Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pokud chcete hubnout, je třeba si v jídelníčku všimnout, jaké zde máte zastoupení tuků. Ty se zde mohou vyskytovat jako volné (tuky k potírání pečiva, tukové náplně dortů) nebo skryté (tučná masa). Zvlášť stojí za pozornost tuk skrytý v mléčných výrobcích, které jsou obecně prezentovány jako zdravé. Procento tuku v tavených i tvrdých sýrech, případně jogurtech (hlavně smetanových) může být značné! Právě tak může i libové maso přijat velké množství tuku nevhodnou úpravou – dlouhým smažením, smažením v trojobalu, pečením s velkým množstvím oleje či másla.
Výživoví specialisté se v názorech na přesné procento tuků ve výživě různí; někteří dokonce tvrdí, že je nezbytné obecně snížit množství tuků v jídelníčku na cca 20 % celkové kalorické hodnoty konzumované stravy. Neuvědomují si však, že zcela běžné – konkrétně v české populaci – je dosažení 40 – 45 % tuků v denním jídelníčku!!! Zkrátka – Češi jsou zvyklí na pořádně tučná jídla.
Jako rozumný kompromis se jeví sestavit jídelníček tak, aby se podíl tuků na celkové kalorické hodnotě denního příjmu držel pod 30 %. K potírání pečiva můžete s výhodou použít kvalitní rostlinné margaríny, které jsou energeticky odlehčeny. Pozor! Neplatí to obecně pro všechny tyto výrobky; neznamená to tedy, že když jde o rostlinný margarín, má menší energetickou hodnotu než máslo. Je třeba číst etiketu. Mělo by na ní stát, že energetická hodnota je cca 360 kcal/100g. Současně si zkontrolujte množství tzv. trans-mastných kyselin (neboli transizomerů mastných kyselin, někdy zkracováno TMK). Tento údaj bývá na kvalitních výrobcích uveden a neměl by přesáhnout 1g/100g, spíše ještě méně. Trans-mastné kyseliny byly v minulosti důvodem, proč mnozí výživoví specialisté před rostlinnými margaríny výrazně varovali – jejich obsah v margarínech býval dříve mnohem vyšší. Jsou to nežádoucí produkty hydrogenace (ztužování) tuků, jejich vliv na organismus není příznivý.
Konzumaci „pravého“ másla si ovšem střídmě dopřejte také – je sice kaloričtější, ale jeho využití tělem je velmi rychlé a snadné, a je zdrojem důležité kyseliny linolenové (CLA). Tato kyselina se dokonce uplatňuje v prevenci obezity a známe ji z mnohých potravních doplňků zaměřených na redukci váhy.
Máslo však nepřepalujte, podávejte ho k dodatečnému omaštění a dochucení již tepelně upraveného pokrmu; spíše jako vzácné koření …
Zklamání přinesu asi těm, kteří milují uzeniny: obsah tuku v nich je natolik vysoký, že často již jen pouhé vysazení uzenin z jídelníčku přináší úspěchy v redukci váhy. Právě uzeniny jsou důvodem, proč někteří z nás přiberou i v létě, kdy je na cestu nejrychlejší nějaký ten „uherák“, a večernímu opékání špekáčků je taky těžké se ubránit.
Stejně ošidným „sortimentem“ jsou jídla připravovaná v restauracích, a to zvláště méně kvalitních restauracích. Proto – je-li to možné – vždy upřednostněte maso, které si připravíte doma: rychlým osmahnutím na malém množství kvalitního oleje (po podlití dodusíte do měkka), pečením (opět s malým množstvím oleje) nebo vařením. Olej doporučuji nejlépe olivový – pro teplou kuchyni postačí i ten, který není lisovaný za studena. Nemusíte se bát – rychlým osmahnutím k patologickým změnám v jeho složení nedojde.