Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hořčík obecně
Hořčík patří k nejdůležitějším minerálním prvkům v našem těle. Průměrná doporučená denní dávka hořčíku se pohybuje kolem 300 miligramů denně. Jeho dostatečné množství je třeba, aby správně fungovaly svaly a nervový systém. Pomáhá zmírnit nervozitu a podrážděnost. Je důležitý pro uvolňování energie z glukózy, ale také pro dobrou stavbu kostí. Hraje důležitou roli v udržování optimálního stavu kardiovaskulárního (reguluje srdeční činnost a rozšiřuje srdeční cévy) a imunitního systému. U žen pomáhá zmírnit zdravotní potíže související s premenstruačním syndromem. Přispívá ke zdravému stavu zubů. V neposlední řadě se také podílí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi.
Význam hořčíku v těhotenství
Hořčík má velký význam v tomto životním období, a to jak pro matku, tak i pro dítě. Dostatečný příjem hořčíku ovlivňuje nejen vývoj dítěte v období těhotenství, ale také vývoj člověka po celý život. Hraje důležitou roli vývoji i výrobě energie. Hořčík kromě toho hraje roli při dělení a růstu buněk embrya. V pozdějších stádiích těhotenství je důležité zajistit dostatek hořčíku pro nenarozené dítě. V posledních třech měsících těhotenství embryo ukládá až 7 mg hořčíku do vyvíjejících se kostí a svalů. Také příjem hořčíku v těhotenství vzrůstá. Jeho metabolismus je u těhotné ženy odlišný než u ženy neočekávající dítě. Někteří odborníci upozorňují, že u některých nastávajících maminek může dojít k projevům nedostatku hořčíku.
Projevy nedostatku hořčíku
Snížené množství hořčíku v organismu se projevuje příznaky, jako jsou podrážděnost a náladovost, nespavost, únava, bolesti hlavy, svalové křeče, padání vlasů, lámavé nehty a vlasy, zhoršeným trávením, bolesti pánve, bušením srdce (palpitace) nebo arytmiemi. Ve vážnějších případech se může nedostatek hořčíku podílet i na vzniku depresí či záchvatu astmatu. Nedostatek hořčíku rovněž zhoršuje metabolismus některých dalších minerálů, zejména draslíku, fosfátů, vápníku, ale i sodíku. Může dojít u matky dokonce až ke vzniku gestačního diabetu a preeklampsii (nemoc děložních cév těhotných žen). Gestační diabetes (těhotenská cukrovka) vzniká tehdy, pokud tělo matky není schopné dodat a použít dostatek inzulinu pro optimální vývoj těhotenství. Také může dojít ke křečím dělohy až k předčasnému porodu. Tyto symptomy jsou nebezpečné a mohou ohrozit život jak matky, tak dítěte.
Jaké je tedy doporučené množství hořčíku v těhotenství?
Množství denní dávky hořčíku pro těhotné ženy se může lišit. Německá společnost pro výživu (Deutsche Gesellschaft für Ernährung neboli DGE) doporučuje těhotným ženám užívat 310 až 350 mg hořčíku denně. Jiné vědecké studie zvyšují denní dávku hořčíku pro nastávající matky na 360 mg až 400 mg. V případě těhotných žen se také někdy doporučuje denní dávka podle věku. Do 18 let je 400 mg hořčíku, od 18 do 30 let 350 mg a od 30 let výše 360 mg hořčíku. Všeobecně je uváděno jako dostačující 300 mg hořčíku denně. Správné je však, když nastávající maminka zkonzultuje toto množství se svým ošetřujícím lékařem.
Hořčík v období kojení
Jak už bylo zmíněno, příjem hořčíku je velmi důležitý také pro kojené dítě. Podle odborníků by děti měly přijímat v průměru 3 mg hořčíku na 100 ml mateřského mléka. U kojících matek by podle DGE měla denní dávka hořčíku dosahovat hodnoty 390 mg.
Přírodní zdroje hořčíku
Nastávající maminka si může obohatit jídelníček potravinami bohatými na hořčík (ovšem nemůže to plně nahradit lékařem předepsané léky). Nejvíce hořčíku obsahují ořechy a semínka – největší množství je ve slunečnicových semínkách a ve lněném semínku (420 mg a 350 mg hořčíku ve 100 g). Značné množství hořčíku je však také v pšeničných klíčcích a v ovesných vločkách Z potravin dále obsahují větší množství hořčíku ananas, banány, datle, mandle, ořechy, tmavá listová zelenina, obilí, celozrnné pečivo nebo také čokoláda. Je možné užívat hořčík ve volně prodejných lécích či doplňcích stravy, ale je třeba si ověřit, že výrobce garantuje, že přípravek mohou užívat také těhotné a kojící ženy.