Jak a kdy jíst správně ovoce + 3 kroky k oživení těla (Renča z Mixie)

dsc 6687 2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dnes se k výživě vyjadřuje kdekdo: Moderním hitem poslední doby je například masová hysterie proti ovoci. Většinu ovoce prý kvůli velkému množství cukru nemáme konzumovat. V dnešním článku dávám prostor opačnému názoru, či spíše mnohaleté zkušenosti. Renata Zezuláková má přes 12 let praxe v gastronomii a se svým přítelem Mojmírem čtyři roky provozovala v Kroměříži ovocný Mixe bar. Společně obsloužili více jak 36 000 zákazníků – mnozí z nich následně referovali, že správná konzumace ovoce jim pomohla zmírnit či zcela odstranit zdravotní obtíže. Nechť si na ovoce udělá názor každý sám, myslím, že Renča z Mixie nám ale, co se „ovocného know-how“ týče, má určitě co nabídnout…

Ovoce se nejlépe tráví jako první jídlo dne

Když jsem sám v minulosti experimentoval s výživovými směry doporučujícími ovoce jenom jako desert či jsem ovoce jedl po bílkovinovém nebo tučném jídle, vždy se to odrazilo na horším trávení. Proto mi dává velký smysl, co o konzumaci ovoce říká Renata Zezuláková: „Když ovocem začnete den a dáte ho do prázdného žaludku, můžete ho pak úplně v pohodě a ladně strávit. Naopak, pokud budete jíst před ovocem (nebo po ovoci) něco dalšího, žaludek ovoce okamžitě přestane trávit a vrhne se na to další, co se tráví téměř vždy déle. V žaludku pak dojde k nepříjemnému kvašení.“

Námitce, že ovoce je po ránu do žaludku moc studené, předejdete tím, když půl hodinu před ovocnou snídaní vypijete teplou vodu s jablečným octem (viz dále v článku). Ovoce můžete konzumovat buď v celku (Renči se osvědčilo, že například 3 celá větší jablka ji bohatě zasytí), nebo ve formě smoothie (k 1 – 2 druhům ovoce můžete případně dodat i 40 – 100 g listové zeleniny, která se s ovocem dobře snáší).

Ovoce nás po ráno oživí, a v dalším průběhu dne ho pak už nepotřebujeme. Pro co nejefektivnější fungování těla doporučuje Renča kombinovat vždy maximálně dva druhy ovoce.

Jaký je ideální rozestup mezi jídly a pitím?

„Nejhorším jídelníčkovým omylem, a za mě skoro trestným činem, je už od mala nutit děti neustále u jídla popíjet nebo jídlo ihned po snězení zapít,“ říká Renata. Mezi jídlem a pití je podle ní žádoucí udržovat rozestupy: „Žaludek k tomu, aby plnohodnotně trávil a posílal ideálně strávenou potravu dál do střev, potřebuje k trávení výhradně dvě věci: své vlastní šťávy, které přirozeně při trávení vytváří a sliny, které vytvoříte vy, při kousání potravy. Pokud žaludku do těchto dvou tekutin přilijete navíc jakoukoliv tekutinu, trávení se stává neplnohodnotné.“

A jaké je tedy Renatino doporučení?

1.) Mezi jídlem a pitím je dobré si zvyknout na minimálně hodinové mezery

„Dosáhnete tím skvělého bonusu, že vaše tělo nebude muset v kuse jen trávit, díky čemuž přirozeně získáte mnohem více energie.“

2.) Mezi jednotlivými jídly je vhodná pauza minimálně 1, 5 hodiny

(Po těžkém jídle je samozřejmě vhodné mít pauzu, kdy nejíme, mnohem delší.)

3.)Každé ovocné jídlo (i smoothie) konzumujme min. 15 – 20 minut

„Pro naše tělo je skvělé, když každé (i mixované nebo odšťavené) jídlo jíme alespoň 15 – 20 minut tak, že pěkně každé sousto poválíme nějakou dobu na jazyku,“ připomíná další důležitou věc Renata.

Další tipy, jak se ráno skvěle nastartovat

To, co mají Renča s partnerem Mojmou bohatě v praxi vyzkoušené, a co tvoří úplný základ jejich každodenního života, jsou tři kroky pro efektivní ráno, a tím i pro energií nabitý celý den. Aby tělo fungovalo úplně nejlépe, je podle nich dobré pravidelně praktikovat následující velmi jednoduché body:

1.) Jako první krok se po ranní hygieně protáhnout (například 20 x se na místě jen tak proskočit může být neuvěřitelně zábavné, přitom to zabere naprosté minimum času a tělu i duši to udělá velmi dobře).

2.) Jako druhý krok vypít 0,3 – 0,4 litru teplé vody s jablečným octem

Osvědčil se jim následující postup: Do sklenice dejte 1 polévkovou lžíci jablečného octa, nalijte do 1/3 studenou vodu z kohoutku a zbytek dolijte horkou vodou z konvice. „Pijte pomalu – žádné hltání,“ připomíná ještě Renča.

A třetím, dnes již mnohokráte zmiňovaným bodem pro oživení a efektivní fungování těla, je posnídat ovoce.

Dobrou chuť!