Jak a kudy do přítomného okamžiku?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přesněji řečeno, nejde o to, do přítomného okamžiku vstoupit, ale více a lépe si přítomnost uvědomovat. Vždy existujeme TEĎ – ve skutečnosti nelze mimo přítomný okamžik pobývat. Některé činnosti a aktivity vedou k prohloubení bdělosti více, než jiné. Co tedy můžeme udělat, abychom v sobě větší bdělost a živost probudili?

Skvělou, avšak často velmi náročnou, cestou je meditace.

Zdá se, že většina lidí se do přítomnosti dostane nejlépe skrze fyzické cvičení, dobrodružnou, adrenalinovou aktivitu nebo tehdy, kdy jsou zvenčí k plné pozornosti „donuceni“. Pokud jste například někdy běhali delší tratě, možná si vzpomínáte, jak 100 % vašeho úsilí a pozornosti, obzvláště v začátcích, padlo na to, abyste to vůbec udýchali, běželi dál a nezastavili se. Běžci někdy – spolu s tělesnou námahou – po pár minutách pociťují euforii, mysl mají doslova „vymetenou“, lehoučkou jako peříčko, dostávají se do flow (stavu plynutí) a je jim krásně.

„Trik“ spočívá v tom, že při běhu je naše energie a pozornost zaměřena na samotný fyzický pohyb – mysl nemá „sílu“ toulat se někde v minulosti nebo si dělat starosti o budoucnost.

Cvičení, které je výzvou

Podobné pocity euforie a prožitky plynutí zažívají velmi často také horolezci nebo tanečníci. A milovníci dalších druhů pohybu. Já osobně jsem se velmi intenzivním vnímání přítomnosti ocitl nedávno na hodině power yogy, která pro mě byla novou zkušeností.

Láska je tou branou

Špičkoví sportovci (např. legendární brazilský fotbalista Pelé), ale také umělci (herci, básnici…) často popisují, jak se při vykonávání činnosti, kterou milují, najednou jakoby zastaví čas a všechno je neuvěřitelně živější. Baví je tvořit nové kombinace slov či gest nebo bleskově šokovat nečekanou přihrávkou, fintou. Obě skupiny (umělci i sportovci) někdy vypovídají, že se to děje spolu se ztrátou ega. Že se stávají kanálem pro tvůrčí sílu.

Závěr je ten, že v přítomném okamžiku nás mohou ukotvovat i činnosti, které děláme dlouhodobě, třeba i celoživotně, pokud nás dokáží vždy nadchnout a fascinovat, a pokud je stále milujeme tak, jako to umí tito velikáni nebo třeba malé děti.

Ostatně, když už jsem zmínili lásku, určitě jste zažili, že když jste byli někdy maximálně zamilovaní, tak právě v přítomnosti milovaného člověka jste úplně zapomněli na čas a vnímali jste vše velmi živě (Proto si také tyto momenty tak dobře pamatujeme.).

Velmi pomáhá soustředit se na dech

Pokud je pro vás obtížné zastavit rušivé myšlenky a jen „být“, tak z vlastní zkušenosti mohu doporučit různé typy jógové pranájámy. Např. u střídavého dýchání dýcháte napřed jednou a pak druhou nosní dírkou, a ještě si musíte hlídat, kterou nosní dírku „ucpete“, a kterou máte otevřenou. Tj. nemáte prostor myslet na cokoliv jiného a po pár minutách se cítíte aktivovaní, přitom krásně ztišení…

Sprcha

Pomůže i „obyčejná“ sprcha

O Jacku Canfieldovi (autoru světoznámé Slepičí polévky pro duši) je známo, že se dlouho snažil přijít na co nejoriginálnější a nejpoutavější název vlastní knihy. Inspirace mu přišla nakonec až ve sprše. Zatímco na sebe nechal dopadat kapky vody, mysl se projasnila a z ticha přítomnosti se vynořil nápad.

Sám miluji střídavou sprchu, o jejíž účincích jsem psal před dvěma lety na Celostní medicíně v samostatném článku. Sprcha je jeden z mých vůbec nejoblíbenějších způsobů, jak bleskově zvýšit energii, radost a jasnost vnímání.

Výborný je také smích

Téměř na každou mou přednášku zařazuji alespoň 60 vteřin intenzivního smíchu. Jak říkávám, v té jedné minutě nemám kapacitu vymýšlet, co budu zítra vařit nebo vyřizovat na úřadech.

Je jasné, že netrénovaná mysl se po 60 vteřinách smíchu, několika minutách dýchání, sprchy nebo běhu, do minulosti nebo budoucnosti většinou zanedlouho znovu zatoulá. Abychom vědomí přítomnosti rozšířili v životě co nejvíce, je proto vhodné praktikovat dnes již zmiňovanou meditaci.

Dnešní článek byl ale pouze nabídkou a připomenutím několika jednoduchých tipů, jak do přítomnosti „vstupovat“ v průběhu dne alespoň na chvíli a to činnostmi, které jsou ve své podstatě samy o sobě velmi příjemné a zdravé.