Jak pomůže příroda při bolestech zad?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bolesti zad a kloubů patří mezi jedny z nejčastějších zdravotních potíží sužujících obyvatele naší republiky. Každý z obou zmíněných typů zdravotních problémů má jiné příčiny, stejně tak i léčbu a druhy přírodních přípravků, které lze doporučit jako doplněk celkové léčby.

Bolesti zad

Bolesti zad mohou mít samozřejmě více příčin, ale ty nejčastější se dají rozdělit do tří skupin:

  • V prvním případě jsou zdrojem problémů svaly obklopující páteř. Zde obvykle zasahují kvalifikovaní fyzioterapeuti (nikoliv maséři).
  • Druhá skupina jsou bolesti zad, které mají příčinu v poruše meziobratlových plotének – z těchto poruch je nejznámější lumbago, česky ústřel, lidově pojmenované jako “houser”. Vyhřeznutí ploténky může způsobit uskřinutí nervu probíhajícího v její blízkosti. Zde již pacienta léčí neurologové v úzké spolupráci s fyzioterapeuty, kteří vhodně zvoleným cvičení pacientovi mohou rychle pomoci i bez nutnosti silných analgetik a opichů.
  • Třetí skupinu představují případy, kdy příčina bolestí sídlí v samotné páteři. Porušena může být samotná struktura obratle, nebo klouby mezi jednotlivými obratli. Může to být způsobeno úrazem (zlomenina obratle, posunutí obratlů) nebo postupným degenerativním procesem.
  • Další příčinou jsou bolesti funkčně zřetězené (pozn. redakce) – tedy bolesti s propagací bolesti v zádech, jejichž příčina je ale úplně jinde (noha, koleno, kyčel, loket…).

Samotné bolesti zad lze také rozdělit do několika skupin:

  • bolesti zad v klidu a v noci
  • bolesti zad spojené s poruchami hybnosti a citlivosti končetin
  • bolesti spojené s poruchou vyprazdňování
  • spojené s bolestmi břicha
  • bolesti zad spojené s vysokou teplotou

Lékaři nasazují léčbu dle závažnosti onemocnění – od pouhého klidu na lůžku, přes podávání léků, aplikaci suchého tepla, rehabilitaci až po operaci či neurologické vyšetření. Z alternativních metod jsou oblíbené akupunktura nebo akupresura.

A jaká může být prevence?

Přiměřený a rozumný sportovní režim. Nedostatek pohybu škodí zádům stejně, jako nadměrné namáhání při intenzivním sportu. Důležitá je i správná volba pracovní židle či stolu, aby nedocházelo k nevhodné poloze zad při práci.

Pomoc z přírody při bolesti zad

Nejlepší je jejich aplikace u mírnějších forem bolestí zad. Většinou se jedná o hřejivé masti, gely, krémy či náplasti. Ty jsou řazeny do skupiny tzv. derivancií. Jedná se o látky s tzv. derivačním působením (derivancia) vyvolají překrvení, mírné podráždění a pocit tepla v oblasti aplikace, které přináší úlevu u zánětlivých onemocnění kloubů a měkkých tkání akutního nebo chronického charakteru. Pálení kůže je provázeno dočasným místním zarudnutím a zduřením, tkáň se značně prokrví a případné usazeniny a zánětlivé látky, které vyvolávaly problémy, jsou zevnitř odstraněny.

Do této skupiny patří například přípravky obsahující kafr nebo mentol, dále hadí jed nebo extrakt z kostivalu lékařského (Symphytum officinale). Extrakt z nati nebo kořene kostivalu (Symphyti peregrini herba, Symphyti radix) obsahuje komplex látek (především alantoin a kyselinu rozmarýnovou) s protizánětlivým účinkem.

Mezi derivancia patří i jiné rostlinné extrakty, které se vyrábějí z dalších rostlinných drog s protizánětlivým a derivačním účinkem (např. z arniky, vrbové kůry, kopřivové nati, květů levandule, heřmánku apod.). Taktéž se používá protizánětlivě a protiedémově působící směs látek izolovaných ze semen jírovce maďalu (Hippocastani semen) obsahující escin.

Papričky nejen do jídla

V přípravcích na prohřátí a uvolnění svalstva je také často obsažena pálivá látka z chilli papriček – kapsaicin. Zevně působí také jako derivans, díky čemuž se využívá i ve známých kapsaicinových náplastech, které se vyrábějí již dlouhou dobu. Kapsaicin má zde hřejivý efekt a díky tomu dochází k uvolnění zatuhlého svalstva. Kapsaicin je obsažen jak v hřejivých náplastech, tak i v krémech či mastech.

Jako doplněk léčby je možné při bolestech zad doporučit přípravky z oblasti kloubní výživy, nebo přípravky s extraktem z kadidlovníku pilovitého, latinsky Boswelia serrata, který působí protizánětlivě.

TIP fyzioterapeutky: Přestože na bolest výše uvedené skutečně může pomoci a ulevit, je dobré mít na paměti, že svalový spasmus má signalizační a mnohdy i ochrannou funkci. Pokud svalové stažení uvolníme, může se stát, že celkový stav pacienta se zhorší. Proto bychom k náplastem a hřejivým gelům nikdy neměli přistupovat jako k léčbě dlouhodobých obtíží, protože neřeší primární příčinu. Tu by měla řešit dobře nastavená terapie podle výsledku kineziologického rozboru, který provede kvalifikovaný fyzioterapeut. Z doplňků stravy mám velmi dobrou zkušenost také s kolagenem, který některým klientům doporučuji jako doplněk terapie.

...