Přírodní antibiotika v boji s nepřáteli v krku i střevech

lichořešnice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dříve, než svět objevil klasická, synteticky vyráběná antibiotika, která slouží k potírání bakteriální infekce, lidé běžně používali léčiva typu česnek, cibule, běžně dostupný křen či med. V cizích zemích pak zázvor, kurkumu, skořici či grepová jádra. A to jsme se zatím nezmínili o bylinách, vždyť kolik léčivek se silným antibiotickým účinkem najdeme venku, v lese či na louce. Vzpomeňme například dobromysl obecnou, kterou jistě poznáte pod latinským názvem oregano. Anebo mateřídoušku, rozmarýn, tymián, či šalvěj. Některé bylinky slouží také jako výborná antipyretika. To znamená, jedná se o léčivky snižující teplotu, napříkla tužebník jilmový, který je nabitý kyselinou salicylovou a tedy, voní jako poctivá lékárna.

Jaká přírodní antibiotika můžeme použít?

Přírodní antibiotika můžeme užívat jakkoli, ať už ve své čisté, přirozené formě, čímž mám na mysli, že například česnek podrtíme a zkonzumujeme. Využít můžeme také různé doplňky. Způsob užití již ponechám na vás, abych vám představila první z našich dnešních přírodních antibiotik, která sama hojně využívám.

1. Medvědí česnek, poklad nejen lužních lesů  

Klube se mezi prvními z jara a je v něm síla rozmrzající země. O zázračné síle medvědího česneku věděli už naši předkové. Z kraje jara jej proto velmi hojně zařazovali, nejčastěji jako polévku, špenát, ale i pomazánku, kterou stavěli na tvarohu a mrkvi. Česnek vkládali do jarních nádivek, slaných koláčů i masových směsí. Často jej však konzumovali jen tak, syrový.

Osobně z něj chystám tinkturu, kdy vždy na 500 ml lékárenského lihu či 40% pálenky použiji 4 hrsti najemno nakrájených lístků, které v alkoholu louhuji zhruba 6 týdnů. Poté kapu dle obecného pravidla, vždy kapku tinktury na kilogram tělesné hmotnosti, výsledný počet kapek pak vydělím třemi a podávám ráno, v poledne a večer.  

Bylina obsahuje aromatické silice, hořčiny, vitamín C, jód, allicin, který v sobě nese antibakteriální odpověď, a najdeme jej též v cibuli, česneku, pažitce a pórku.  

medvedi cesnek

Jaké jsou přední benefity medvědího česneku?  

  • Přírodní antibiotikum
  • Desinfekce trávicího traktu  
  • Navozuje chuť k jídlu
  • Snižuje vysoký krevní tlak 
  • Snižuje vysokou hladinu LDL cholesterolu  
  • Mírní aterosklerózu
  • Snižuje hyperglykémii
  • Posiluje imunitní systém
  • Eliminuje střevní parazity
  • Léčí zlatého stafylokoka
  • Účinkuje na akné, ekzém, vředovou kožní chorobu aj.  

Jak jej správně použít?

V případě infektu lze použít tinkturu, tablety, kapsle, sirup či extrakt z čerstvě odstředěné šťávy. Ve farmářských prodejnách koupíte i pesto. Osobně přes zimu užívám tinkturu, a to vždy 3 týdny v kuse, abych učinila stejně dlouhou pauzu. Česnekové silice mohou vyvolat alergické reakce, které se po požití projevují otokem hrdla a dýchacími potížemi. Nadměrné užívání česneku (více než 150 g bylinky denně), může přivodit průjem, nadýmání, záněty ledvin. Česnek medvědí nikdy nekonzumujeme na lačný žaludek, neboť jej dráždí.  

2. Lichořeřišnice větší, ozdoba zahrádek  

Lichořeřišnice zdobívá od jara až do podzimu hezkou řádku českých zahrádek. Když začne růst, přidávám její pálivé listy do salátů, květ mi slouží k dekoraci a z celé rostliny chystám opět tinkturu. Proč zrovna ji? Protože tinktura uzamkne léčivý účinek bylinky až na dobu úctyhodných sedm let. V tinktuře lze louhovat list, květ i semínko, neboť celá bylina je jedlá a rovněž léčivá. Semínka se dokonce zpracovávají v chutná kapary.   

Účinnou látkou lichořeřišnice bude glykotropeolin, který se v organismu enzymaticky štěpí na antibioticky aktivní isothiokyanát benzylnatý. A právě díky němu si bylinka nese svůj antibiotický účinek. Z dalších obsahových látek můžeme jmenovat vitamin C, železo či draslík. 

lichořešnice

Jaké jsou její přední benefity?  

  • Má silný antibakteriální účinek, projevující se zejména při urologických problémech  
  • Mírní zánět horních cest dýchacích a čelních dutin
  • Funguje jako první pomoc při chřipce, angíně, ale i nachlazení  
  • Přináší úlevu při trávicích potížích
  • Léčí žaludeční vředy
  • Pomáhá při padání vlasů
  • Účinná při nákaze E-coli či salmonelóze  
  • Tlumí migrény
  • Hojí zánět prostaty a vaječníku
  • Povzbuzuje imunitní systém  

Jak lichořeřišnici užívat?

Z lichořeřišnice lze zakoupit sirup, tinkturu, případně též kapsle, kdy léčivku možno užívat i preventivně, zejména v době imunitní zátěže. Bylina nemá vedlejších účinků.

3. Propolis od včel  

Někdy se mu přezdívá také včelí tmel, dokonce i dluž či smoluňka, stále však hovoříme o lepkavé, žlutohnědé až tmavohnědé hmotě, která je bohatá na živicové a balzámové látky, vosk, pyl, třísloviny, éterické oleje a rostlinné vosky. Nás však bude zajímat jeho silný antibakteriální, antivirotický, protiplísňový a protikvasinkový účinek. Významné jsou rovněž jeho hojivé schopnosti. Ne nadarmo se propolisem mažou otevřené, zanícené rány, které propolis dokáže během chvíle pročistit, zacelit, a tedy i doléčit.  

Má zkušenost: Na konzultaci ke mně přišla žena, 40 let, s otevřenou ranou na noze, která vznikla po pádu z kola. Byť byla rána lékařsky ošetřena, nikterak se nehojila, neustále hnisala. Během týdenní léčby propolisem se rána počala čistit, zavírat, utvořil se strup s následným vyhojením.  

Na propolis je citlivá široká škála virových kmenů, zejména těch chřipkových. Propolis též zvyšuje účinek antibiotik, kdy sám působí antibioticky. Lze jím tedy léčit například i zápal plic. Vždy však až po dohodě s lékařem, neboť propolis, stejně jako i jiné včelí produkty, může u citlivějšího jedince vyvolat alergickou reakci. V návaznosti na lékaře se poté aplikuje většinou tinktura, propolis lze také inhalovat, využít léčivou sílu obkladů, případně, jemnou aplikaci masti v oblasti hrudníku.

med propolis

Účinky propolisu

  • Antibakteriální, protivirotický, protikvasinkový, antimykotický účinek a protizánětlivý účinek,  
  • Mimořádně účinný při léčbě zlatého stafylokoka
  • Úleva při nachlazení, bolesti v krku, chřipkových stavech  
  • Záněty dásní, afty (upřednostníme propolisový výplach ústní dutiny)
  • Léčba akné, ekzému, nehojících se ran, dekubitů, popálenin (lze kombinovat s nanášením medu),  
  • Gynekologické potíže typu kvasinky, plísně,  
  • Infekce trávicího traktu,  
  • Astma a další…  

Jak použít propolis?

Aplikujeme-li propolisovou tinkturu na kůži, například k léčbě ekzémů a akné, doporučuji ji vždy jemně naředit, aby zbytečně nedocházelo k narušení kožního filmu. Postižené místo je možné ošetřit rovněž i propolisovou mastí, kterou můžeme použít také při nemocích horních a dolních cest dýchacích. Mast můžeme aplikovat také u dětí, vždy však nejprve na kousku kůže ověřme alergickou reakci. Ředěnou propolisovou tinkturu je můžeme použít i ke kloktání, výplachům ústní dutiny, případně k sedacím koupelím (kvasinková a plísňová gynekologická problematika). Při výskytu bradavic, otlaků či kuřích ok je možné aplikovat surový propolis přímo na kůži. V takovém případě jej jemně zahřejeme, vetřeme do postiženého místa, přelepíme. Na trhu je dostupný také sirup, který lze podávat preventivně při nárustu respiračních infektů v populaci.

4. Kurkuma 

Časopis Journal of Basic and Clinical Pharmacy v roce 2016 napsal, že kurkumu je možná považovat za prostředek, který významně podporuje účinek syntetických antibiotik a sám je zároveň účinným přírodním antibiotikem, působícím proti mikrobům, virům, jakožto i kvasinkám. Zejména díky své účinné látce, kurkuminu. Ta, mimo jiné, účinně pomáhá v boji proti rakovinným buňkám a je vynikajícím prostředkem při depresi.

V kurkumě najdeme také aromatický turmeron, který stimuluje růst a regeneraci nervových kmenových buněk a umožňuje neuronům komunikovat.  

Budeme-li chtít kurkumu využít k léčebným účelům, a to zejména v kuchyni, snažme se následovat jedno železné pravidlo, že kurkumě vyloženě lahodí pepř.

Proč? Jak jsme si už řekli, kurkuma obsahuje cenný kurkumin, jehož snazší vstřebatelnost usnadní právě piperin, který se tak hojně vyskytuje v pepři. Pokud tedy budeme například péci batáty s kurkumou, jemně je řízněme špetkami pepře. Za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik se považuje směs kurkumy a zázvoru.

kurkuma

Jaké jsou účinky kurkumy?  

  • Antibiotický, antibakteriální, protivirotický, protikvasinkový účinek
  • Silný antioxidant
  • Stimuluje tvorbu žluče, zlepšuje funkci žlučníku
  • Napomáhá snazší regeneraci jater 
  • Prevence embolie a krevních sraženin  
  • Účinná při zánětech kloubů a artritidě
  • Silný proti-onkologický účinek

Jak kurkumu použít?

Zcela jednoduše lze kurkumu využít v kuchyni, kořenit jí luštěniny, brambory, sypké přílohové směsi jako je pohanka, jáhly, quinoa, čirok, rýže, těstoviny. Je též běžnou součástí worcestrové omáčky, kari směsi, některých druhů hořčice. Dále lze zakoupit tinkturu, kapsle, olej s výtažkem léčivého kurkuminu. Kurkumu neužívejme dlouhodobě a v nadměrném množství. Při užívání léků ovlivňující srážlivost krve či při onemocnění žlučových cest, se určitě poraďte s lékařem.

5. Skořice, sladký zázrak z Indonésie  

Skořici jako lék využívali již Egypťané, Římané, Řekové a skořicový olej byl součástí posvátného oleje Židů. V arabském světě dostanete kávu téměř vždy posypanou skořicí. V asijských zemích je skořice nedílnou součástí mnohých jídel. Pokud zapátráme v minulosti i u nás, mnoho pokrmů staví na kombinaci skořice a hřebíčku.  

Skořice je prostředek s širokým antibiotickým spektrem a ceněná je také pro svůj zahřívající efekt, což jistě potvrdí nejeden zmrzlík, který se v zimě nedokáže zahřát jinak, nežli horkým čajem se zázvorem a skořicí. Koření kromě vitamínu B1 a C obsahuje také aldehyd kyseliny skořicové, důležitou přírodní antibiotickou složku eugenol, třísloviny, kumarin, salicyláty a desítky dalších zajímavých látek.

Jaké jsou zdravotní benefity skořice?  

  • Antibiotický a protizánětlivý efekt
  • Zahřívající účinek
  • Rozpouští hleny
  • Zastavuje průjem
  • Pozitivní vliv na senzitivitu k inzulinu a hladinu glukózy v krvi 
  • Pozitivní účinek na zdraví srdce a cév
  • Výtečná prevence neurodegenerativních onemocnění 
  • Urychluje trávicí procesy, eliminuje nadýmání
  • Přispívá k vyplavování nadbytečných tuků v těle
  • Skořicové silice odpuzují klíšťata

Jak skořici použít?

Skořici lze jednoduše přidávat do jídla, případně pak využít nabídku nejrůznějších doplňků, kapslí i olejů. Olej vykazuje antimikrobiální, antivirový, protiprůjmový, protikřečový a také antiparazitický účinek. Vdechování oleje účinně ulevuje od infekce dýchacích cest.  Působení silic je velmi silné, a proto se skořice nedoporučuje používat v těhotenství.  

Zajímavé informace ke skořici si můžete přečíst i v této studii: Cinnamon and health – PubMed (nih.gov) 

TIP Celostní medicíny: O dalších potravinách sloužících jako přírodní antibiotikum, si můžete přečíst náš starší článek.