Jak se bránit virozám? Na podzim útočí

prevence virozy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podíváte se na meteoradar a vidíte mraky, na oknech jsou kapky deště, je chladno, na sluneční dny můžete zapomenout, den se zkrátil… V takovém ročním období, jako je přechod z podzimu do zimy a potom ze zimy do jara, je lidské tělo velmi náchylné k virovým onemocněním. Odpradávna lidé hledali léčivou látku proti virům, až dnešní doba nám přinesla vysvětlení, proč takovou látku nelze najít.

Jaký je rozdíl mezi virem a bakterií?

Původcem nemoci je virus, který velmi pružně mění svou podobu, na rozdíl od bakterie. Takže my vlastně proti němu nemůžeme postavit antibiotikum. Hlavní strategie protivirového boje tedy spočívá v posilování imunity a organismu, aby byl on sám schopen se viru postavit. A nejdůležitější je, aby byl tento obranný postoj zaujat včas. 

Jak se bránit chřipce?

Dnešní doba přináší mnohé moderní metody, jak čelit chřipkovému onemocnění. Patří sem očkování protichřipkovou vakcínou? V posledních letech se místo o chřipce  hovoří o covid 19. Firmy, které vyrábějí vakcíny, varují a doporučují opakovaně si pomocí vakcín tvořit protilátky. Nelze virus zastavit, ale je zde snaha alespoň zmírnit průběh nemoci.

Zastánci přírodních postupů dají přednost kombinaci různých bylin. Nemohu zde uvádět konkrétní názvy, ale receptura může obsahovat kořen z rodu echinacea purpurea, jejíž výtažek má imunostimulační aktivitu. Dále výtažky z listů rozmarýnu, poněvadž jejich silice vykazují protibakteriální a protiplísňovou aktivitu, dále hloh a yzop lékařský, irský lišejník, ženšen a další. Vytvářet v těle takové podmínky, aby byl imunitní systém v pohotovosti a byl připraven čelit infekci.

podzimni viroza

Podpora nejen imunitního systému

A pak taková směs dobře posiluje nespecifickou i specifickou imunitu, stavy vyčerpání a oslabení. Pomáhá tělu překonávat výše zmíněné přechody biorytmů na jaře a na podzim. V létě zase pomáhá tělu proti alergiím. Lze ji také použít jako přírodní antibiotikum a antialergikum, pomáhá v oblasti horních cest dýchacích, v oblasti zažívání i močových cest. Uplatňuje se i při stresových situacích.

Jde o čas…

Používání takových receptur z přírodních prostředků se vyplatí, je-li nasazeno včas. Lze je podat dítěti před vstupem do školky, těhotné ženě, ba i kojící matce. Užívají je učitelé, obecně lidé, kteří pracují s lidmi, všude, kde se roznáší kapénková infekce. Jsou vhodné pro oslabené lidi, rekonvalescenty, alergiky. Nemusíme se bát předávkování, alergií, kombinování s jinými léky. 

TIP Celostní medicíny: O včasnosti nasazení bylinných preparátů jsme již psali. Možná vás ale překvapí, jaké máme nejefektivnější byliny v počátku nachlazení. A nenechejte se zmást – ne vždycky je to zázvor!

Vsadíme na echinaceu

Představuje silně působící imunostimulační prostředek. Nejvíce účinných látek se nachází v kořenech, ale lze využívat i nachové okvětní lístky. V listech je účinných látek méně. Léčivý účinek je zřejmě dílem celého komplexu těchto látek. 

Obsahuje estery mastných kyselin, jejichž řetězením vznikají farmakologicky vysoce aktivní látky. Sušením se část účinných látek ztrácí, navíc některé z nich jsou špatně vyluhovatelné do vody. Nejvhodnější lékovou formou je tedy tinktura připravená z čerstvé suroviny. Spektrum její účinnosti je poměrně široké, působí protibakteriálně, ale její největší síla tkví v prevenci a léčbě virových onemocnění obyčejným nachlazením počínaje a těžkými chřipkami konče.

TIP Celostní medicíny: Echinacea však není jedinou bylinkou. Pokud vás zaskočí bakterie, sáhněte po přírodních léčivkách s antibakteriálním účinkem. Víte, které byliny jsou přírodními antibiotiky?

Během velmi krátké doby se zvýší tvorba lymfocytů, které se podílejí na obranyschopnosti těla. Má také protiplísňové a protizánětlivé účinky. Je oblíbená hlavně pro okamžitý účinek, zbavení se nachlazení a chřipky, při opakujících se zánětech uší, zvláště u dětí. Příznivě ovlivňuje i funkci zažívacího ústrojí. Tyto vlastnosti využívali např. američtí indiáni při uštknutí hadů k posílení obranyschopnosti. 

echinacea imunita

A co dalšího pro podzimní zdraví?

V covidové době je dobré zásobit tělo beta glukany, vitaminem D3, pečovat o střevní symbiózu a snažit se vyrovnávat Omega 3 index. Pokud je index špatný, v těle jsou vytvořeny podmínky pro – zánět a na to čeká virus, či bakterie, aby se prosadila. 

  

MUDr. P. Šácha