení při Alzheimerově chorobě či rovněž obecně u problémů s pamětí a u stařecké demence.