Jablko nebo hruška

cm vaha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Světová zdravotnická organizace varuje – po celé zeměkouli se šíří jedna chronická choroba, která napadá břicho, stehna, hýždě a nazývá se OBEZITA. Nadváha způsobuje nemoci a okrádá lidi o dobu života. Nejen kilogramy však mají na vině záněty kloubů, ucpané cévy, cukrovku, rakovinu, infarkt a další zdravotní rizika. Negativní vliv na zdraví má i nedostatek pohybu a relaxace.

Není nadváha jako nadváha. Záleží na umístění tukových polštářků v těle. U žen se častěji najde tzv. hruškovitý tvar (gynoidní typ obezity) s umístěním tuku na stehnech a hýždích. Nouzová zásoba, kterou zařídila příroda pro ochranu matky a dítěte. Zásoby tuku v těchto místech nejsou zdraví tak nebezpečné jako tuky na břiše, protože se ukládají “na horší časy”. Tukové buňky v oblasti břicha (tzv. viscerální tuk) totiž neustále vyplavují svůj obsah do krve, stoupá hladina cholesterolu a narůstá problém s vápenatěním cév (riziko infarktu, mrtvice). Tento androidní typ obezity – “jablko” nebo také “pivní břicho” či “záchranný pás” – se vyskytuje více u mužů.

Jaký rizikový typ jste?

Většinou stačí kritický pohled do zrcadla, abychom zjistili, ke kterému druhu ovoce patříme. Kdo si není zcela jistý, může si určit riziko podle:

  1. Obvodu pasu (cm): u mužů více než 94 cm je nadváha, více než 102 cm obezita, u žen více než 80 cm je nadváha, více než 88 cm obezita.
  2. WHR (Waist/Hip Ratio = obvod pasu (cm)/obvod boků (cm)): nepřekročí-li tato hodnota u mužů 0,90 a u žen 0,85, nehrozí zdraví akutní nebezpečí.
  3. BMI (body-mass-index = hmotnost (kg)/tělesná výška (m), umocněné na druhou): méně než 19 je lehká podváha, 19-25 je ideální, 25-30 je lehká nadváha, nad 30 se jedná o I. stupeň obezity.

Ani hmotnost, kterou udává váha, ani vzoreček BMI však nedávají jednoznačnou informaci o skutečném tělesném stavu. Protože zdánlivě hubená osoba může být podle BMI v pásmu nadváhy a na první pohled svalnatý člověk, kulturista, se může ocitnout v pásmu obezity. Proto je lepší váha, která vám ukáže i podíl tuku ve vašem těle, který by u žen neměl klesnout pod 12%, u mužů pod 7%. Pokud chcete zjistit nejen podíl tuku (zda je tuk uložen pod kůží, nebo již uvnitř mezi orgány; zda jste jablko, nebo hruška), ale i svalů, vody, množství proteinů a minerálů, zda nemáte otoky, či zpomalený metabolismus, jaká je vaše optimální kalorická spotřeba za den atd.

Pokud zjistíte zpomalený metabolismus a další hodnoty mimo zdraví, přistupte k přeměření Supertronicem v Klubech Energy, a získáte tak komplexní pohled na svůj organismus.

Na základě těchto výsledků můžete začít pracovat na zdravém a udržitelném životním stylu, který je předpokladem pro vaše zdraví a prodlouží vám život. Při zdravém životním stylu nejsou všichni ve stáří odkázáni na hůl. Je důležité „Dělat svému tělu dobře a mít z něj radost!“.