Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ibišek, lidově též čínská růže je velmi známá okrasná rostlina. Na celém světě roste zhruba 200 druhů ibišků, hlavně v Indii, Číně a tropické Africe. Ibišky jsou stálezelené nebo opadavé keře, polokeře, stromy i byliny se střídavými listy. Listy jsou celistvé nebo dlanitě laločnaté. Ibišek, který nás zajímá, ibišek súdanský pochází z Afriky a je pěstován v tropech po celém světě.
Patří do rodu Malvacea. Ibišek súdanský je charakteristický svými dužnatými červenými kalichy, v době plodnosti masitými. Tyto kalichy mají kyselou chuť a jsou používány jako pochutina, potravina i léčivo. Zpracovávají se na šťávu, želé nebo potravinářské barvivo.
Obsahuje celou řadu účinných složek : flavonoidy, quercetin, kaempferol, apigenidin, pelargonidin, cyanin, cyanidin, teraxeryl acetát, cyklopeptidové alkaloidy, ß-sitosterol, kyselinu šťavelovou, kyselinu citronovou, vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), vitamin C, karoten a mastné kyseliny.
Flavonoidy z ibišku súdánského mají silný ochranný účinek na kapilární strukturu (pomáhají zpevňovat stěnu cév). Dále podporují funkci žlučníku, rovněž mají pozitivní vliv při ochraně buněk a při regeneračním procesu. Podporují činnost mnoha enzymů v organismu, účastnících se antioxidačního procesu. Flavonoidy jsou také důležité pro růst a udržování zdravých kostí, zubů, dásní, vaziva a nezbytné pro tvorbu některých látek, účastnících se přenosu vzruchů mezi nervovými buňkami. V neposlední řadě také podporují vstřebávání železa z potravy.
Ibišek se odedávna používá v tradiční medicíně ve východní Asii a v Africe a současné studie potvrzují řadu jeho účinků na organismus. Z vědeckých výzkumů vyplývá, že se může podílet na snižování hladiny glukozy, celkového cholesterolu a triglyceridů, naopak zvyšování HDL cholesterolu, dále na snižování krevního tlaku.
Velmi zajímavý je také účinek ibišku na plodnost. Ibišek působí proti zahnízdění zárodku v děložní sliznici a má antiestrogenní účinek. Ibišek se tradičně používá jako postkoitální kontraceptivum v ayurvédské medicíně. Při experimentech na myších a potkanech byly tyto účinky potvrzeny. Během vědeckých výzkumů byly zjištěny další účinky – analgetický, antivirotický, antifungální, antipyretický, protikřečový čí protizánětlivý. Samozřejmě, vše se musí potvrdit dalším výzkumem, ale i tak se jedná o velmi zajímavé informace.
Ibišek súdanský ve formě bylinného čaje slouží k doplnění tekutin při zvýšeném pocení (fyzické zákony, horké počasí, zvýšená teplota). Má příjemnou nakyslou chuť a také ho můžeme míchat se šípky a mátou. Jako vychlazený čaj je užitečný při horečkách a při vnitřním přehřátí.