Ibalgin způsobuje tisíce úmrtí ročně. Místo něj používejte tyto přírodní bylinky…

cm ibalgin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Článek publikovaný tiskovou agenturou Reuters odhalil zajímavá zjištění o lécích užívaných proti bolestem, jako jsou diclofenac či ibuprofen (účinná látka v přípravku Ibalgin). Zjistil totiž, že uvedená léčiva zvyšují riziko srdečního infarktu ve stejné míře jako léky, které byly v minulosti staženy z trhu kvůli jejich vysokým rizikům. Jeden z takto stažených léků, Vioxx, byl příčinou více než 30.000 úmrtí v důsledku srdečních infarktů a náhlých srdečních příhod.

Tento lék byl dostupný na trhu několik let přesto, že jeho výrobce i státní úřady věděly o možných následcích jeho užívání. Článek agentury Reuters uvádí, že stejné riziko srdečního selhání vyplývá i ze současných léků obsahujících látky diclofenac a ibuprofen. Na Slovensku se to týká léků jako ibalgin, brufen, ibuprofen či Voltaren.

Nejčastější důvody užívání léků proti bolesti

V dnešní době mnoho lidí trpí záněty a z nich vyplývajícími bolestmi. Někdy se podaří snížit bolest například odbouráním stresu, snížením expozice chemickým látkám či změnou stravování. V některých případech však může být bolest tak nesnesitelná, že se ji postižený člověk snaží stůj co stůj zastavit. No a právě v těchto případech se nejčastěji užívají volně prodejné léky proti bolestem jako například ibalgin.

Mohlo by vás také zajímat: Tato malá jadérka zdaleka překonávají při rakovině každou chemoterapii. Bohužel, mnozí lidé si neuvědomují, že i přes úlevu od bolestí, tyto léky pomalu zabíjejí jejich těla. Ibuprofen je ropný derivát, který zvyšuje riziko srdečního infarktu a úmrtí na srdeční selhání. Dokonce, když se ibuprofen zkombinuje s aspirinem (acylpyrinem), může způsobit multikauzální úmrtí, tedy úmrtí z několika příčin.

Ibuprofen je spojován i s dalšími zdravotními problémy, jako například:

 • poškození DNA
 • potraty
 • anémie
 • úmrtnost na chřipku
 • ohluchnutí
 • vysoký krevní tlak

Kromě ibuprofenu, i mnohé další nesteroidní léky proti bolestem zvyšují riziko srdečního infarktu. Úleva od bolesti je velmi důležitá. Proto byste měli znát přírodní alternativy k synteticky vyráběným lékům.

Alternativní prostředky proti bolesti

Namísto Ibalginu či jiných léků proti bolesti založených na ibuprofenu nebo Diclofenac, můžete použít následující přírodní náhrady:

 • Zázvor – Užívání čerstvého, práškového zázvoru či kapslí 4 krát denně je vynikající alternativou k ibuprofenu, zejména v případě menstruačních bolestí.
 • Arnica – Osteoartritidu v kloubech rukou či nohou je možné léčit povrchovou aplikací krému s obsahem Arnica.
 • Šišák bajkalský (Baikal skullap) – Tato rostlinka obsahuje látku zvanou baicalin, která účinně snižuje bolesti a bez problémů svou silou nahradí i ibuprofen.
 • Vitamin C, Ginkgo biloba a astacantín – Tyto látky používejte na zmírnění bolestí a nepohodlí při zánětech v dýchacích cestách, astmatu a u jiných potíží s dýcháním.
 • Omega-3 mastné kyseliny – Artritida – bolesti mohou být účinně sníženy užíváním přibližně 2000 mg omega-3 mastných kyselin denně.
 • Ženšen (všehoj asijský) – Je výborný na revma a artritidu. Ženšen má na tento typ bolesti silnější účinek jak ibuprofen.
 • Třezalka tečkovaná – I třezalka tečkovaná je lepší tlumič bolestí jak ibuprofen, dokonce dvojnásobně.
 • Maliny a třešně – Enzym cyklooxygenáza, který způsobuje záněty, je potlačován léky na bázi ibuprofenu. Uvedené druhy ovoce naproti tomu obsahují anteokyaniny, které tento enzym blokují stejně dobře.
 • Bazalka – Tato bylinka má srovnatelné protizánětlivé účinky jako ibalgin, acylpyrin či brufen.
 • Olivový olej – Ibuprofen a oleocantal, látka nacházející se v olivovém oleji, mají stejné protizánětlivé vlastnosti.

Existuje mnohem více přírodních látek, které snižují bolesti a záněty. Například i taková aroma-terapie má podobné účinky.

Při čtení tohoto článku je však třeba si uvědomit jednu věc. Obě kategorie – syntetické i přírodní léky, pouze potlačují bolest, ale neléčí její příčinu. Pro trvalé zbavení se bolestí je třeba správně identifikovat to, co bolesti způsobuje a následně změnit stravování a celkový způsob životního stylu.

Mezi nejčastější příčiny vyvolávající záněty a následné bolesti patří potraviny jako pšenice, mléčné výrobky, vysoce zpracované potraviny obsahující velké množství cukru a některé další alergeny.